MPCNC - The Mostly Printed CNC

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
478
Поени од реакции
54
После долго чекање конечно купив еден 3Д-Принтер и откако испринтав неколку работи што сакав (Во сликите подолу) решив да го принтам нештото за што и го зедов принтерот......
.... А тоа е "MPCNC".
Една од најдобрите ЦНЦ машини која е составена речиси целосно од 3Д принтани делови.
Помина месец откако го зедов 3д принтерот и конечно собрав храброст да започнам..... и има доста работа бидејќи има делови кои ќе се принтаат и по 22часа.
Направив мала табела во ексел за сите делови, за времето и материјалот кои би ги потрошил.
Иако сум на самиот почеток со нарачките(се што нема да се принта) и принтањето неможев да дочекам за да ја отворам темава.
Се надевам дека ќе проба и некој друг да го направи ова ЦНЦ и да имаме доста продуктивни дискусии околу истата.
Линк до главниот сајт
Линк до потребните делови
69001006_665818533925030_3396404092648554496_n.jpg 69231135_769525070133594_868056626173575168_n.jpg 69250525_510769303041247_1811892942353203200_n.jpg 69449598_1284112441756008_8079792030282153984_n.jpg
68938016_2387979724807320_385320822002155520_n (1).jpg


MPCNC.jpg
22ea150132a857d77868d1a0c25aa893_preview_featured.jpg
 

Attachments

Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.281
Поени од реакции
18.952
А кој 3д принтер го купи од каде што како или
cena
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
96
Поени од реакции
20
Баш и јас овие денови размислував за некој ваков бизнис и разгледував на aiexpres принтер па дали можеш да прерачунаш колко одприлика би те коштала една фигура и од каде и колку пари го купи принтерот
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
478
Поени од реакции
54
А кој 3д принтер го купи од каде што како или
cena
Го купив Ender 3 на Creality (моментално е на распродажба за 170е) од Бугарија по цена ~200 евра
Автоматски споено мислење:

Баш и јас овие денови размислував за некој ваков бизнис и разгледував на aiexpres принтер па дали можеш да прерачунаш колко одприлика би те коштала една фигура и од каде и колку пари го купи принтерот
За DeadPool фигурата беа потребни 16 саати и 45 грама материјал за да се изработи и плус време за да се обои. Доколку би сакал да го продадеш цената би му била од 1500 до 2000ден.
Доколку сакаш да си набавиш еве ти ЛИНК и вака стои со цена моментално ....
FireShot Capture 019 - Shipping - Creality 3D EU - Checkout - www.creality3dshop.eu.png
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2009
Мислења
96
Поени од реакции
20
Го купив Ender 3 на Creality (моментално е на распродажба за 170е) од Бугарија по цена ~200 евра
Автоматски споено мислење:


За DeadPool фигурата беа потребни 16 саати и 45 грама материјал за да се изработи и плус време за да се обои. Доколку би сакал да го продадеш цената би му била од 1500 до 2000ден.
Доколку сакаш да си набавиш еве ти ЛИНК и вака стои со цена моментално ....
Прегледај го приврзокот 216924
Ти благодарам
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
478
Поени од реакции
54
Update за до каде сум со MPCNC-то....
Пристигнаа моторите и ми останаа ~120часа за принтање.


Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
478
Поени од реакции
54
Конечно стигнаа доволно делови за да можам да ја истестирам електрониката и да ја испрограмирам матичната.


Се надевам дека ќе ми стаасаат останатите делови скоро...... немам трпение :vozbud:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.281
Поени од реакции
18.952
Конечно стигнаа доволно делови за да можам да ја истестирам електрониката и да ја испрограмирам матичната.


Се надевам дека ќе ми стаасаат останатите делови скоро...... немам трпение :vozbud:
Друже, како што можеш да забележиш интересот овде е скоро 0 за работава.
Ти препорачувам да ставаш повеќе информации на forum.it.mk
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
478
Поени од реакции
54
Друже, како што можеш да забележиш интересот овде е скоро 0 за работава.
Ти препорачувам да ставаш повеќе информации на forum.it.mk
Не губам пари ако нема интерес, само 5 минути. Може на некој да му се јави интерес а може и не мене не ми прави разлика само ми го зголемува или намалува времето на форумот.
 
На врв Bottom