MaxTV IPTV телевизија (Телеком Македонија) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
31 декември 2017
Мислења
261
Поени од реакции
114
Пишав еднаш ајде и пак. Сите сакаме HRT ама верувам јас дека не зависи само исклучиво од нас и од Телеком. Зависи и тој што ги нуди каналите што им понудил за да ги воведат. Ете и А1 ги имаше па ги тргнаа тие канали.
Bez borba nema uspeh .Marcelo..a covekot go napomenav kako eden od najdolgovecnite voditeli na ovie prostori i sekogas aktuelen i gledan
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Bez borba nema uspeh .Marcelo..a covekot go napomenav kako eden od najdolgovecnite voditeli na ovie prostori i sekogas aktuelen i gledan
Би било убаво да го имаме и да имаме уште многу примамливи гледани телевизии. Сигурен сум јас и убеден дека кога тогаш ќе се деси враќање на HRT на MaxTV. Едно време го имаа и OBN па го исклучија од понуда поради не се сеќавам кој проблем беше и неколку години подоцна се изборија да го вратат и пак повторно го исклучија од понуда
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Зошто сеуште не ни ги пуштаат Arena Esport и Arena Fight?
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Веројатно ќе ги пуштат заедно со овие музичките Тохик, Балкан Трип канали.
Тоа е јасно но не знам зошто не ги пуштија кога ги пуштаа Arena Sport 6, 7, 8.

Освен ако не им е намерата да причекаат да им истечат правата за емитување на некој тв канали и на нивно меато да ги стават тие.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Дали тоа Телеком планира сателитска тв да понуди? Гледам има конкурс за Професионалци за ТВ и Сателитски Платформи.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
2.610
Поени од реакции
3.364

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Max Tv vo drugi drzavi moze i preku satelicka antena da se sledi mozebi i vo Mk ke vovedat takva usluga.
Само на насловот беше сателитски платформи. Доле во текстот воопшто не пишува сателитска но секако би било убаво и тоа да воведат.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.522
Поени од реакции
1.452
Сателитска е ОК пошто можеш да користиш ТВ без Интернет бундл, да го носиш ресиверот каде сакаш по потреба и слично.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Сателитска е ОК пошто можеш да користиш ТВ без Интернет бундл, да го носиш ресиверот каде сакаш по потреба и слично.
Ако да го носиш каде сакаш мислеше во друг стан/куќа може но само треба да имаш и сателитска антена од операторот.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.522
Поени од реакции
1.452
Ако да го носиш каде сакаш мислеше во друг стан/куќа може но само треба да имаш и сателитска антена од операторот.
Нели е доволно било каква сат. антена, или работи само со една сателитска антена од операторот дадена на користење, пошто мислев дека било каква антена може да фаќа сателитски сигнал, не знаев дека антените од операторите се посебно дизајнирани.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.694
Поени од реакции
6.869
Нели е доволно било каква сат. антена, или работи само со една сателитска антена од операторот дадена на користење, пошто мислев дека било каква антена може да фаќа сателитски сигнал, не знаев дека антените од операторите се посебно дизајнирани.
Искрено не се разбирам во сателтска иако сум имал дома сателитска . Оној голем круг чинија или како и да се вика можеби и нема врска затоа што сите такви се исти само различна боја но мислам дека има врска како е свртена антенската чинија, на која позиција за да ги фаќа тие сателити кај што се тв и радио каналите. Исто и тоа делот што седи пред чинијата малечкото LNB или како и да се вика мислам дека е исто битно.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.096
Поени од реакции
5.096
Нели е доволно било каква сат. антена, или работи само со една сателитска антена од операторот дадена на користење, пошто мислев дека било каква антена може да фаќа сателитски сигнал, не знаев дека антените од операторите се посебно дизајнирани.
Операторот го нуди тоа што е најефтино за него, не се тие антени посебно дизајнирани. Тоа се фиксни сателитски антени без мотор насочени само кон еден сателит. Ако таква антена пример од тотал се заврти на друг сателит тогаш ќе има проблем со квалитетот на сигналот. Добро е што нивниот ресивер со картичка може да се користи секаде под услов да има било каква сателитска антена насочена кон одредениот сателит. Податоците за картичката стигаат преку компресиран mpeg2 сигнал од сателитот. Затоа е LNB-то кое го декомпресира сигналот и тука има одредено ниво на губење на квалитет на сигналот. Базните кабелски станици во градовите во Германија се преку сателит, германците се паметни пресметале дека таквиот начин е најефтин.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.309
Поени од реакции
2.602
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom