Maltex

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Malteksot pretstavuva priroden mikrobiotski i dietski proizvod dobien so ekstrakcija na saldot od celoto jacmenovo zrno so metoda koja j aprimenuvale uste starite narodi od Egipet i Vavilon.
Pretstavuva priroden izbor na minerali, vitamini i jaglenorodni hidrati.
Odlicno go podobruva kavalitetot na pekarskite i industriskite prozivodi vo domakinstvoto i industrijata. Se koristi kako zasladuvac na razni jadenja i napivki, bez zgolemuvanje na telesnata masa.Na proizvodite im ja prodolzuva dolgotrajnosta, svezinata gi pravi pomalku krslivi i im go zgolemuva olumenot.Malteksot pretstavuva osnova za podgotvuvanje na pivo vo domakinstvata i vo pivarite.

Spored makrobiotskite pravila sekoj obrok treba da sodrzi najmalku 50 % integralni zitarici: pcenica, jacmen, oriz,rz,proso i oves. Im se preporacuva na deca, trudnici, sportisti,posatri osobi ,kako prirodno izbalansirana smesa od ajglehidrati, vitamini i minerali. Deluva ublazuvacki na suva kaslica i go olesnuva iskasluvanjeto.

Inaku po svojot izgled malteksot potseka na med. Prednosta na ovoj proizvod e ne samo toa sto pretstavuva kvaliteten izbor na energija, vitamini i minerali (koi se sodrzat vo nego 10 pati poveke otkolku vo medot) tuku malteksot e i lekovito sredstvo za lecenje na bronhitis.
Ne sodrzi ni aditivi ni konzervansi, i vo nego se socuvani site dragoce sostojki koi se naogaat vo zrnata na jacmenot.

Kolku od vas probale malteks i sto mislite za nego?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Многу е густ и благ. Тежок е да се јади ради густината, ке набилдаш мускули додека ја извадиш лажицата. Сепак некогаш е добра замена за благо :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Гижо напиша:
Многу е густ и благ. Тежок е да се јади ради густината, ке набилдаш мускули додека ја извадиш лажицата. Сепак некогаш е добра замена за благо :)
Ja go sakam bas radi gustinata.
Prvo pocna sestar mi da kupuva i da jade,a jas ne ni sakav da probav. Pred nekoj den mi se sluci da probam i koga ja probav prvata lazica si pomisliv kako moze ova sestar mi da go jade, voopsto ne e vkusno.No ne izmina pet minuti mene otposle mi se dopadna.Sega redovno si jadam.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
MMMMM..Malteks..mhmh! Iskreno, golem ljubitel sum, samo so retko koga ko koristam samo kako zasladuvac, najcesto go konsumiram kako desert! Ima nekako mnogu specificen mnogu blag vkus. Jas samata ne kupuvam Malteks za da imam doma, oti znam deka nema da mozam da se odelam od nego. Zatoa koga mozam i kupuvam na bratucetka mi, pa koga odam tamu jadam!
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
јадам малтекс и тоа најмногу сакам да е помешан со семки од сончоглед или некое бадемче кршено преубав вкус не го јадам кога имам потреба од благо туку секој втор ден нз навика ми стана
 
S

smart ass

Гостин
аууу јачменов слад,многу убав како мед,си јупив од аптека ама дедо кутриот за благо ко мало дете за два дена теглото маф го направи..алал да му е-знаете од фабриката виталија(која патем е виновна за кршење на мој шестокатник додека грицкав соја и затоа ќе барам оштета за забот-ми го скршија,поарно со тупаница барем пофер е а ова грицкаш соја и забот ти се крши напола....од здрава храна:pos2:).

Ja go sakam bas radi gustinata.
Prvo pocna sestar mi da kupuva i da jade,a jas ne ni sakav da probav. Pred nekoj den mi se sluci da probam i koga ja probav prvata lazica si pomisliv kako moze ova sestar mi da go jade, voopsto ne e vkusno.No ne izmina pet minuti mene otposle mi se dopadna.Sega redovno si jadam.
пробај да видиш колку одговара со млеко стоплено,а во него едно мало лажиче малтекс(шеќер не ставај никако),па тоа заедно со леб и маргарин.
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Дали освен од Виталиа има малтекс од некоја друга фирма. Овој од Виталиа е со потекло од Индија, па сум скептична затоа што во Индија најголем дел од производството е ГМО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom