Indie Pop

Член од
28 декември 2011
Мислења
4.327
Поени од реакции
6.192
Пандан на темата за indie rock, бидејќи не сакам да ги мешам. Искрснува од британскиот пост рок во доцните 70ти, рани 80ти, и за разлика од indie rock правецот, негува помелодичен звук.
Корените на овој жанр можат да се пронајдат помеѓу доминантните indie бендови од 80тите како The Smiths, како и DIY филозофијата на панкот.
Според многумина златната ера на indie pop музиката започнува со компилацијата c86 која музичкиот магазин NME ја издал во 1986та година, притоа започнувајќи цел еден тренд кој се карактеризирал со jangle гитари и мелодични power pop структури.
Да не дрвам многу за историја или значајноста на C86 во популаризацијата на овој жанр, темава е воглавно за споделување стари и нови indie pop албуми и синглови.
Да не оставам туку така,

 
На врв Bottom