Led TV PHILIPS

Член од
22 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Во јуни 2013 купив телевизор Philips 32PFL3008H/12 и тогаш започнаа проблемите. При гледање на ТВ програма потполно се блокираше и не функционираа ниту далечински ниту рачни команди. Мораше да се исклучи од напон и повторно да се уклучи па да фунционира. Исто така при разни подесувања со далечинскиот знаеше потполно да се блокира. Ќе сепојавеше некое известување и не се тргаше додека не се исклучи па повторно да се вклучи и ред други манифестации.
Најголеми проблеми правеше при гледање на видео материјал преку USB. Три пати во сервис менуваа матична плоча и еднаш софтвер. Проблемите остануваа исти. Особено правеше проблеми при премотување на филмови напред или назад или при прфрлување од видео фајл на друг видео фајл или филм во фаза на емитување. Некои од проблемите ги снимав и ги испратив дирекно на Philips, а заедно со телевизорот и на сервисот во Скопје. После повеќе контакти писмени и телефонски со претставништвото на PHILIPS во Бугарија, пред десетина дена сервисот на Philips во Скопје (Електовизија), го повлече телевизорот и од продавницата на АМЦ во Битола ми ги вратија парите. Претходно им реков дека сите овие проблеми заедно со снимен материјал ќе ги објавам во многу форуми. За жал снимените проблеми не можам да ги ставам овде но ако неко сака да ги види нека ми пиши. Очигледно беше дека телевизорот има софтверски проблеми иако тоа не сакаа да го признаат во ниеден момент. Ме убедуваа дека тоа е случај само со мене и дека никој не пријавил такви проблеми. Одеа дури до таму дека кабловската во Битола - Телекабел има лош сигнал, па дека ставам неподржани фајлови и ред други работи. Кога им испратив примероци од фајлови со кои прави проблеми и видоа дека фајловите се во ред променија уште една матична плоча и рекоа дека ако пак имам проблем да им се јавам и да го повлечат телевизорот. Тоа и го направија.
Ова го пишувам да внимавате кога купувате Philips бидејќи сретнав и друг човек со друг модел на филипсов телевизор кој исто така има проблеми.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Гледам и во AMC имаат некој ултра попуст 40" Full HD 3D ЛЕД телевизор Philips за 22.000
Незнам дали им се крш производите ама пазете се
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Јас го зедов овој модел PHILIPS 32PFL3188H/12 пред 3 месеци исто така од АМЦ. До сега ми се немат појавени никакви проблеми можеби бидејќи е нов сеуште.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
И јас зедов 42ка смарт 5000 серија филипс пред 2 недели , софтверски е малце спор , (како и сите филипс) али слика има перфекција задоволен сум не ми направил проблем на ништо до сеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Philips & Sony = skip.

LG & Panasonic - get.
А Samsung?! Според мене, Samsung е прв избор, LG втор. Со двата сум имал искуство, никакви проблеми, се си функционира како што треба, плус тие се нај user friendly, па и постари луѓе можат да ги користат без мака. Panasonic тука е доста послаб, освен ако не смениле на новиве модели нешто.[DOUBLEPOST=1396594956][/DOUBLEPOST]
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Samsung се преценета фирма, кога се работи за телевизори генерално.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
И јас зедов 42ка смарт 5000 серија филипс пред 2 недели , софтверски е малце спор , (како и сите филипс) али слика има перфекција задоволен сум не ми направил проблем на ништо до сеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Навистина сликата беше одлична . Не мора да значи дека сите филипсови телевизори се со проблеми. Јас го пренесов моето искуство со 32PFL3008H/12 сигурен сум дека цела серија од тој модел е со исти проблеми бидејќи 4 матични плочи сменија кај мене. проблемите при гледање на тв програма не се така чести но постојат. Најповеќе проблеми прави на Филмови преку USB.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Навистина сликата беше одлична . Не мора да значи дека сите филипсови телевизори се со проблеми. Јас го пренесов моето искуство со 32PFL3008H/12 сигурен сум дека цела серија од тој модел е со исти проблеми бидејќи 4 матични плочи сменија кај мене. проблемите при гледање на тв програма не се така чести но постојат. Најповеќе проблеми прави на Филмови преку USB.
mojot e 32PFL3208H/12 , kako da stavam prevod na film , preku usb go gledam filmot ama nemozam prevod da mu namestam pomos ? ,,, slikata mu e odlicna ama istite problemi gi ima kako ti so si gi nabrojal ,
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Стави го името на преводот исто како името на филмот што е (на фајлот) и преводот да биде во исти фолдер со филмот.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
mojot e 32PFL3208H/12 , kako da stavam prevod na film , preku usb go gledam filmot ama nemozam prevod da mu namestam pomos ? ,,, slikata mu e odlicna ama istite problemi gi ima kako ti so si gi nabrojal ,
Ако е исто како што беше кај мене тогаш во USB Внеси ги како фајлови и филмот и преводите. Пушти го филмот и од листата на преводи одбери превод за филмот. Јас ставав повеќе преводи за исти филм ( српски, хрватски македонски) за случај да некој можеби не е добар односно оди понапред или поназад за да не го поттерувам или враќам.
Најдобро е кога ќе симниш филм од интернет одма пушти го на BS плеерот и тој ќе ти најде преводи какви што ќе побараш од него и ќе ти ги сними во фолдерот каде е филмот, во посебен фодер (subs). потоа тие преводи стави ги на УСБ како фајлови. Добра страна е што можиш да ставиш повеќе преводи одеднаш.
 

OziLLLL

MADRIDISTA
Член од
8 октомври 2008
Мислења
3.334
Поени од реакции
1.892
Philips како бренд постои но го откупи кинеска компанија. ( Не дека другите се произведуваат стварно некаде на друго место, реткост е тоа). Знам многу дека имаат проблеми со блокирање, зборувам за модели од 32ка обични лед тв-а.

Според мене едни од подоборите се Самсунг, Томсон исто има добра слика и Лг.
 
C

CoolIris

Гостин
Имам philips50pus6162/12. Ми се појавува темна дамка. Прво почна на средината. Па сега две темни дамки горе, а средината е светла. Читав нешто burn in или ghost picture се викало..... Чаре некое има ли?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom