MySpace групи, ди-џеи, продуценти

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Темава ја отворам за тука да ставаме линкови до MySpace профили на групи, ди-џеи и продуценти кои не се медиумски експонирани многу, но секако дека поседуваат некој квалитет или барем се интересни како појава.

Прв кој ќе го ставам на листава е DJ AHMAAD од Сараево. Имав можност да го слушам на Позитивни Вибрации 3. За 3 саати ди-џеј сет човеков смикса се што може и што не може, а сепак на крај сето тоа звучеше толку перфектно.
После настапот пола саат збираше плочи и цд-а (миксаше на 2 грамофони и 2 CDJ).
Еве извадок од она што тој го има напишано за себе на неговиот профил:
DJ Ahmaad (Stylin / Truespin) - Sarajevo, Bosnia and Herzegovina Through the mist of todays music, you can barely see the man called Ahmed Talovic a.k.a. DJ Ahmaad. He comes with some unidentified style and mixture of funk, hip hop, breakbeat, broken beat, jazz, ''sevdah'', D'n'B sound.

Втори на листава... Borke Tzar Limana.
Прават мешавина HC-Rap-Punk а мене ми упаднаа во уши со Фин Дечко :pos:

И трети (бреј се распишаф) бендот на една девојчица што ја запознаф мнооооооооогу години наназад во минатото
Cannot.
Band CANNOT was formed in 2004 by Ana (vocals, guitar) & Urosh (guitar). They previously played together in a metal band (Images), and had already been really good friends, which became the basis of the band's existence. CANNOT went through a couple of changes in band name and band members, which led to the frequent changes in music style. When Aca (bass) joined the band, it showed as a definite solution for the band, and he brought fresh spirit into it. And last, but not least, Voja who managed to improve our songs with his great spirit and creativity. Because of the huge range of music influences that each member of the band has, music was never easy to categorize.

We don't blind ourselves with huge goals that are unachievable. We just want to make good music, and of course to have fun in the process.

Па натаму пишувајте луѓе за сите што мислите дека се окз, или се :pos:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ги слушнав овие Cannot. Музиката им е ок, само мора да поработат на текстовите и тоа многу.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Ај призент ту ју God Made Me Funky
Ги видов прв пат во American Pie-Beta House, свират на журка при крај на филмот.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
http://www.myspace.com/furionmkd
Furion-Македонски треш-фолк бенд формиран негде средина на 2006, вадат многу квалитетна музика, се знам со повеќето од бендот и се закон типци посебно пејачот Калин (Каљо).

http://www.myspace.com/serpentinefiremkd
Serpentine Fire-Исто така македонски бенд, ѕверови посебно гитаристот Дамјан (Тале).

http://www.myspace.com/3dkv
3D (Кавадарци) -Според мене најинтересниот бенд во Македонија, нешто метал бенд без вокал и бубњеви ама додаден е beatbox


http://www.myspace.com/warnament
Warnament-Тетовчани, трешери , вадат многу закон песни
 
Член од
22 октомври 2007
Мислења
32
Поени од реакции
3
Темава ја отворам за тука да ставаме линкови до MySpace профили на групи, ди-џеи и продуценти кои не се медиумски експонирани многу, но секако дека поседуваат некој квалитет или барем се интересни како појава.

Прв кој ќе го ставам на листава е DJ AHMAAD од Сараево. Имав можност да го слушам на Позитивни Вибрации 3. За 3 саати ди-џеј сет човеков смикса се што може и што не може, а сепак на крај сето тоа звучеше толку перфектно.
После настапот пола саат збираше плочи и цд-а (миксаше на 2 грамофони и 2 CDJ).
Еве извадок од она што тој го има напишано за себе на неговиот профил:
DJ Ahmaad (Stylin / Truespin) - Sarajevo, Bosnia and Herzegovina Through the mist of todays music, you can barely see the man called Ahmed Talovic a.k.a. DJ Ahmaad. He comes with some unidentified style and mixture of funk, hip hop, breakbeat, broken beat, jazz, ''sevdah'', D'n'B sound.

Втори на листава... Borke Tzar Limana.
Прават мешавина HC-Rap-Punk а мене ми упаднаа во уши со Фин Дечко :pos:

И трети (бреј се распишаф) бендот на една девојчица што ја запознаф мнооооооооогу години наназад во минатото
Cannot.
Band CANNOT was formed in 2004 by Ana (vocals, guitar) & Urosh (guitar). They previously played together in a metal band (Images), and had already been really good friends, which became the basis of the band's existence. CANNOT went through a couple of changes in band name and band members, which led to the frequent changes in music style. When Aca (bass) joined the band, it showed as a definite solution for the band, and he brought fresh spirit into it. And last, but not least, Voja who managed to improve our songs with his great spirit and creativity. Because of the huge range of music influences that each member of the band has, music was never easy to categorize.

We don't blind ourselves with huge goals that are unachievable. We just want to make good music, and of course to have fun in the process.

Па натаму пишувајте луѓе за сите што мислите дека се окз, или се :pos:

А дали некој знае како се симнуваат песни од MySpace.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Ќе стинеш на download (пишува под песната), ама ако забранил “артистот“ не можеш да ја симнеш.
не се согласувам потполно, сепак може да се симнуваат ама со соодветна програма, значи комотно си симнуваш најнова верзија на real player и како што е player-от на страната ја одбираш песната што "не може" да се симне и ќе видиш едно копче download this video и си стискаш на тоа и ти ја симнува како mp3, со истово може и од you tube да се симнува а и може други работи кои уште ги немам откриено

ПС. не може сите песни да се симнуваат дека кај некои едноставно не сака, ама во глобала 80% може да се симнат
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
не се согласувам потполно, сепак може да се симнуваат ама со соодветна програма, значи комотно си симнуваш најнова верзија на real player и како што е player-от на страната ја одбираш песната што "не може" да се симне и ќе видиш едно копче download this video и си стискаш на тоа и ти ја симнува како mp3, со истово може и од you tube да се симнува а и може други работи кои уште ги немам откриено

ПС. не може сите песни да се симнуваат дека кај некои едноставно не сака, ама во глобала 80% може да се симнат
ок де не сум знаела :smir:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
За симнување на песни од МајСпејс користете го програмот што го ставив на ОВАА ТЕМА
A оваа тема нека остане за предлагање на профили на групи и ди-џеи кои сметата дека се квалитетни но не се премногу експонирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom