linkedin.com - најголемата мрежа на професионалци

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Oвој пат веб страната за која што Ви зборуваме е: www.linkedin.com.

Википедиа за linkedin вели: Linkedin е бизнис ориентиран сајт за социјално вмрежување. Основан во 2001 и истиот се користи за социјално вмрежување. Според последните информации оваа мрежа има околу 40 милиона корисници, најголемиот дел од Америка.

Jaс на кратко би го опишал linkedin како посовремена мрежа за вмрежување од facebook, каде што луѓето се вмрежуваат врз основа на своите професионални карактеристики.

Лично, сугерирам секој професионалец да направи свој профил.

А, тие што имаат веќе таков да споделат искуството со нас. А зошто и да не се спријателиме.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
после фејсбукот секој почна да отвара социјални мрежи.
Facebook не беше ни измислен како концепт кога се појави LinkedIn, можеше барем да разгледаш на нет пред да постираш.

Инаку океј е мрежата, може да се добиваат препораки од професори, колеги, поранешни работодавачи што би помогнало во процесот за барање на нова работа. Единствено не знам колку еден ваков профил би помогнал кај нас.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Facebook не беше ни измислен како концепт кога се појави LinkedIn, можеше барем да разгледаш на нет пред да постираш.

Инаку океј е мрежата, може да се добиваат препораки од професори, колеги, поранешни работодавачи што би помогнало во процесот за барање на нова работа. Единствено не знам колку еден ваков профил би помогнал кај нас.[/quote]
Јас врз основа на тој профил добив понуда за работа во светски позната фирма која има преставништво во МК.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Имам профил ама не го користам премногу, таман ме потсетивте да го променам мојот статус во невработен. Единствено што таму се случува е понудата на еден тајфа Индијци да се зачленам во нивните групи кој се поврзани со мојата професија, друго нешто не ми се случило.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Секој што знае што е компјутер, интернет, CV и некогаш работел или сака да работи, треба да има Linkedin профил.
Ако сакате да се поврзете на Linkedin со мене, ова е линкот до мојот профил.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Баш би сакал да продисукутираме во врска со оваа тема. Оваа мрежа е во голем развој во Македонија и веќе почнаа да се приклучуваат луѓе кои немаат врска со ИТ секторот. Тоа според мене е добар тренд. Лично мене, оваа мрежа ми претставува замена за CV, и имам многу позитивно искуство и со Македонски и со странски(Израел, САД, Белгија, Холандија..) компании. И не само што ми помогнала мрежата во работа, туку и во бизнис контакти.

Значи не само што верувам, туку знам дека добро спакуван профил (со голема доза реалност и секако без претерувања) на оваа мрежа може да придонесе до подобра кариера.

Кои се вашите искуства ?
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Ја барам работа преку чудово веќе еден месец....знам дека не е многу, ама за 20 и кусур апликации само за една ми се јавија дека сум у втор круг, и тоа ништо не бидна....така да моите впечатоци засега се поврзани со шитови и смрдеата кои идат заедно.....се надевам дека ќе дојдат подобри времиња....до тогаш - EVERYTHING SUCKS SO BADDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
----------------------------------------------------------
Заборавив да кажам дека негативните искуства се само последица на тоа што не сум државјанин не членка од ЕУ....Постојат голем број на процедури и документи кои треба да се обработат од страна на работодавецот......Да беше поинаку...сега ќе бев вработен и со солидна плата.....вака....U KU*RAC SVE!
 
Член од
8 мај 2009
Мислења
57
Поени од реакции
20
Кога ќе имам искуство ко нилски коњ ќе ме боли ку*рот дали аплицирам за работа преку linkedin или OglasnikM....сами ќе ме бараат!!....Зборам за почетна работа...пракса или нешто такво.....за таква работа е прелесно да си од Европска Унија.....ние ќе трпиме уште некое време....и после Македонија ова она....Знае Грујо дека сите мозоци ќе му побегнат....Затоа уште мизеријава...
-------------------------------------------------------------------------
Само да надополнам дека бројот на одговорите кои ги доби во споредба со апликациите се движи околу 1:4 што значи дека на 4 апликации имам барем еден повратен одговор што не може да се каже за нашиве компании....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Де бе па ти и јас сум барал почетна работа, не сум се родил учен. И тоа во Македонија и тоа во време коа беше бетер од сега. Ако сам не си средиш, Грујо ништо не ти средува, никој не ти средува. И не е вистина дека ако имаш искуство сами ќе те бараат. Баш мрежава е полесен начин да те најдат. Само треба да имаш искуство. А и да ти кажам искуството не е секогаш позитивно, едноставно знаат дека многу барам и не ни почнуваат разговор. Така да ако некогаш ми треба итно работа, може и да не најдам, џабе е искуствотото.

Поентата е да знаеш да се изменаџираш, да знаеш да се понудиш. Да знаеш да се преориентираш ако е потребно. Флексибилноста е најголем адут на секој. Види што се бара на пазарот и научи се да го правиш тоа. Јас така почнав.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Баш би сакал да продисукутираме во врска со оваа тема. Оваа мрежа е во голем развој во Македонија и веќе почнаа да се приклучуваат луѓе кои немаат врска со ИТ секторот. Тоа според мене е добар тренд. Лично мене, оваа мрежа ми претставува замена за CV, и имам многу позитивно искуство и со Македонски и со странски(Израел, САД, Белгија, Холандија..) компании. И не само што ми помогнала мрежата во работа, туку и во бизнис контакти.

Значи не само што верувам, туку знам дека добро спакуван профил (со голема доза реалност и секако без претерувања) на оваа мрежа може да придонесе до подобра кариера.

Кои се вашите искуства ?
Информативно: Темава веќе постоеше во подфорумот „Вработувања“, ги префрлив мислењата од новата тема во неа.
 
Член од
18 ноември 2011
Мислења
770
Поени од реакции
455
Чисто информативно сакам да прашам дали linkedin - профилот може и треба да го има некој кој што само студира во моментов и нема скоро никакво работно искуство, но сепак сака да најде работа:) Се на се дали препорачувате да направам ваков профил и покрај тоа што немам штп да вметнам во него.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Чисто информативно сакам да прашам дали linkedin - профилот може и треба да го има некој кој што само студира во моментов и нема скоро никакво работно искуство, но сепак сака да најде работа:) Се на се дали препорачувате да направам ваков профил и покрај тоа што немам штп да вметнам во него.

Да само направиго профилот добро и стави се што е релевантно и интересно.

Линк до мојот профил.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Дечки колку од вас ја користат мрежава?
Дали има навистина „фајде“ од тоа што сте активни?
Други мислења за темава?

И кога сме веќе на тема.. што мислите.. дали би „иделе“ и по колку тоа би иделе да се продаваат ЛинкедИн профили? (созреани, со 500+ пријатели и слично).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom