MSI G31TM-P35 MS-7529

Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Може ли некои да ми каже дали на оваа плоча моме да се стави dual channel memory и што е всушност dual channel memory
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Може ли некои да ми каже дали на оваа плоча моме да се стави dual channel memory и што е всушност dual channel memory
Да, таа стара матична плоча подржува dual channel memory. Тоа може да го видиш овде, на официјалниот сајт на производителот на матичната плоча. Исто така таму можеш да прочиташ и други важни работи.
Dual channel memory е кога имаш ставено две плочки рам. Две плочки рам ќе овозможат повеќе податоци да се запишуваат во рам меморијата (да имаш отворено истовремено повеќе програми, но има и други предности), а ќе имаш и некоја поголема брзина за одредени активности кои ќе ги извршува процесорот.
За жал, бидејќи матичната е стара подржува само DDR2 меморија која за денешно време е многу бавна бидејќи работи на пониска фреквенција и праќа помалку и побавно податоци до процесорот.
Зошто те интересираат овие работи и што сакаш да постигнеш?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
dual channel ти е уште една лента на автопатот да ставиш.
пишува дека има две лежишта за меморија и 8гб подржува. ако веќе имаш една од 4гб најди уште една од 4гб на старо.
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
Значи одговара само 2 плочки од DDR2 4GB за да дојдам до 8GB меморија. Пошто имам само два канала и сега тоа ли ке преставува dual channel memory...
Автоматски споено мислење:

Моментално имам 2 плочки од DDR2 2GB значи 4GB меморија а сакам да дојдам до 8GB меморија
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
и сега имаш dual channel ама за до 8гб треба тие 2х2гб да ги продадеш па да бараш две по 4гб. мислам дека не се исплаќа.
 
Член од
15 декември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
9
И уште нешто дали овие две плочки што ги имам од по 2GB прават dual channel memory
Автоматски споено мислење:

Значи нема да се добие некоја осетна разлика..
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
И уште нешто дали овие две плочки што ги имам од по 2GB прават dual channel memory
Автоматски споено мислење:

Значи нема да се добие некоја осетна разлика..
ех нема да има разлика, денеска chrome да отвориш, 2-3 страници и отиде 1гб рам. уште некоја програма и отидоа сите 4гб. па ќе почне дискот да се користи и се ќе стане бавно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom