NLB Тутунска банка - акции

Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
Drzi li nekoj akcii od tutunska ??

Me interesira kolku dividenta delat po akcija godisno vo poslednite 3-4 godini ako ima nekoj informacii ili ako ima negde da se najde ke bide super.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
stom se rasprasuvas za kompanijava znaci imas vo plan da kupuvas akcii vo nea. NLB tutunska banka e mnogu jaka kompanija so porast vo udelot vo bankarskiot sektor. Jas imam golemo iskustvo so trguvanjeto so akcii moja preporaka ti e pocekaj uste eden mesec pa investiraj gi parite vo nekoja od 10-te najlikvidni kompanii. Spored mene ne treba da se zaletuvas po dividenda vo ovoj moment zosto cenite na akciite vo monentot se padnati nerealno nisko poradi finansiskava kriza i poradi toa sto stranskite investiciski fondovi si gi povlekoa parite od kompaniite vo makedonija, i dividendite nema da ti donesat mnogu pari zaradi toa sto site krupni kompanii ke razmisluvaat da ne gi raspredelat parite za da ne platat danok na dobivka od 10%. Da ne te zamaram so finansiskite taktiki. Najdobro ti e da si kupis akcii vo nekolku razlicni firmi i za 3-4 godini koga ke zakrepnat bankite i investiciskite fondovi tie pak ke vlezat na pazarot i togas aksiite ke skoknat za 10-tina pati. Primer akcija na fersped pred krizata bese nad 500 000denari za akcija a sea se nesto pod 60 000denari za akcija. Koga togas pak akcijata ke si ja dostigne taa vrednost. Takov e slucajot i so drugite kompanii. samo moras da vnimavas da gi prodades akciite na vreme, bidejki koga ke go dostignat vrvot akciite, upatenite akcioneri ke gi povlecat svoit sredstva i akciite pak ke padnat za nekolku indeksni poeni. No ne mnogu drasticno. Bi te upatil i vo koja brokerska kuka da ides samo da ne pravam reklama na forumov, mozes da odis vo bilo koja imas golem izbor.
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
fala makedonec na odgovorot . Da tocno e deka planiram da kupam akcii u nekoja golema stabilna makedonska banka .Moe mislenje e deka makedonskite banki za razlika od svetskite odlicno ja prebrodija krizata i deka u narednite godini ke produzat so isto tempo .. t.e. da bidat profitabilni zasho ne se izlozeni na nekoj seriozen kredit difolt rizik. Planiram da gi drzam akciite na dolg period taka da mi znaci prosekot na dividenta na godisno nivo . Bi bil zadovolen so profit od 15 posto na godisno nivo.
Osven akcii na banki drugo na makedonska berza ne bi kupil ... mislam deka e golem rizik ako ne si zapoznaen so sostojbata u firmata.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
106
Поени од реакции
1
Makedonskite banki ne se vo kriza da, zatoa sto se glavno komercijalni banki a ne investicioni. Nasive banki dolgo vreme se oporavuvaa od kriza naznam kojku godini imas i dali znaes za ona cela yugoslavija kupi stanovi bez pari, lugevo zemale krediti za stanovi i vo megu vreme koga trebalo da se otplakaat stanovite poradi devalvacija na domasnata valuta vrednosta na stanovite veke bila kolku kutija cigari. Ama bankite si ja naucija lekcijata iako na poteskiot nacin i sea ti presmetuvaat i toa i mora da si ja platis vrednosta. No pak ti vikam nemora da e banka da investiras i neveruvam deka ke delat golemi dividendi kako minatite godini, a za kompanijata sto sakas da imvestiras rasprasaj se i pronajdi gi nejzinite godisni finansiski izvestai sto gi prezentira menagjerskiot tim pred akcionerite i vidi si gi parametrite i sporedi gi nemora da si iskusen ekonomist za da vidis sto ti treba.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
dali bi mozele da mi pomognete so nekoja informacija kade bi mozel da najdam materijali na tema "Makedoska berza za hartii od vrednost" potrebno mi e za izrabotka na seminarska a drug izvor osven strnanicata mse.org.com nemam :tapp:
 
Член од
23 април 2009
Мислења
35
Поени од реакции
5
ravaneli ima dosta makedonski sajtovi za ova ,

oficijalniot sajt mse.com.mk ima dosta dobri informacii isto i broker.com.mk ne e los ima i drugi ako ima teknat ke gi postiram
 

Kajgana Shop

На врв Bottom