Land of the Free, или човековите права и слободи во најголемиот светски „извозник на демократија„

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од Vanlok, 11 мај 2014.

 1. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
  Последно уредено: 10 октомври 2016
 2. silmarillion

  silmarillion Merchant @ Prancing Pony

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  4.860
  Допаѓања:
  8.457
  Тоа се тие стручњаци. Точка.цом.мк Миленко и Емекспрес екипа. Армагедон крај на свет и нуклеарки муабети. Иреал што чекаш, бутај одма конзерви месни нарезак и сардина у гаража пошто по твојов стеучњак готово е.

  Добро озбилно сите ја знаеме одвратната курвинска и штетна политика на америте ама мора ли вакви бубуљичари да бидат шерувани? И русите и америте се во играва за сув кеш и трошење на арсеналот што им мувлосува по магацини. Да, русите можда имаат по noble цел али суштината на крајот е иста - кеш кеш и кеш. Дај немој ко онаа несреќана што коментира кај Миленко со преводи од разни шизофреници амерички демек он бил информиран. Глуперди миљон и тие што трескаат и тие што ги објавуваат.
  --- Споено дупло мислење, 10 октомври 2016 ---
  Тоа се тие стручњаци. Точка.цом.мк Миленко и Емекспрес екипа. Армагедон крај на свет и нуклеарки муабети. Иреал што чекаш, бутај одма конзерви месни нарезак и сардина у гаража пошто по твојов стеучњак готово е.

  Добро озбилно сите ја знаеме одвратната курвинска и штетна политика на америте ама мора ли вакви бубуљичари да бидат шерувани? И русите и америте се во играва за сув кеш и трошење на арсеналот што им мувлосува по магацини. Да, русите можда имаат по noble цел али суштината на крајот е иста - кеш кеш и кеш. Дај немој ко онаа несреќана што коментира кај Миленко со преводи од разни шизофреници амерички демек он бил информиран. Глуперди миљон и тие што трескаат и тие што ги објавуваат.
   
  Последно уредено: 10 октомври 2016
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.282
 4. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
 5. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Сте ја отерале темава во бестрага... :-/

  Нејсе, еве една ситуација каде мединцска сестра одбива незаконски да земе крв од пациент, а џандарот потоа филмски ја апси како сестрава да е вооружен криминалец.  И разводнета верзија со перспектива од ен-би-си:
   
  На Шкорпион, stipsburg и Dexter26 им се допаѓа ова.
 6. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  6.358
  Допаѓања:
  5.341
  Што убава ти била земјата на слободните, апсиш кого сакаш, кога сакаш и каде сакаш, иако немаш законска основа за тоа, па на крајот си заминуваш на одмор платен од даночните обврзници бидејќи си одлучил да глумиш господин силен со невооружена личност која само си ја врши работата, ништо не ти згрешила на тебе, физички не може на никаков начин да ти се спротивстави и не претставува никаква закана по тебе, милина држава.
   
  На Шкорпион му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Настанов е од Јули, а истрага окулу настанов се покренува дури сега... И само затоа што снимкава е искочена на нет.

  Инаку полицијата таму излегува од контрола, имаа силеџии кои се изживуваат... Ама знаеш што, и овде не е многу подобро. ОК, полицијата не се изживува (минус Алфите некогаш), ама па полицијата воопшто не си ја работи работата (чест на исклучоците). Иако сме на високо место во односот жители/полицајци.
  Ова се разбира не го кажувам од некој политички аспект, истото е под сите влади со децении наназад.

  Маалските милицајци/позорникари порано, биле права работа. Превентивно делување, знаење се што се случува во маало, знаење на сите usual suspects од маалото (и експресно решавање на случаи).

  Ова денес кај нас, на ништо не личи... Чисто онака природно ми дојде да направам спредба со амерскиве џандари.
   
  На Шкорпион и stipsburg им се допаѓа ова.
 8. Шкорпион

  Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

  Член од:
  16 октомври 2009
  Мислења:
  7.113
  Допаѓања:
  7.250
  И тој што излезе пред прес: We take this very seriously ..

  Ептен сериозно :D
   
  На Dexter26 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: