LCD монитори

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Овие денови размислувам да купам LCD монитор 17 инчен па сакав да ве прашам што мислите за различните брендови кој според вас произведува најдобри LCD монитори врз база цена/квалитет? И за тие што имаат LCD, дали се задоволни од него и дали им се појавиле мртви пиксели до сега?
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
абе и ја го најдов тоа сакам од искуства да видам више ми се здосади од технички спецификации.
abe ne mi davaj LCD monitori od 500$ sakam da zeam nekoj maksimum 20 000 denari!!!
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Bi ti preporacal Eizo ili NEC ako mozes da najdes, ako ne viewsonic.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
KaiTekk напиша:
Овие денови размислувам да купам LCD монитор 17 инчен па сакав да ве прашам што мислите за различните брендови кој според вас произведува најдобри LCD монитори врз база цена/квалитет? И за тие што имаат LCD, дали се задоволни од него и дали им се појавиле мртви пиксели до сега?
Појавувањето на мртви пиксели нема врска со тоа од кој бренд е мониторот, мртвите пиксели се мана или жртва на таа технологија. Никогаш не се знае и не може да се предвиди дали, кога и колку мртви пиксели ќе се појават без разлика на моделот и производителот.

Има и TFT монитори за кои производителите гарантираат дека нема да се појават мртви пиксели, но нивната цена е четирицифрена изразена во евра.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Input Signal : Analog Signal
а што би требало да значи ова?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Тоа ти е аналог и дигитал...дигитал ти е она DVI излази што имаат графичките и DVI ти дава боље слика
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Ako na grafickata imas DVI togas obavezno zemi monitor so DVI, a ne so VGA vlez zasto toa ide posle vo konvertor od analogen vo digitalen signal i slikata e polosa. Mnogu dobar monitor ti e Huyndai L90D+ i bese okolu 350e vo Anhoch do pred nekoe vreme ama neznam da li go imaat. Ovoj go ima eden drugfar i mnogu e odlicen. Sega gledam imaat i nekoi so 4 i 3 ms kasnenje ama neznam dali se dobri. Inace ako monitorot ti e pretezno za gejming najbrz monitor ti e Viewsonic VX922 i vo grcija ke go najdes za 340e +ddv, ama koga ke si go zemes nazat taa ti e cenata. Eizo ti e dobar monitor ako go koristis za obrabotka na sliki i sl. raboti kade ne ti e bitna brzinata na prikazuvanje na slikite tuku boite, kontrastot itn. Samo kaj nas istotaka nema ovie da gi najdes i se dosta poskapi. Sigurno imaat i gejmerski modeli ama ne sum razgledal za ovie firmi
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Procitav odlicna recenzija za LG L1940P.
http://benchmark.co.yu/vidito.php?sid=8859
znam deka ic ne go biva za igri, ama i ne mi treba toa. Za grafika bil odlicen, odlican reprodukcija na boi.
Vidov vo cenovnikot na RiverSoft (oficijalni distributeri) deka imaat L1940PQ. e sega dali e toj ist model ili poslab (ili mozebi podobar).
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Response time 25ms, не е тоа многу?
Мојот на пример има 12, а е далеку поефтин од тој што сакаш да го земеш.



формат: 17"
контраст: 450:1
макс. резолуција: 1280 x 1024
време на одговор (response time): 12 ms
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Да но овој е за супер за обработка на слики, CAD и све друго. Кај TFT мониторите ситуацијата е моментално ваква: имаш монитори со одлична репродукција на бои, но со слаб response time што ги прави непогодни за игри и монитори со мало време на одзив (response time), но кај кои боите не доволно реални и се користат трикови за изгледа дека прикажуваат повеќе бои. За Office и секојдневна работа било кој ефтин TFT е доволен, но ако сакаш одлична слика ќе потрошиш малку повеќе за монитор кој ќе биде само за [SIZE=-1]All work and no play.
All work and no play makes Jack a dull boy

А инаку видов дека L1940P и L1940PQ се разликуваат, вториот има помало време на одзив, но помал агол на гледање и контраст, но не успеав да најдам ништо за тоа дали и вториот има квалитет на слика како првиот модел. Па ако некој знае нешто повеќе за овие модели нека пише.
[/SIZE]
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
луѓе по долго размислување мислам дека ова ми е фаворитот:
Huyndai [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]LCD TV L19T

најубаво е што има подршка за TV тјунер, а тоа е токму тоа што ми треба сметајќи дека имам обичен BEKO телевизор со огромно зрачење. И одзивот му е добар, 700:1, 8ms само што има аналоген input... ама сепак произведува добра слика. Што викате?

[/SIZE][/FONT]
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
poarno daj uste 8e i kupi go Hyundai Q90U, a za gledanje TV kupi si TV kartica, em ke mozes da snimas od televizija.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
не го гледам во каталогов на анхоч тој модел што ти ми го пиша. Хеј, за ТВ картицата КОМПЈУТЕРОТ МОРА ДА ТИ Е ВКЛУЧЕН за да гледаш телевизија, овде НЕ МОРА да ти е вклучен. Една предност повеќе за овој вид монитори, а?
бај д веј, што ќе ми 3 милисекунди ЖИТИ СВЕ? нема да играм кантер или UT па да ми треба толку многу.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Kai Tekk ја користам 19ка Хјундаи, и мора да кажам топ е. За 17ипол илјадарки е супер. Е сеа рано е уште за маани да зборам еден месец два го иам. Не знам точно како се вика... ама од Анхоч го земав. 8милисекунди. Да си земеш не му ја мисли...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom