Kupuvanje i prodavanje od ebay/aliexpress

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Modelot na rabota e dobro poznat i mnogu luge go pravat

Kupuvaat od kina i prodavaat tuka lokalno za nekoja povisoka cena

Dosta ednostaven biznis plan

Dokolku nekoj e zainteresiran za takva rabota neka me kontaktira jas ke ja podmiram investicijata

primer da se kupat
https://www.ebay.com/itm/Safe-Masks-Antivirus-Dust-Haze-PM2-5-Masks-Air-Pollution-Masks/141649417799?hash=item20faf69647:g:Tx0AAOSwPgxVPN~X
na nekoja pogolema kolicina
(ne mora preku ebay, mozi da se uvezat bilo kako)

ovie satovi sega stanuvaat dosta popularni
https://www.ebay.com/itm/LATEST-DZ09-Bluetooth-Smart-Watch-Camera-SIM-Slot-For-HTC-Samsung-Android-Phone/372170069589?_trkparms=5373:0|5374:Featured

itn itn

ako nekoj saka da se zanimava so vakvi raboti neka me kontaktira

Mene ideata mi e da go napram celoto ova na pogolema kolicina.
Ako nekoj najdi dobra zdelka i da kupume cela paleta nekakva (nerasipliva) roba
ne mi e problem ako se prodava 2 godini

poarno da mi lezat parite vo roba odkolku na banka nekoj da me zaebava so 2% kamatna stapka

pozdrav
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
mnogu pari ke frlis vo bunar ako kupuvas od ebay, duri prodavacot da e od kina ili druga drzava vo okolinata bidi siguren deka robata mozes da ja dobies daleku poeftino ako se potrudis da ja najdes kompanijata koja proizveduva ili nekoj lokalen preprodavac. sekako zavisi i od toa kolku pari se vo igra. vo slucaj da kupuvas roba za 500 evra slobodno zemi na ebay bidejki za da zastedis mozda 100€ ne vredi da istrazuvas pointenzivno. ako kupuvas za nekolku iljadi evra togas podobro e da vlozis povise vreme (pretpostavuvam ne si do tolku bogat za da ne te interesira zasteda od nekolku iljadi evra).

inaku treba da mislis i na drugi faktori. koga e vo prasanje elektronika mozes epten da zaglavis bidejki ima ogromna razlika vo kvalitetot. riskantno e da kupis eden del i posle na primer 1.000, mozno e vtorata tura da e za nikade. veruvaj deka e tesko da najdes vo kina kvaliteten producent. na eden dobar na koj ke naides mozno e da sledat 3 koi prodavaat gubre. duri kaj poednostavna roba treba da si pazliv.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Imam odeleno 10 000 evra za ovaj biznis

Znam ceka ima zaebanci.
Zatoa sakam nekoj so ke se posveti, nekoj na koj mu fali pocetnata investicija. Pa da se nadopolnime

Za zaglavuvanje sekogas mozi da se zaglavi, no jas sum spremen da gi rizikuvam parite
I mislam deka ako dobro se izmenadzira celiot proces i da se zaglavi nema da e so mnogu
T.e del od parite ke se vratat, no jas mislam deka moze i dobro da se zaraboti
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
sepak moj sovet e da ne trosis previse pari na eden produkt ili edna naracka, previse rizicno e, posebno koga e elektronika vo prasanje. podobro e da vlozis vo povise produkti. imam poznat koj poprava mobilni i dodatno vodi trgovija so delovi i vo nekolku navrati se ima izgoreno. kako za primer mu trebaa ekrani za mobilen, naraca eden da go testira i bese odlicen. posle naraca pogolema kolicina i site bea skart, ama odi posle preku mejlovi raspravaj se so kompanija koja ima sediste vo azija i dokazuvaj deka kvalitetot ne e na potrebnoto nivo. zamisli da naracas produkti za 10.000€ i da ispadne takvo nesto.

ne sakam da kazam deka ne trebas da investiras vo takvo nesto, ima pari vo takov biznis, no bidi pazliv i kalkuliraj do kraj.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
sepak moj sovet e da ne trosis previse pari na eden produkt ili edna naracka, previse rizicno e, posebno koga e elektronika vo prasanje. podobro e da vlozis vo povise produkti. imam poznat koj poprava mobilni i dodatno vodi trgovija so delovi i vo nekolku navrati se ima izgoreno. kako za primer mu trebaa ekrani za mobilen, naraca eden da go testira i bese odlicen. posle naraca pogolema kolicina i site bea skart, ama odi posle preku mejlovi raspravaj se so kompanija koja ima sediste vo azija i dokazuvaj deka kvalitetot ne e na potrebnoto nivo. zamisli da naracas produkti za 10.000€ i da ispadne takvo nesto.

ne sakam da kazam deka ne trebas da investiras vo takvo nesto, ima pari vo takov biznis, no bidi pazliv i kalkuliraj do kraj.
Јас порачав USB стикче преку Алиекспрес,прегоре после 2 недели,ја пријавив продавницата и Алиевци ја затворија за кратко време,ама можам само да замислам колку приговори е имало...Инаку приметив дека на Алиекспрес нема повеќе супер евтини USB-иња,веројатно ги имаат изловено сите фејк продавници со ултра слаб квалитет
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Јас порачав USB стикче преку Алиекспрес,прегоре после 2 недели,ја пријавив продавницата и Алиевци ја затворија за кратко време,ама можам само да замислам колку приговори е имало...Инаку приметив дека на Алиекспрес нема повеќе супер евтини USB-иња,веројатно ги имаат изловено сите фејк продавници со ултра слаб квалитет
na ebay i aliexpress polesno e da prijavis problem, zborot mi bese za situacija koga bi kupuval direktno od kompanija bez ebay/aliexpress. na toj robata moze da se dobie za pomalku pari, no rizikot e pogelem.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Има ли некој ополномоштено второ лице за да подигне пратки во негово име?
Слушнав дека морало и да биде заверено на нотар; колку би ме чинела таа услуга?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Има ли некој ополномоштено второ лице за да подигне пратки во негово име?
Слушнав дека морало и да биде заверено на нотар; колку би ме чинела таа услуга?
150 ден. заверката на нотар
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Јас треба да го составам тоа полномошно или таму го прават и тоа?
Зависи некои таму го прават, некои само заверуваат готово полномошно, ако знаеш можеш сам да си направиш или некој правник што знае да ти состави, или во краен случај кај адвокат да ти состави полномошно.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Јас треба да го составам тоа полномошно или таму го прават и тоа?
Оди на нотар ќе ти го направат. Иначе е некој глуп формат како јас (тој и тој со матичен број тој бропој на лк таа со адреса на живеење таа) го ополномоштувам тој и тој со бр на лк таа со адреса таа да во мое име и моја сметка подига пратки од таму. И ова со печат од нотарр. Тој што типодига праткиве треба да го носи ова полномошно со него при подигање на пратка ако му го побараат
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Оди на нотар ќе ти го направат. Иначе е некој глуп формат како јас (тој и тој со матичен број тој бропој на лк таа со адреса на живеење таа) го ополномоштувам тој и тој со бр на лк таа со адреса таа да во мое име и моја сметка подига пратки од таму. И ова со печат од нотарр. Тој што типодига праткиве треба да го носи ова полномошно со него при подигање на пратка ако му го побараат
Фала ти многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom