LCD PHILIPS 32` 3606/58H

Член од
10 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво до сите.Значи купив ваков телевизор од set компјутери и во рок од 2 недели ми се појавија некој бели флеки на црна позадина изразити по кошевите.Го однесов на сервис телевизорот и го чекав цели 3 недели да го набават делот наводно цела плоча му ја смениле.Денес го земав телевизорот го донесов одма го уклучувам и повторно истиот дефект им го пратив повторно телевизорот во скопје во сервисот ЕЛЕКТРОВИЗИЈА (катастрофа) ми викаат нема ништо а другарот мој со диоптер -13 ги гледа флеките они неможеле да ги видат па сега морам да одам одново за скопје да им го воочам кај е дефектот.Па прашање имам до вас дали некој е запознаен со овој дефект или стрикно со овој модел на телевизор или пак да ми кажете некој друг форум ако имате што е стрикно за телевизори да се консултирам.Фала
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кај си нашол од Сет компјутери да купуваш. Ќе ти кажат дека по пат ти паднал или гром го удрило.
За ова нема лек, треба да менуваат цел дисплеј. Ако за кратко не ти го заменат, реагирај на време во инспекција. Другпат памет во глава.
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Vo toa e i problemot mi smenija displej no flekite stojat

Sent from my U8220/U8230 using Tapatalk 2
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Тргниго од струја и остај го една вечер да преспие. Сабајле може ќе ги нема.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Ако не можеш да се разбереш со нив пријави ги во пазарна инспекција, друштво за заштита на потрошувачи и слични институции и барај да ти го заменат телевизорот со нов затоа што го користиш само две недели и тие не се способни да го поправат.
Еве ти линкови од неколку теми кои ја обработуваат слични проблеми како твојот:
1. Тука
2. Тука
3. Тука
4. Tука
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Тргниго од струја и остај го една вечер да преспие. Сабајле може ќе ги нема.
Тоа е за старите CRT екрани. Не важи за LCD.
--- надополнето: 10 мај 2012 во 23:54 ---
Vo toa e i problemot mi smenija displej no flekite stojat

Sent from my U8220/U8230 using Tapatalk 2
Само пазарна инспекција. Какви мајмуни се Сет секогаш наоѓаат финта да те заебат. Не им прифаќај никаков компромис. Нов телевизор да ти го поправаат нема никаква логика.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Барај нов по секоја цена, ако треба и до тепање оди! Можат они да го вратат назад како направа со фабричка маана а ти да добиеш нов, само се прават улави со сила!
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Znaci vaka stoi rabotata jas koga mi se pojavi prviot pat defektot se javiv vo set kompjuteri i im kazav.mi rekoa da go odnesam na servis vo elektrovizija taka i napraviv.utvrdile oni kvar na ekranot i ja smenile cela ploca (barem taka vikaat) meguto istite fleki stojat kako i pred da go odnesam e sega tuka doagam do koflikt oni vikaat deka nema nisto a ja i uste 4 luge so go vidovme ja primetivme maanata.pa posto sum od veles a televizorot go prativ preku bratucedmi za skopje treba da odam vo ponedelnik i da im pokazam kaj bile flekite e i togas ako recat deka nema fleki neznam so ke stane

Sent from my U8220/U8230 using Tapatalk 2
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
I uste nesto sakam da se konsultiram kolakv problem moze da mi prestavuva toa sto ne ja cuvam kutijata od televozorot dali e vozmozno i da se ustanova deka e defek i deka ne se pravi da ne mi bide zamenet samo zaradi toa sto ne ja cuvam kutijata?:(

Sent from my U8220/U8230 using Tapatalk 2
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
I uste nesto sakam da se konsultiram kolakv problem moze da mi prestavuva toa sto ne ja cuvam kutijata od televozorot dali e vozmozno i da se ustanova deka e defek i deka ne se pravi da ne mi bide zamenet samo zaradi toa sto ne ja cuvam kutijata?:(

Sent from my U8220/U8230 using Tapatalk 2
Нема врска кутијата. Земи си инфо за пазарна, ако пробаат да те заебат одма контактирај со инспекторијатот. Ти смениле а пак флеки стојат е правење мајмун само... :tapp:
 
P

pinkynetnet

Гостин
Налетав на темава случајно, пошто треба да го носам истиов модел на сервис.

zdravevski
Друже... не ти е расипан телевизорот. Тие бели флеки што ги гледаш на црна позадина, не се флеки, туку тоа е позадинското осветлување. И не се појавиле две недели откако си го купил, туку тогаш прв пат си ги приметил или тогаш си менувал сетинзи па си наместил повеќе да се познаваат.

Ако не сакаш да ги гледаш "флеките", ќе си купиш малку поскап LCD или уште подобро, било каков LED телевизор.

Не дека нешто помогнав со одговоров, туку само сакам да посочам дека во случајов не се криви ни сервисите ни Сет.
 
Член од
10 мај 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
gledam i ti go nsis istiot model na servis zosto?a toa so vikas da si kupam poskap pa i 18 000 ne e bas evtin televizor no mislam deka ne vredi za tie pari ima opcija full hd a ne cita usb vo format fat32 i kako da stavam jas full hd film koga site se nad 4 gb osven preku hdmi nemozes nikako.a za toa so vikas ti pozdinsko svetlo site mi go vikaat istoto a jas nemozam da se iznacudam kako edna marka kako philips moze da imaat takvo sranje a toa go nema kaj qvadro qvart i nekoj drugi po bosi marki koj sto gi izbegnav koga kupuvav televizor so cel da bide po kvaliteten
 
P

pinkynetnet

Гостин
gledam i ti go nsis istiot model na servis zosto?
Висок напон :)

a toa so vikas da si kupam poskap pa i 18 000 ne e bas evtin televizor no mislam deka ne vredi za tie pari
Не ми се верува дека ќе најдеш поевтин Full HD телевизор, ако ги исклучиме оние Quart, Vivax... и останатите марки што се појавија последниве неколку години. Бар така беше пред една година, кога го купив телевизоров.

ima opcija full hd a ne cita usb vo format fat32 i kako da stavam jas full hd film koga site se nad 4 gb osven preku hdmi nemozes nikako
Веројатно мислиш на NTFS, не FAT32. Како и да е, ова е застарен модел - од 2009та или 2010та (не се сеќавам точно) и не можеш да очекуваш да има карактеристики како најновите модели што ги имаме по продавнициве.
Ако сакаш да гледаш Full HD, купи си Media Player од eBay... цените на 1080p player-ите се движат од 1.500 денари, па нагоре.
Јас го имам овој модел - http://bit.ly/NIqzC2 повеќе од пола година и функционира супер.

jas nemozam da se iznacudam kako edna marka kako philips moze da imaat takvo sranje a toa go nema kaj qvadro qvart i nekoj drugi po bosi marki koj sto gi izbegnav koga kupuvav televizor so cel da bide po kvaliteten
Во времето кога бил произведен, не бил срање. Проблемот е што ти си го купил после три години :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ако сакаш да гледаш Full HD, купи си Media Player од eBay... цените на 1080p player-ите се движат од 1.500 денари, па нагоре.
Јас го имам овој модел - http://bit.ly/NIqzC2 повеќе од пола година и функционира супер.
Во времето кога бил произведен, не бил срање. Проблемот е што ти си го купил после три години :)
Нема врска ова со тоа колку е стар, еве на пример имам LG 32LH2000 од 2010 година и чита NTFS и FAT32 без проблем плус има подршка и за .mkv фајлови исто и самсунг читаат NTFS и нема проблем сo позадинско осветлување(backlight bleeding)

Ова е затоа што Филипс поради некоја икс причина решил да не подржува читање NTFS и да нема подршка за .mkv

ко не сакаш да ги гледаш "флеките", ќе си купиш малку поскап LCD или уште подобро, било каков LED телевизор.
.
И ова не е точно, Филипс има проблем сo овие „флеки“, LG кој го имам ги нема овие проблеми во ист ценовен ранк спаѓаат. Има телевизори за таа цена кои нема да имаат флеки.

zdravevski целата серија им е утната најверојатно и нема да можат да ти го поправат во сервис, за жал тоа е си се заебал што си купил филипс. За друг пат земи си LG или Samsung...
 
P

pinkynetnet

Гостин
genius2
Не знам како израчуна ист ценовен ранг.
LG 32LH2000 во моментов е 23.000 во Техномаркет и 24.000 во Риверсофт.
Philips 3606/58H јас го купив 18.000 пред една година, а пред два месеци во AMC беше 15.000.
Така да, споредбата не ти држи вода...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom