National Geographic - Genographic

Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
ах да беа тракици.. ке се викаа тракици и ке беа пооТРАКАНИ..од што се...немаше да имаат канови и ке беа побели со позаоблени очи..можеби ке имаа и своја култура и немаше да масираат толку...се чепат кај стигнат..де татари де кумани де тракици де славјани...
Абе цел Балкан е прелажан, во Бугарија Татари се само дел, другото се домороден народ излажан дека се дојдени од Марс.
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
15
Поени од реакции
0
Gledav na national i discovery vakvi stvari i mizeruvav sto ne se dostapni.. ama sega za samo 99.. haha.. pak ne mi se dostapni. Na kratko, padnav na gz od idejava da se ucestvuva za polza na vrvna nauka (a, potajno i licno zadovoluvanje na ljubopitstvo), na dofat vo globalni ramki. Zabeleska, toa licno zadovoluvanje na ljubopitstvo vednas zakrivuva vo politicki vodi..
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Многу ми се смешни сите Генетски истражувања. Зошто?

Па резултатите треба да бидат секаде исти, бидејки тоа е како математика, 2+2=4

Како може да постојат различни резултати.

Се разбира, зборувам за масовно испитување, не само на 20 луге.

Ima problem. Problemot e sto majkata svojata mitohondriska DNK ja predava i na mashkite i na zhenskite deca, a tatkoto svoite mashki markeri gi predava samo na mashkite deca.

Zatoa sekoj mazh ili zhena mozhe da gi pratat genetskite informacii za pra-pra (itn.) babite po zenska linija, a mazhite dodatno i pra-pra (itn.) dedovcite po mashka linija.

No pra-pra babite po tatkova linija ili pra-pra dedovcite po majchina linija vo standardnite DNK analizi voopshto NE se gledaat kaj osobi od mashki rod. Kaj zhenite se izvesni podatocite samo za prababite po majchina linija.

Znachi mazhot eventualno mozhe da go znae svojot pra-pra-(itn.) dedo po tatkova linija, i pra-pra (itn.) babata po majchina linija. No podatocite za pra-pra dedovcite po majka i pra-pra babite po tatko se POTPPOLNO OTSATNI -- duri i za mazhite, za koi vrz osnova na ovie analizi mozhe da se doznae duplo povekje od zhenite, no sepak samo pola od celoto.

Toa praktichno znachi deka ako dedo ti po tatkova linija e Kinez, a baba ti po majchina linija e Kenijanka, dodeka dedo ti po majcihna linija i baba ti po tatkova linija se Makedonci, ti si genetski pola Evropjanin(Makedonec), no testot nema da go pokazhe toa deka si Makedonec, tuku kje pojazhe deka genite ti se ne-evropski.

Kako shto sum informiran, postoi mozhnost da se ispituvaat Y-hromozomite i mitohondrijskata DNK, no toa e mnogu poslozheno i daleku, daleku poskapo od $100. Takva analiza bara otfrlanje na stotici iljadi mozhni kombinacii vo minatoto, a ne direktna procenka na edna varijabila do momentot koga taa se menuva.

Bi bilo ubavo 606 ili nekoj upaten da podobjasni za ova.
 
A

anaveno

Гостин
ednas postirav deka vo SAD,sudovite go priznavaat metodot so mtDNA za odreduvanje na pripadnost na indijancite,vo slucaevite pred sudovite (za razni otsteti,prava i t.n),a posebno pred Vrhovniot Sud na SAD...

toa e vazno za nas (kako i za site narodi),da im ja zacepime ustata na sub-saharskite-arapsko-turski pleminja koi se imenuvaat kako greci...
eh,da bev ministerot za pregovori za imeto..
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ednas postirav deka vo SAD,sudovite go priznavaat metodot so mtDNA za odreduvanje na pripadnost na indijancite,vo slucaevite pred sudovite (za razni otsteti,prava i t.n),a posebno pred Vrhovniot Sud na SAD...

toa e vazno za nas (kako i za site narodi),da im ja zacepime ustata na sub-saharskite-arapsko-turski pleminja koi se imenuvaat kako greci...
eh,da bev ministerot za pregovori za imeto..
Vikash bi napravil neshto ?

Mozebi ne si se obratil kaj vistinskata strana...:wink: ama nemoj da mislis deka ona sto go pravish pominalo ne zabelezano!

pozdrav:salut:
 
A

anaveno

Гостин
Eve genetski post za smeenje (ili za placenje), koj kako miluva:

Slavs first speakers of Indoeuropean in europe

R1a: The R1a lineage is believed to have originated in the Eurasian Steppes north of the Black and Caspian Seas. This lineage is believed to have originated in a population of the Kurgan culture, known for the domestication of the horse (approximately 3000 B.C.E.). These people were also believed to be the first speakers of the Indo-European language group. This lineage is currently found in central and western Asia, India, and in Slavic populations of Eastern Europe.

http://www.kerchner.com/haplogroups-ydna.htm
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.003
Еве еден резултат од еден Пољак, за да добиете претстава какви резултати би добиле.

http://www.ipolska.ws/ip2.html

 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Темава е доста развиена, ама јас да си кажам почетно мислење...

Ако гледате National Geographic, ќе видите селидби на сите народи, живи и изумрени, ама за преселба на Словените нема да видите. А ако по цел ден, и ако ги гледате политичките емисии навечер, ќе сфатите дека таа телевизија не прави ништо освен перење мозок. Тоа е забележливо особено во политичките емисии (не знам како се викаат, водителка е една Јапонка).

Сум имал “чест“ да гледам емисија за Северна Кореја. Емисијата беше крајно нереална и очигледно монтирана. Пазете што се случува: девојче на 10 години оди на училиште, и си пее антиамерикански песни. Старец, на кој само што му направиле операција на окото кое боледувало од некоја лечлива болест, се моли да може да гледа, за само да земе оружје и да се бори против Американците. Значи доаѓаме до заклучок дека севернокорејците и во сон и во јаве, младо и старо, мислат само на УСА!

Друга работа е ако ја погледнете World History Map, на првиот линк, ќе видите дека има пишано историја за секоја западно- Европска нација посебно, а источна Европа е празна. Нема ништо, ко луѓе да не живеат таму!

И сега дали вие навистина верувате дека една телевизија, која нема податоци (намерно или случајно) за половина Европа, објективно ќе анализира ДНК на истата половина на која не и ја познава историјата?

Јас мислам НЕ.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
И сега дали вие навистина верувате дека една телевизија, која нема податоци (намерно или случајно) за половина Европа, објективно ќе анализира ДНК на истата половина на која не и ја познава историјата?

Јас мислам НЕ.
ДНК испитувања прават моментално повеќе светски институции и човек воопшто не мора да оди кај Н. Географик. Цените со од 100-300 УСД.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.188
Поени од реакции
18.003
Батка немаш престава колку се активни самите луѓе на кои им е испитана ДНК та, и колку се комунирцира на форуми. Сега се пишува НОВАТА ИСТОРИЈА НА СВЕТОТ. Разбираш?

Ако ние не учествуваме, тогаш некој друг ќе ни ја напиши.

Можеш да замислиш, луѓе кои се сметале афтохтони Грци, сега наеднаш гледаат дека немаат никаква врска со останатите Грци, или се Турци или се Македонци, можеш да замислиш каква реакција е тоа...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
ДНК испитувања прават моментално повеќе светски институции и човек воопшто не мора да оди кај Н. Географик. Цените со од 100-300 УСД.

Добро де, ама тие светски институции не се тема, така?!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Добро де, ама тие светски институции не се тема, така?!
А зашто не би биле?

Нашнл Географик секако нема да прави колективни шеми по нации или народи, за тоа нема шанси. А ако веќе зборуваме за индивидуални испитувања тогаш има многу поголем избор и на други места.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom