NEKOMU KOZA _ NEKOMU KAVIJAR

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Sednat na terasa so albumot poln so stari sliki vo race i spomeni od vremeto koe si tece i ne sopira i brzo pominuva,za moment pogledot gi fati sneznite vrvovi na Dautica i Jakupica,koj ubavo se gledaat na soncevoto vreme. I pak vo mene mi navrea spomeni za vremeto so snegovi ili pripremata za koga ke dojdat tie.
Toa vreme posteno nekoj mladi tatkovcite gi (sibaa) teraa da ucat so himnata na sovesta UCI DA NE RABOTIS. No jas i mnogu drugi od posiromasnite sloevi gledavme sto pobrgu da dojdeme do rabota i nekoja para pa taka da im pomogneme i nim.
No sega oni snegovi me potsetiva na nesto drugo i mi se vrativa slikite od detstvoto koga obicno pred N.G i Bozik se kolea svinjite. Toa vreme pred zemjotresot i neznam dali bese dozvoleno cuvanje svinji,mozebi vo podalecnite naselbi a koj se sega grad.I nie imavme kocina za svinja no tocno ne se sekavam dali sekoja godina ili same ja kupuvale za kratko vreme na cuvanje.
Za ova ponatamu sigurno znaete ili ste cule no...? Koga ke se zakolese svinjata legnata na nekoj stici i so gredicki potprana od strani taa ne se derese,tuku se bricese kozata od vlaknata a prethodno i se posipuvase so zeska voda.
Taka ocistena svinjata potoa se sreduvase od strana na nekoj poiskusen povikan komsija ili rodnina. Prvo se znae im se davase gigerot na zenite da go sprzat za kolacite. Da ne ja spomnuvam tuka i zgreanata rakija prethodno.
Bukvalno ne se vrlase nisto od svinjata.Osven nesto za kucunjata.Vo poseben sad se stavaa usite,nozete i opasot za paca koja se pravese za Vodici.Slaninata se dvoese zaedno so kozata koja potoa se delese,se vadese samo kozata vo dolgi parcinja. Taka se sekavam. Slaninata pak se topese za mast i cvarki. A mesoto bideiki toa vreme bar nie i poveketo drugi nemavme frizider se redese vo drveni kacinja i se potsoluvase i taka stoese do prolet.
No mene mi e muabetov za KOZATA od svinjata. Taa ke se ocistese ubavo od mrsnoto i ke se isecese na dogi parcina kako kajsevi. Takvite parcinja-kajsevi mojte ke gi stavea nad sporetot na drva na edna zakacalka drvena sto se sirese kako lepeza a inaku sluzela za susenje alista ili pak i na nekoja vrvka nad sporetot. Nasiot sporet bese od onie obicnite,crni-limeni na koj samo imase edno mesingano topce na rackata za zatvaranje na relnata. Kaj drugi sum gledal poinakvi sporeti, beli emajlirani Alfi i smederevci.
Neznam kolku vreme taka stojat-visat kajsevite od koza vrz sporetot,mozebi celo zimo ili dodeka ne se potrosat. Koga taka ke zasusat tie se upotrebuvat za (bogat) rucek najcesto so laana i grav.Koga se postavuva rucekot segogas se vnimavalo da vo sekoj tanjir ima podednakvo parcinja koza, za da ne bide potoa karanje- vidi tamu ima tri a kaj mene dve. Za vkusot sto da vi kazuvam,potocno treba da vi kazam zatoa sto mnogumina ne go vkusile ova jadene,ne bile za toa rodeni. Tie parcina koza abe bea kako taze-najtaze parce lokum i se lizgaa sami vo gloto najubavo kazano rabotata bese lapni-goltni. (treba da probate), i bea ubavi tie parcina koza bea vkusni ili taka mene mi se cinelo bideiki ne sum probal vo toa vreme Kavijar a ni potoa.
A sega,a denes sto...sega koga se kolat svini ne e kako pred 60 g, sega kozata ne se brici,ne se upotrebuva tuku taka se frla celata vo nekoj dol ili vo dvorot na komsijata,
Ako mi tekne uste nesto ke dopolnam a dopolnete i vie.

Ми се допаѓа



Коментирај


Сподели
 

Kajgana Shop

На врв Bottom