Kurzgesagt- пропаганда во корист на светската елита

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.548
Поени од реакции
20.120
Не ми е криво што сум се вакцинирал, криво ми е што се политизираше целата пандемија од страна на левучарите за своја пропаганда, шекспири и слични суштества ми станаа сојузници у дискусија, и тогаш видов колку е саатот.

Ја секогаш сум про наука, но тогаш сфатив дека не работи секогаш за добра полза на народот. Целата работа со измислување некакви ковид пасоши и што ти не. Тогаш сфатив дека тоа го користат за некоја своја цел а не за општо добро. Тоа е тоталитаризам.
Знаев дека нема спас за тебе ама не мора секојдневно да го потврдуваш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
19.379
Поени од реакции
30.425
Знаев дека нема спас за тебе ама не мора секојдневно да го потврдуваш.
игорче тебе да ти речат твоите управители на умот дека магаре треба да ти го бапне, ти ќе се сложиш и ќе речеш супер е. Е толку си глуп.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
игорче тебе да ти речат твоите управители на умот дека магаре треба да ти го бапне, ти ќе се сложиш и ќе речеш супер е. Е толку си глуп.
Ќе рече нешто као „јас на време си набавив нафта лубриканти и мене ова не ме засега“. И ќе не убедува сите дека мора така пошто „Русија е лоша“, итн. :cautious:
Автоматски споено мислење:

А еден обратен тот експеримент а? Еве пример ја сум од светската елита, убедете ме зашто да не вршам на вас социјален инжињеринг и да ве оставам слободно да се размножувате и прајте шо сакате у животу.
Да... Реално само на еден начин таквите може да се убедат, додека висат од бандера. Само од тој агол може да видат. Инаку перспективата им е премногу различна од нашава.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Да... Реално само на еден начин таквите може да се убедат, додека висат од бандера. Само од тој агол може да видат. Инаку перспективата им е премногу различна од нашава.
Али ова е емотивна реакција и уопште не ме убедуваш да престанам да ги перцепирам повеќето ко некои измеѓу мајмун и хомосапиенси и ко такви да ве третирам... а ниту ме допира заканата со бандерата оти ти до нас не мож да дојдеш, не ни знаеш кои сме така да пробај те молам да ме убедиш зашто да не пуштиме нов вирус, да не ве прајме трансџендери и така натаму.

Сериозно, ај да се играме тинк тенк, од оваа точка како по вас треба да се развива целава работа? Ја локално ширам христијанство посебно кај сумљиви фаци, сакам да се плашат од госпо иако не сум верник. Кога гледам дека нема шанси кај некој онда одам на план Б и сакам да се плаши од мене.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Али ова е емотивна реакција и уопште не ме убедуваш да престанам да ги перцепирам повеќето ко некои измеѓу мајмун и хомосапиенси и ко такви да ве третирам... а ниту ме допира заканата со бандерата оти ти до нас не мож да дојдеш, не ни знаеш кои сме така да пробај те молам да ме убедиш зашто да не пуштиме нов вирус, да не ве прајме трансџендери и така натаму.

Сериозно, ај да се играме тинк тенк, од оваа точка како по вас треба да се развива целава работа? Ја локално ширам христијанство посебно кај сумљиви фаци, сакам да се плашат од госпо иако не сум верник. Кога гледам дека нема шанси кај некој онда одам на план Б и сакам да се плаши од мене.
Разбирам де, само реакцијата не е емотивна. Ниту имагинарниов олигарх чив ѓаволов адвокат играш во случајов е интелектуален џин, само рандом човек кој по игра на случајот се нашол таму каде што е сега (малтене сите се со наследни богатства, од тие што се во „клубот“).

Не може работава да се среди со дискусија, затоа што тие горе немаат намера ниту да дискутираат ниту да прават било каков компромис. Затоа ти реков дека реакцијата не е емотивна, неопходна е и реална.

Во сегашнава фаза на развој, на човештвото му треба хиерархија ама од луѓе со визија. Но визија за човештвото, а не визија за себичност и правење секакви сопки на целото човештво само за да се задржат привилегиите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
2.249
Поени од реакции
5.355
Рогатиот е на врвот на пирамидата :gjavol:
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
неопходна е и реална.
Не е реална, нема никад да ги обесиш.


Во сегашнава фаза на развој, на човештвото му треба хиерархија ама од луѓе со визија.
Ова е многу дискутабилно, кој е тој со вистинска визија? Еве ја мислам дека сум ја, сметам дека е најдобро на секое девојче со мензист по закон да и се вгради спирала за да не мож секој мајмун да прај деца, таа привилегија мора да се заслужи со положен тест на зрелост - кај мене - после кој ќе и извадиме спиралата ама мора и да се земат и заедно да го изгледаат детето кое заедно одлучиле да го направат инаку казни, @Darling ме насмеа пред некое време, и она ко мене се филма дека знае најдобро дури подобро од мене. Верувам ти мислиш оти поарен ќе си.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
Не е реална, нема никад да ги обесиш.
Не, ама можам да се надевам... И не ни сакам јас никој да бесам буквално, но дефинитивно сакам да се случи еден пандан на француската револуција, ама на светска основа.

Ова е многу дискутабилно, кој е тој со вистинска визија? Еве ја мислам дека сум ја, сметам дека е најдобро на секое девојче со мензист по закон да и се вгради спирала за да не мож секој мајмун да прај деца, таа привилегија мора да се заслужи со положен тест на зрелост - кај мене - после кој ќе и извадиме спиралата ама мора и да се земат и заедно да го изгледаат детето кое заедно одлучиле да го направат инаку казни, @Darling ме насмеа пред некое време, и она ко мене се филма дека знае најдобро дури подобро од мене. Верувам ти мислиш оти поарен ќе си.
Не, ова е премногу философски муабет и веројатно не сум ни кадарен да го правам. Но знам доволно за да разбирам дека постои потреба од ова што го зборуваме.

Инаку кога веќе кажав дека се изземам од било каква одговорност... :D ... можам да кажам дека твојава идеја не е лоша. Мене ми се допадна и идејата од една книга, каде државјанство можат да добијат само тие што служеле на државата на начин кој бара жртвување. Тоа пренесено во нашава дилема би му дошло не неслично на твојата идеја, но со тест кој би барал поозбилно побарувања. И дефинитивно со големи ограничувања за неможност да се напушти детето. Итн, итн... Заебан муабет отвараш. :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
3.768
Поени од реакции
6.015
Смешно е тука да разглабате теории со Ванлок кога ве извеслаа со најаката превара на векот, локдаунот :D

Крај на април 2020 овде е споделен заклучокот од Фаучи за смртноста и преносливост. Значи не е од старт, туку уште пред загревање, затоа му кажав да си бара друго оправдување.

@Goyathlayyy јас колку толку успеав на бате Рон да му пренесам од фолијата , баш да видиме ти како ќе пројдеш :D .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.026
Поени од реакции
19.263
^^ Смртноста сеуште си стои дека е значајно поголема од грипот. Статистички факти а кој сака да ризикува индиректно да си ги убие блиските со кревко здравје и родителите, негова работа... Дубарата беше/ѐ во економските и политичките манипулации со болеста. Вакцините и фармацијата, таквите моменти. Локдауните најконкретно, затварањата на државите, и генерално контракцијата на економијата и индустријата на западот. Сега гледаме дека е дел од поголем геополитички манипулации, каде што и војната во Украина е дел од сето тоа.

Остај го Фаучи и ФДА, но кога си кај местенките и корупциите кај америте - јас тебе уште те чекам да се соочиш со реалноста кој е газда на ФЕД... Тоа некако не ти е јасно уште од минатиот век. :unsure:
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
215
Поени од реакции
404
Инаку кога веќе кажав дека се изземам од било каква одговорност... :D ... можам да кажам дека твојава идеја не е лоша. Мене ми се допадна и идејата од една книга, каде државјанство можат да добијат само тие што служеле на државата на начин кој бара жртвување. Тоа пренесено во нашава дилема би му дошло не неслично на твојата идеја, но со тест кој би барал поозбилно побарувања. И дефинитивно со големи ограничувања за неможност да се напушти детето. Итн, итн... Заебан муабет отвараш. :)
Слична е идеата, ја би ја искористил новата технолошка револуција, салтелитие на Маск и целиот умрежен систем кој се постави со ковид сертификатите за да имаме една глобална датабаза кој има положено испит, пример се среќаваш на улица со некој, ти почнува муабет, ти вадиш телефонот и бараш дотичниот да притисне, аппот одма скенира отпечатокот и вади црвено или зелено - дали има положено тестот на зрелост па одма знаеш дали да правиш муабет али не. Без положен нема да смеат да протестираат, да имаат возачка, да имаат свое мислење и носат одлуки. Ќе си имаат статус на деца за кој некој друг се грижи. Спиралата нема да смее да се извади се додека не дојдат кај докторот и он и она со документ дека одлучиле трезвено двајцата да оформат семејство откако прво положиле тестот. Со тек на време баграта полека ќе ја снема - за две генерации. Се ова до танчина ми е разработено инспириран од мојте комшии и што се читам овде. Ќе има и бодови, а пљукаш на улица камери снимаат и оп ти зема од поените, без одредена бројка поенчиња нема да си квалификуван да полагаш тест. Сега идеме на главниот проблем, еве ти препознаваш дека мојот план е со визија за добробит на човештвото али како на го имплементираме, децата ќе се бунат. Еве Дарлинг прва ќе се побуни зашто спирали да монтираме на девојчињата, оти машките да не ги шкопаме. Ја и тоа би го прифатил и да ја придобиеме Дарлинг. Али еве мојте комшии нема да сакаат да ме изгласаат, нема да им одговара добробитот на човештвото. И ја така пиејќи пиво на терасата, гледајќи ги мојте комшии и читајќи драга кајгана, знаејќи дека никогаш нема да се имплементира мојто решение за светлата иднината на хомосапиенсот едина утеха наоѓам у фактот дека они кај и да е ќе јадат скакулци.

@Goyathlayyy јас колку толку успеав на бате Рон да му пренесам од фолијата , баш да видиме ти како ќе пројдеш :D .
Бафрич твојот успех со Рон се должи на долгогодишна макотрпна работа со него, го имам инсталирано со посоодветна неуронска умреженост за да може да те прими, да видиме дали @курајбер ќе најде таков мим, ја позади Рон со уште пошарени пижама пангталончиња и пиво.

У мојот систем Бафрич ти би добил поени за успехот со Рон.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.363
Поени од реакции
29.226
Слична е идеата, ја би ја искористил новата технолошка револуција, салтелитие на Маск и целиот умрежен систем кој се постави со ковид сертификатите за да имаме една глобална датабаза кој има положено испит, пример се среќаваш на улица со некој, ти почнува муабет, ти вадиш телефонот и бараш дотичниот да притисне, аппот одма скенира отпечатокот и вади црвено или зелено - дали има положено тестот на зрелост па одма знаеш дали да правиш муабет али не. Без положен нема да смеат да протестираат, да имаат возачка, да имаат свое мислење и носат одлуки. Ќе си имаат статус на деца за кој некој друг се грижи. Спиралата нема да смее да се извади се додека не дојдат кај докторот и он и она со документ дека одлучиле трезвено двајцата да оформат семејство откако прво положиле тестот. Со тек на време баграта полека ќе ја снема - за две генерации. Се ова до танчина ми е разработено инспириран од мојте комшии и што се читам овде. Ќе има и бодови, а пљукаш на улица камери снимаат и оп ти зема од поените, без одредена бројка поенчиња нема да си квалификуван да полагаш тест. Сега идеме на главниот проблем, еве ти препознаваш дека мојот план е со визија за добробит на човештвото али како на го имплементираме, децата ќе се бунат. Еве Дарлинг прва ќе се побуни зашто спирали да монтираме на девојчињата, оти машките да не ги шкопаме. Ја и тоа би го прифатил и да ја придобиеме Дарлинг. Али еве мојте комшии нема да сакаат да ме изгласаат, нема да им одговара добробитот на човештвото. И ја така пиејќи пиво на терасата, гледајќи ги мојте комшии и читајќи драга кајгана, знаејќи дека никогаш нема да се имплементира мојто решение за светлата иднината на хомосапиенсот едина утеха наоѓам у фактот дека они кај и да е ќе јадат скакулци.


Бафрич твојот успех со Рон се должи на долгогодишна макотрпна работа со него, го имам инсталирано со посоодветна неуронска умреженост за да може да те прими, да видиме дали @курајбер ќе најде таков мим, ја позади Рон со уште пошарени пижама пангталончиња и пиво.

У мојот систем Бафрич ти би добил поени за успехот со Рон.
Тешко ова во „демократски систем“, еве на Кинезите добро им оди со развој на слични системи.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom