Halloween zabava vo Skopje?

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Знаеш Ѓорѓи , државата е конгломерат систавен од многу, различни луѓе. Некои од тие луѓе имаат допирна точка , на некој начин, со дадените празници. Најнормално е да си ги слават датумите за кои сметаат дека треба да бидат славени.

Не ми е јасно како може некому да му пречи и да му создава фрустрации фактот што друго ,трето лице си слави празници кои воопшто не го тангираат првиов. Можеш ли да ми понудиш некакво логично објаснение.
Можам... недоволен капацитет на умот, себенепочитување, натпочитување на другите, „чаталење“, неукост (џабе дипломи)...[DOUBLEPOST=1476088633][/DOUBLEPOST]
Ти немаш допирна точка со Христијанството, па сепак славиш христијански празници.
Јас ги славам празниците со кои сум „поврзан“.. верски, државни, меѓународни...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Јас ги славам празниците со кои сум „поврзан“.. верски, државни, меѓународни...
Од која вера е тоа?
Сатанизам?
Пошто со христијанските вредности вие левите мљдиња на Грујо немате благе везе.
Можеме да почнеме од Десетте Заповеди и бргу ќе видиме дека вие подржувате луѓе кои владеат, постојано прекршувајќи минимум девет од нив.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Можам... недоволен капацитет на умот, себенепочитување, натпочитување на другите, „чаталење“, неукост (џабе дипломи)...
Да речеме дека баџанакот ми е Хрват ,католик, а јас сум Македонец агностик по уверување со некакви православни "жички" од обѕир кон најблиската средина.

Католичките и националните празници ги честитам и славам со човекот како знак на почит и прифаќање. Истото и он го прави со мене. Не станува збор за едноставна куртоазија, дел е од мојата, нашата култура и начин на живот.

Каде ти гледаш "недоволен капацитет на умот, себенепочитување, натпочитување на другите, „чаталење“, неукост" во ситуацијава?

Еден ден Ѓорѓија ќе излезеш од edgy периодот и ќе ти заврши пубертетот, ќе прифатиш дека за многу работи никој не те шливи 5%. Ќе научиш дека твоите лични ставови и грешки се само твои и се доста небитни. Светот ќе продолжи да се врти и луѓето ќе си живеат на начин кој нив им одговара. Ако не ти чини можеш во ќош да си плачеш, никој не ти брани.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Себенепочитување бе :facepalm::facepalm::facepalm:
Зошто халоуин е себенепочитување, а петровден е себепочитување ?
Сега е во тренд изигрување религиозност и крадење народна маса.
Се друго е блуд и неморал.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Од која вера е тоа?
Сатанизам?
Пошто со христијанските вредности вие левите мљдиња на Грујо немате благе везе.
Можеме да почнеме од Десетте Заповеди и бргу ќе видиме дека вие подржувате луѓе кои владеат, постојано прекршувајќи минимум девет од нив.
Што има врска со вера И што трескаш глупости овде, не ти е срам? Прочитај убаво што сум напишал и ако можеш, разбери го.[DOUBLEPOST=1476098081][/DOUBLEPOST]
Да речеме дека баџанакот ми е Хрват ,католик, а јас сум Македонец агностик по уверување со некакви православни "жички" од обѕир кон најблиската средина.

Католичките и националните празници ги честитам и славам со човекот како знак на почит и прифаќање. Истото и он го прави со мене. Не станува збор за едноставна куртоазија, дел е од мојата, нашата култура и начин на живот.

Каде ти гледаш "недоволен капацитет на умот, себенепочитување, натпочитување на другите, „чаталење“, неукост" во ситуацијава?

Еден ден Ѓорѓија ќе излезеш од edgy периодот и ќе ти заврши пубертетот, ќе прифатиш дека за многу работи никој не те шливи 5%. Ќе научиш дека твоите лични ставови и грешки се само твои и се доста небитни. Светот ќе продолжи да се врти и луѓето ќе си живеат на начин кој нив им одговара. Ако не ти чини можеш во ќош да си плачеш, никој не ти брани.
Не се задржував на поединечни случаи. Впрочем, јас не „забранувам“ некому да прави што сака. Ама, „Валентајн“ е масовна хистерија, а што е тоа сем помодарство, зошто порано не се славеше?
Ме чуди колку луѓе има со слаб капацитет, дури и да разврзат конкретен муабет.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Od kade dobi ti zaklucnost deka nie sto si slavime tugi praznici sme neuki objasni mi. Ko prvo da bides neuk treba da si kako tebe, da veruvas u Gospod nekoj si tvoj zamislen koj ti kazuva deka netreba da prifakas nisto tugo osven tvoeto, i da gi preziras lugeto. Zar toa ne e nisko sto go napisa? Prijatele, neam vreme da trosam na rastenie ko tebe, koe sto e silno na jazik, a slabo na dela. Ne se ugleduj mnogu mnogu na Gvujo posto i on bese u dzamija na molitva za vreme na Bajram, so gospodinot Amdi Bajram.
 
Член од
10 септември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
A sto ima toa vrska? Prifakanje na tradicii i kulturi od celiot svet te pravi da bides pobogat covek. Sto treba da znaci ako ja sum hristijanin ti musliman ti netreba da dojdes kaj mene na Veligden ili ja kaj tebe na Bajram da ti cestitam? Mislam sto poveke raboti prifakas od drugite, toa poveke se zblizuvas so drugite luge.
Kako vo Amerika da slavat Mitrovden pa nie tuka da salvime nokta na vesterkite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom