netcetera, endava или musala soft?

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Огромна лага, просек на финки дипломираат годишно 60 до 80 студенти. Некои 10тина од феит, а другите факултети не вредат да бидат спомнати во било каква позитивна конотација.
60-80 од 600-700 запишани студенти дипломираат? Не верувам. Другите факултети тебе ако не ти се за споменување океј, ама и од другите факултети си влегуваат по пракси. Исто и бројката од ФЕИТ и сродни е многу поголема.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
497
Поени од реакции
1.557
60-80 од 600-700 запишани студенти дипломираат? Не верувам. Другите факултети тебе ако не ти се за споменување океј, ама и од другите факултети си влегуваат по пракси. Исто и бројката од ФЕИТ и сродни е многу поголема.
Барај кај сакаш инфо, ова што го споделив е од изјава на деканот на финки. Феит има само еден смер за програмирање и се запишуваат до 60 студенти на тој смер годишно. 500 студенти од ИТ годишно ни во најлуди сништа не дипломираат.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594

Во рамки на УКИМ, но и на ниво на целата држава, факултет со најголем број на студенти е Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство - каде студираат вкупно 3.800 лица и тоа сите како редовни студенти.

Подели со 4 или 5(заради тие што се заглавени) ти доаѓа дека 700-900 бруцошибиле запишани на ФИНКИ во прв уписен рок за учебната 2020/2021.

Еве ти уште еден извор за 2018.
Претседателот на Влада на Република Македонија Зоран Заев и Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, се обратија на првиот свечен академски час за новите студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), каде оваа година се пријавија рекорден број од 933 заинтересирани студенти, или 13% повеќе од минатата година.

Оваа година примале 1080 студенти на ФИНКИ. Според бројките од претходните години веројатно е да минимум 900 се запишале, така што нема теорија да дипломираат по 60-80 души, што не е ни 10% од запишани.
А дури и да е така мала бројката на дипломирани може да префрлиш 200-300 на контото недипломирани кои аплицираат за пракси и пак истата бројка на апликанти за пракса ќе дојдат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Momentalno ima nekolku firmi so davaat po 500, 600 evra pocetna, bez rabotno iskustvo i bez soodveten faks.
Treba da vidite so e tesko, vo druga struka da baras rabota. Edna pozicija, 100 aplikanti, se boris so vrskata na mijalkov, zaev i grujo u isto vreme za plata od 500 evra do kraj na zivot. Gl :D

Eden kup kolegi rabotat vo ovie firmi i nieden ne bese nikakov It wunderkind na fax. Od toa so sum cul netcetera e najdobar izbor od ovie.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
497
Поени од реакции
1.557

Во рамки на УКИМ, но и на ниво на целата држава, факултет со најголем број на студенти е Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство - каде студираат вкупно 3.800 лица и тоа сите како редовни студенти.

Подели со 4 или 5(заради тие што се заглавени) ти доаѓа дека 700-900 бруцошибиле запишани на ФИНКИ во прв уписен рок за учебната 2020/2021.

Еве ти уште еден извор за 2018.
Претседателот на Влада на Република Македонија Зоран Заев и Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска, се обратија на првиот свечен академски час за новите студенти на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), каде оваа година се пријавија рекорден број од 933 заинтересирани студенти, или 13% повеќе од минатата година.

Оваа година примале 1080 студенти на ФИНКИ. Според бројките од претходните години веројатно е да минимум 900 се запишале, така што нема теорија да дипломираат по 60-80 души, што не е ни 10% од запишани.
А дури и да е така мала бројката на дипломирани може да префрлиш 200-300 на контото недипломирани кои аплицираат за пракси и пак истата бројка на апликанти за пракса ќе дојдат.
Значи не води инает за теми на кои немаш поим и не си компетентен. Ти кажувам инфо како дипломиран на Финки.

Еве ти линк од државен завод за статистика во 2020 на финки дипломирале 61 студент, 2021 имаше околу 80 до 90 максимум.
Феит вкупно се 210 од кои верувам нема повеќе од 15 20 на ит смер.
 

Attachments

Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Od tie 20 na elektro 10 se u stranstvo sea :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Финки има подобар кадар за ИТ од Феит и генерално поквалитетна програма од феит.
Bi trebalo da e taka. Taa katedra na elektro ne e bas dobra. Ali povekje od pola moja generacija od toj smer ne se tuka, taka da ne praat guzva na it pazarot :D
 
Член од
25 март 2022
Мислења
6
Поени од реакции
0
Gledas @jamajka , namesto jas da te pobivam me pretrka ovoj dudukov i indirektno te pobi vo poim. Neznam od kakvo kurchenje se plashish, ovoj i takvite kako nego sigurno ja molat majka si da im go prochita motivaciskoto pismo pred da go ispratat na "najrespektabilnite" IT firmi vo Skopje.

Da me poslusha mene moze mnogu lesno da si skrati nekolku godini na trial and error. Sekoj sekako ke ukapira porano ili podocna kako stojat rabotite na pazarot, duri i torkovcite sto se lozat na najeftiniot corporate koolaid, ama kako shto gledam so inka pamet ne se sipuva.
Imash dno vo diskusii ili so starosta se prodlabochuva? zaradi moeto vospituvanje i tvojata vozrast ovde e end of discussion so tebe.
Автоматски споено мислење:

Огромна лага, просек на финки дипломираат годишно 60 до 80 студенти. Некои 10тина од феит, а другите факултети не вредат да бидат спомнати во било каква позитивна конотација.
tochno
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
За една од првите 2 секој втор програмер ќе каже дека се меѓу најдобрите. Но, имај во предвид дека за Нетцетера и Ендава се пријавуваат по 100-тина души за пракса, а примаат по неколку. Јас за во една Германска фирма аплицирав, каде што примаа 2 и го прашувам колку души аплицирале на тој што ме интервјуираше, ми вика досега околу 60-тина, но има уште 5 дена така што ќе бидат накај 70-80. :pos: А рачунај ова беше во лето на сред одмори. Така што и да не бидне не обесхрабрувај се.
Моментално на годишно ниво излегуваат 500 души дипломирани, 1000 студенти кои не дипломирале(или се со диплома од други сродни факултети) но аплицираат и веројатно уште 2-3 илјади од академии. Од друга страна повеќе од 500 практиканти да се бараат на годишно ниво не верувам, што значи има сериозен несразмер на релација понуда-побарувачка.
Ако не си вундер кид аплицирај за све и сешто, нешто ќе упали, па после би требало да е полесно.
Не верувам дека има 500 души годишно дипломирани.

Најголема причина за тоа што не сакаат да примаат на пракса и јуниори компаниите е заради тоа што трошат ресурси за да ги научат и во прва прилика одкако ќе научат и набилдаат искуство децата им бегаат. Генерално клиентите не сакаат јуниори и ги избегаваат, па така фирмите претежно на свој трошок ги обучуваа. И што фајде од тој трошок ако кога ќе почне да разбира нешто доволно да може да им носи пари конечно, им избега. Тоа е генерално зошто се намали интересот за пракса и јуниори кај нашите фирми.

Иначе еве да имаат фирмите некаков одбранбен механизам за праксата што ја даваат или за јуниорите што ги обучуваат и да има 1000 души годишно дипломирани, верувам дека за сите ќе има место. Моментално кај нас има околу 20К вработени ИТ експерти, а работа може да се најде за најмалку уште толку.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
12
Поени од реакции
47
Значи не води инает за теми на кои немаш поим и не си компетентен. Ти кажувам инфо како дипломиран на Финки.

Еве ти линк од државен завод за статистика во 2020 на финки дипломирале 61 студент, 2021 имаше околу 80 до 90 максимум.
Феит вкупно се 210 од кои верувам нема повеќе од 15 20 на ит смер.
Se okej ova ama pretpostavkata deka samo eden smer od feit e kompetenten odma da aplicira na it pazarot ti e pogresna .

Telekomunikacii go napravija smerot izmeshan so predmeti od kti tokmu za da naucat web/app development.
Na elektronika imash procesirajne na slika/signali so python + klasicno embedded. Mn preminaa vo it use odma od testeri do svashta.
Avtomatika isto imash vestacka i masinsko ucejne i robotika vo python i plus so taa matematika na toj smer eve za data analyst i science se nafakjaat.

I dali mislish deka deckive od energetika so zavrsile, i so pominale 10tina matematiki ne se kompetenti da naucat neso za kratko vreme pri ovaa dostapnost na kursevi online (udemy ,pluralsight...).
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
434
Поени од реакции
618
60-80 од 600-700 запишани студенти дипломираат? Не верувам. Другите факултети тебе ако не ти се за споменување океј, ама и од другите факултети си влегуваат по пракси. Исто и бројката од ФЕИТ и сродни е многу поголема.
Лани дипломирале на ФИНКИ 119 Студенти од запишани 1000. Финки не е маркетинг туристичка агенција зошто така си го сваќате.....
Автоматски споено мислење:

Барај кај сакаш инфо, ова што го споделив е од изјава на деканот на финки. Феит има само еден смер за програмирање и се запишуваат до 60 студенти на тој смер годишно. 500 студенти од ИТ годишно ни во најлуди сништа не дипломираат.
Околу 200 се од цела Македонија да не се лажеме..
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
12
Поени од реакции
47
Лани дипломирале на ФИНКИ 119 Студенти од запишани 1000. Финки не е маркетинг туристичка агенција зошто така си го сваќате.....
Автоматски споено мислење:


Околу 200 се од цела Македонија да не се лажеме..
Лично мислење зошто финки го сфаќам како не многу тежок факултет а не баш ни маркетинг ама сепак далеку од нивото што треба да е.

Додека на електро по минатава акредитација до оваа година мораа сите потенцирам сите смерови да поминат низ 5 тешки математики и ајде уште 5 "стручни" предмети што се само математики на финки им ја скратија и таа малку математика што ја имаат, им ставаат калкулус 2 изборен што е жално, да не збориме дека 60% од дипломираните дипломираат на пит/пет тој со една дискретна смерот. Одма сега ќе возвратите абе битно е практичните и потребните работи да ги знаат математикиве и теоретските апстрактни предмети немора.

Се ок ама нема да разберам како на некој како компјутерски инженер кој може да се најде во ситуација да работи со машинска визија и учење понатаму со ембедед системи или пак роботски апликации со оптимизации на траектории не би му се нашло познавањето на аналитичка геометрија и линеарна алгебра, кординатни системи итн...

Тука е малку ствар и на принцип. Отворете програмите за компјутерски инженери по посолидните универзитети, нигде нема да најдете програма без калкулус 3 а камо ли 2ката да е изборна или да постои смер само со една дискретна. Е тоа е работата.

А за бројот на дипломирани, лично мислење е дека многу од студентите при крај не се баш брзаат бидејки си нашле работа и дипломирањето баш не им е итно, познавам многу такви затоа мислам така ама може е субјективно ова гледање, и исто се пишуваат 1000 бидејки гледаат дека се бара струката и мислат огромни плати, а дека сите имаат мерак за таа област од тие 1000 студенти тешко.
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Од наведениве по овој редослед:

Netcetera
Endava
Musala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom