Kurzgesagt- пропаганда во корист на светската елита

Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Тешко ова во „демократски систем“, еве на Кинезите добро им оди со развој на слични системи.


Уште не им е изгланцан, системот им прај утки, погрешно препознава и одзема поенчиња. Тука сте битни ти и Рон да изгланцате тоа алгоритмите плус камерите да се ултра хајрез 5000 мегапиксел со x3500 зум.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.363
Поени од реакции
29.226
Уште не им е изгланцан, системот им прај утки, погрешно препознава и одзема поенчиња. Тука сте битни ти и Рон да изгланцате тоа алгоритмите плус камерите да се ултра хајрез 5000 мегапиксел со x3500 зум.
Викаш ќе има камче во ова?
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Викаш ќе има камче во ова?
Праеф муабет со клиент од таму, вика супер им е убаво живеат, ако си ОК не ти е гајле. Плус како паметно го скроиле тик ток за децата да им пушта едукативни видеа. За мене се меки, дозволуваат размножување на секој мајмун но разбирам дека мајмуни сеуште ни требаат ... нема ваљда ти, рон, јас да асфалтираме улици и чистиме контењерите. Немаме уште роботи со фина моторика да заменат све тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.363
Поени од реакции
29.226
Праеф муабет со клиент од таму, вика супер им е убаво живеат, ако си ОК не ти е гајле. Плус како паметно го скроиле тик ток за децата да им пушта едукативни видеа. За мене се меки, дозволуваат размножување на секој мајмун но разбирам дека мајмуни сеуште ни требаат ... нема ваљда ти, рон, јас да асфалтираме улици и чистиме контењерите. Немаме уште роботи со фина моторика да заменат све тоа.
Абе не ме сфати што те прашав, дали ќе капни некое милионче за системов?
Најди ти муштерија и ќе го скоиме, ич не ме интересираат понатамошни детали за јузер експириенсот, тоа ќе му ја мислат сектор иза односи со јавноста.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Абе не ме сфати што те прашав, дали ќе капни некое милионче за системов?
Најди ти муштерија и ќе го скоиме, ич не ме интересираат понатамошни детали за јузер експириенсот, тоа ќе му ја мислат сектор иза односи со јавноста.
Извини, заборвив дека тебе само пари те мотивираат. Да, ќе има миљончиња за тебе и неколку поени за остварена битна работа за иднината на човештвото без жртва.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.363
Поени од реакции
29.226
Извини, заборвив дека тебе само пари те мотивираат. Да, ќе има миљончиња за тебе и неколку поени за остварена битна работа за иднината на човештвото без жртва.
Џони, договори ти проектот и не се секирај, само од клиентот обавезно барај аванс од 30% и осигурување, сепак е високо ризичен бизнис, може ќе го спичкаат уште пред да ни исплати.
Тоа поените чувај за тебе, јас ќе оставам некој бекдор за зло време, и за тие со врски :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
За мене се меки, дозволуваат размножување на секој мајмун
Не го земаш во обзир фактот дека низ вековите потомците од некои "мајмуни" допринеле за развој на човештвото. Значи не може ние луѓето кои сеуште сме варвари во свеста да одлучуваме кој ќе се размножува, а кој не.

Благодарам за поените, ти оставам период 4 х 4.3 месеци, да покажеш дека и од Ване потенцијалот ќе биде за позитивно. Би требало полесно да ти е, бар имаш трпение и знаеш како треба со его и дислексија. :D
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Не го земаш во обзир фактот дека низ вековите потомците од некои "мајмуни" допринеле за развој на човештвото. Значи не може ние луѓето кои сеуште сме варвари во свеста да одлучуваме кој ќе се размножува, а кој не.

Благодарам за поените, ти оставам период 4 х 4.3 месеци, да покажеш дека и од Ване потенцијалот ќе биде за позитивно. Би требало полесно да ти е, бар имаш трпение и знаеш како треба со его и дислексија. :D
Ване не му требам ја, скроз е блиску да увиди дека се е како шо треба и да почне да прај пари од тачките.... па да ни се придружи на голф со шарени панталончиња.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Ване не му требам ја, скроз е блиску да увиди дека се е како шо треба и да почне да прај пари од тачките.... па да ни се придружи на голф со шарени панталончиња.
Ај ќе ти верувам, ваљда и овој пат нема да си грешка.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Бафрич твојот успех со Рон се должи на долгогодишна макотрпна работа со него, го имам инсталирано со посоодветна неуронска умреженост за да може да те прими, да видиме дали @курајбер ќе најде таков мим, ја позади Рон со уште пошарени пижама пангталончиња и пиво.

У мојот систем Бафрич ти би добил поени за успехот со Рон.
Гледаш како не гледа кога овде меѓу редови му кажуваш нешто. Или се прави дека не гледа... Тоа пошто уште ми е љут од кога му покажав дека не постои дедо Мраз дека не постои демократија во САД, и дека системот им го владее олигархија за 100% приватни интереси.

И така. Сега сме во една незгодна ситуација каде и он знае, и јас знам дека знае, и он знае дека јас знам дека он знае... Ама упорно се прави дека не знае. :unsure:
Автоматски споено мислење:

@Bafra

 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
308
Поени од реакции
611
Разбирам де, само реакцијата не е емотивна. Ниту имагинарниов олигарх чив ѓаволов адвокат играш во случајов е интелектуален џин, само рандом човек кој по игра на случајот се нашол таму каде што е сега (малтене сите се со наследни богатства, од тие што се во „клубот“).

Не може работава да се среди со дискусија, затоа што тие горе немаат намера ниту да дискутираат ниту да прават било каков компромис. Затоа ти реков дека реакцијата не е емотивна, неопходна е и реална.

Во сегашнава фаза на развој, на човештвото му треба хиерархија ама од луѓе со визија. Но визија за човештвото, а не визија за себичност и правење секакви сопки на целото човештво само за да се задржат привилегиите.
Докажи најпрво дека клубот постои.
За да обвиниш некоја организација,мораш најпрво да докажеш дека постои.
Дури и да успееш да докажеш(чисто се сомневам),откаде би знаел кој се нивните вистински намери?Ти и јас како обични смртници сигурно не би знаеле.
Откаде би знаеле дека воопшто постои таква моќна тајна елита која сака да го пороби и уништи човештвото?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267

“Cognitive Warfare”: The Advent of the Concept of “Cognitics” in the Field of Warfare

Извадок:
"The main goal [of cognitive warfare] is not to serve as an adjunct to strategy or to defeat without a fight, but to wage a war on what the enemy community thinks, loves or believes in, by altering the representation of reality. It is a war on how the enemy thinks, how its minds work, how it sees the world and develops its conceptual thinking. The effects sought are an alteration of world views, and thereby affect their peace of mind, certainties, competitiveness and prosperity. The stated objective is to attack, exploit, degrade and even destroy how someone builds their own reality, their mental self-confidence, their trust in processes and the approaches required for the efficient functioning of groups, societies or even nations."


Интересен текст за она погоре:
Извадок:
Since 2020, NATO has been driving forward plans for an entirely new type of combat it has called cognitive warfare. Until recently, NATO had organized its war operations into five different operational domains – air, land, sea, space, and cyber – but it is now preparing for a new, sixth type of domain: the human domain. As the military alliance put it, it is waging a “battle for the brain”. The objective is to fight disinformation and destabilization by China and Russia. But there are indications that NATO is also targeting its own population with the same propaganda tactics it is developing for adversary countries.
Автоматски споено мислење:

Докажи најпрво дека клубот постои.
За да обвиниш некоја организација,мораш најпрво да докажеш дека постои.
Дури и да успееш да докажеш(чисто се сомневам),откаде би знаел кој се нивните вистински намери?Ти и јас како обични смртници сигурно не би знаеле.
Откаде би знаеле дека воопшто постои таква моќна тајна елита која сака да го пороби и уништи човештвото?
Да докажам?
Во кој облик да бидат доказите, за да ги задоволат твоите критериуми? :)

Наивно е да бараш некој да „докажува“ јавно достапни податоци. Дали небото (кога не е облачно) е плаво? Дали водата е влажна?
Човештвото природно создава хиеарахија, стави ги тројца во една соба остави ги таму неколку денови и тие самите ќе си создадат хиеарархија меѓу нив. Нема потреба да се прашуваш дали има хиерархија и дали на врвот од таа хиерархија да има некој најгоре.

Намерите и целите на тие на врвот (викај ги по име, не елита туку олигархија) се исто така јасно и познати. Сакаат да останат на врвот од хиерархијата.


...да го пороби и уништи човештвото?
Не да го уништи човештвото, тогаш со кој ќе владеат и кој ќе работи за нив?


Нејсе, назад за доказите кои се непотребни. Некој и тоа го направил всушност. Всушност постои научна студија каде со научен метод докажува дека водата е влажна дека дури и во ЛУЛКАТА НА ДЕМОКРАТИЈАТА, во извозникот на „демократија“, дека и тие - САД всушност се само уште едно олигархиски поставено општество и држава. Дека се контролирани од група луѓе кои моќта и богатството ги добиваат по пат на наследство.

Повели што си по читањето:

Или изџвакано ако така преферираш:

Ова и на @Bafra му го имам покажувано, тогаш кога ми се налути и уште ми е лут. А јас само сакав да му го покажам светот онаков каков навистина ѐ... :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Ова и на @Bafra му го имам покажувано, тогаш кога ми се налути и уште ми е лут. А јас само сакав да му го покажам светот онаков каков навистина ѐ... :unsure:
Ти нешто ко да се закатанчи за мене, а мене ми пишуваше ко невеста сум бил, значи пак си проектираш особини кај другите.

Како можеш ти нешто мене да ми покажеш, кога во 2 наврати излезе "корисен идиот" и тоа во најбитните, кога најмногу требаше да се покажеш и докажеш дека се што си пишувал низ годините го сфаќаш и применуваш.... :toe:. Ароганцијата е ок, но таа мора да се заслужи.

Секоја чест за твојата моќ, знаеш како непознати се осеќаат, какви емоции имаат позади мониторот, што сум мислел, иако не сум го напишал итн итн.
Бидејќи често ти се случува своите особини да ги пресликуваш на други, автоматски и за ова може да е така, ама сигурен сум дека не си љут.
Посебен лик си ти.

Докажи најпрво дека клубот постои.
Поинтересното е што Руската елита, руските олигарси, според него не учествуваат во тој клуб, тие се посебна сорта. Путин врз нив има неприкосновена контрола (гимнастичарката во Швајцарија ја прати, ради свеж воздух), додека во другите земји е обратно. Иако светската елита им била непријател на Русија, сепак Русите 100 години имаат доверба во доларот, со децении капиталот го селат на Запад (кај непријателот), итн итн. Контрадикторности, ама битно наративот да си тече.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.267
Нели многу зборење било „женска особина“, а ете ти на толку зборење и „психоанализи“: Пак ништо не кажа од вистинскиот муабет - како се ФЕД независни ако ФЕД се контролирани од политичари кои самите не се независни (пошто не се демократски избрани кога во САД не владее демократија).

Што е работава, толку се плашиш од муабет? Ко пичица се криеш позади офтопици?
ММЕ што и да сум мислел за тебе, за педерче не сум те рачунал. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom