HADISI VO VRSKA NA NOVOTARIITE (BID'ATITE) VO VERATA

Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
EHADIS MUHTARE MIN RIJADUS-S-SALIHIN
IZBOR NA HADISI RIJADUS-S-SALIHIN
OD IMAM JAHIJA IBN ŠEREF EN-NEVEVI (631.-676.H.G.)
Avtor na prevodot od Arapko-Bosanski jazik:
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.

بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
(Vo imeto na Allah Dobrotvorniot-Milosliviot)


Zabrana na gragjanskata zakonitost na novotariite
(bid'atite) i postapuvanje kon niv vo verata.


Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِينًا “Denes vi ja nadopolniv verata vaša.” (El-Maide 5:3)

Ajša r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Koj ќe vovede nešto novo vo ova naša vera,što ne e od nea,toa se odbiva.”Vo drugiot rivaet na Muslim stoi:”Koj ќe napravi nekoja rabota (delo) koja ne mu pripagja na našata vera,toa ne se prifaќa.” (Rijadus-Salihin Hadis br.169)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: يَا أَيُّهَا جَاهِدِ الْكُفَّارَ وَالْمُنَافِقِينَ وَاغْلُظْ عَلَيْهِمْ وَمَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ النَّبِيُّ “O Muhammed,bori se protiv nevernicite i dvoličnite,i bidi strog kon niv! Prestojuvalište nivno e Xehennemot,
a užasno živealište e toa! (Sura Et-Tevbe 9:73)

Izvestuva Buhari deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Koj ќe voveduva novina (bid’at) i go prisposobuva novinarot,na nego e prokletsvoto na Allah, Negovite meleki (angeli) i celiot svet.” (Sahihu-l-Buhari 12/41) i (Muslim 9/140)

Vozvišeniot Allah s.v.t.,za bid’atot nivni,veli:” وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاء مَّنثُورًا “I Nie ќe pristapime kon delata nivni što gi napravile,pepel i prav ќe gi pretvorime”.(Sura El-Furkan 25:23).

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الإيمَانِ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ “O vernici,ne bidite vo prijatelstvo ni so vašite tatkovci ni so vašite braќa ako poveќe go sakaat neveruvanjeto od veruvanjeto. Onoj od vas koj ќe bide vo prijatelstvo so niv,sebe si zgrešil.”
(Sura Et-Tevbe 9:23)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: ”Koj veruva vo Allah i onoj svet,ne treba da bide vo lubov so onie koi mu se sprotivstavuvaat na Allah i Negoviot Pratenik,pa makar tie bile nivnite tatkovci,ili nivnite sinovi,ili nivnite braќa,ili nivnite rodnini."
(Sura Muxadele 58:22)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:”
وَمَنْ يُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ مَا تَبَيَّنَ لَهُ الْهُدَى وَيَتَّبِعْ غَيْرَ سَبِيلِ الْمُؤْمِنِينَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَسَاءَتْ مَصِيرًا “Onoj koj se sprotivstavuva na Allahoviot Pratenik,a poznat mu e praviot pat,i koj odi po patot koj ne e patot na vernicite,ќe go ostavime da pravi što saka,potoa ќe go frlime vo Xehennem-a užasno e toa živealište!” (Sura En-Nisa 4:115)

Prenesuva Enes r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Koj ќe vovede nešto novo (Bid’at) vo našata vera,na nego neka e prokletstvoto na Allah,prokletstvoto na melecite i site lugje.Allah od nego nema da primi ni obavezno ni dobrovolno delo”
(Sahih-ul- Buhari,Kitabu itisam,187/8,7306);
Vidi go istiot hadis i vo: Muslim,Kitabu hadż-dż 994/2,1366)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
الإنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ الإنْسِ رَبَّنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَا أَجَلَنَا الَّذِي أَجَّلْتَ لَنَا قَالَ النَّارُ مَثْوَاكُمْ
وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الإنْسِ وَقَالَ أَوْلِيَاؤُهُمْ مِنَ خَالِدِينَ فِيهَا إِلا مَا شَاءَ اللَّهُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ “O družino gjavolski,vie mnogu lugje izmamivte!”Lugjeto,nivnite zaštitnici ќe rečat:”Gospodaru naš,nie edni na drugi bevme od korist i stignavme do rokot naš odreden koj Ti ni go odredi!”On če reče:”Ognot ќe bide vašeto prestojuvalište vo nego večno ќe ostanite osven ako Allah poinaku ne odreduva.”
(Sura El-En’am 6:128)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
إِنَّ الَّذِينَ يَكْتُمُونَ مَا أَنْزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَى مِنْ بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْكِتَابِ أُولَئِكَ يَلْعَنُهُمُ اللَّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللاعِنُونَ “Onie koi gi krijat jasnite dokazi,koi Nie gi objavivme,i praviot pat,vo Knigata na lugjeto im go označivme,niv Allah ќe gi prokolnuva,a ќe gi prokolnuvaat i onie koi imaat pravo da prokolnuvaat.” (Sura El-Bekare 2:159)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
الْكِتَابِ وَمَا هُوَ مِنَ الْكِتَابِ وَيَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَمَا هُوَ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَيَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ وَهُمْ
وَإِنَّ مِنْهُمْ لَفَرِيقًا يَلْوُونَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتَابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ يَعْلَمُونَ “Nekoi od niv gi prevrtuvaat jazicite svoi čitajќi ja Knigata za da pomislite deka toa e od Knigata,
a toa ne e od Knigata i zboruvaat:”Toa e od Allah!”a toa ne e od Allah; i za Allah svesno lagi zboruvaat!” (Sura Ali-Imran 3:78)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَيُشْهِدُ اللَّهَ عَلَى مَا فِي قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ “Ima lugje čii zborovi te oduševuvaat na ovoj svet i koi se povikuvaat na Allah kako svedoci za ona što im e vo nivnite srca,a naj loši protivnici se!” (Sura El-Bekare 2:204)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ لا يُنْصَرُونَ “A Nie gi napravivme da bidat vodači koi povikuvaat kon ognot,a na Sudniot den nikoj ne ќe im pomogne.”
(Sura El-Kasas 28:41)

Abdullah ibn Mes’ud r.a.,kažuva: ”Džemat e ona što e vo soglasnost so vistinata,pa makar čovekot bil sam.“ (Šerhu usuli i’atikad; Ibn Asakir,Tarihu Dimešk,13/322/2); i (Ibn Kajjim,Igasetul-lehfan,1/69)

Nuajm ibn Hammad r.a.,kažuva: ”Ako xema’atot se rasipuva (skršnuva od praviot pat),pridržuvaj mu se na ona na koe beše pred da se rasipa xema’atot,pa makar bil sam.Togaš ti samiot si xema’at.” (Imam Ibnul Qajjim,Igaseti el lehfani,70/1; Azahu,El Bejheqi)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنْزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَيْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا أَوَلَوْ كَانَ آبَاؤُهُمْ لا يَعْقِلُونَ شَيْئًا وَلا يَهْتَدُونَ “A koga im se veli: ”Sledete go Allahovata Objava”,tie velat:”Ne sakame,ќe go sledime ona na što gi zateknavme našite predci.”
Zarem i togaš koga nivnite predci ne svaќale ništo i koga ne bile na praviot pat?!” (Sura El-Bekare 2:170)

Xabir r.a.,prenesuva deka rekol:”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga bi predaval hutba,očite bi mu pocrvenele,bi go krenal svojot glas i pojačal lutinata kako da opomenuvaše na neprijatelot,pa ќe rečeše:
“Neprijatelot ќe ve iznenaduva nautro i navečer.“
Potoa bi rekol: “Jas sum ispraten,a izmegju mene i Sudniot den e kolku izmegju ovie dva prsta!“,ќe go sostaveše każiprstot i sredniot prst,i ќe rečeše: “Po navedenoto,znajte deka najdobriot zbor e Allahovata Kniga (Kur'an),a najdobroto upatstvo e upatsvoto (sunnetot-hadisot) na Muhammed s.a.v.s..Naj lošite raboti se novotarii (bid'at) vo verata,a sekoja novotaria e zabluda.“
Potoa reče:“Na sekoj mu'min (vernik),jas mu sum po potreben,od samiot sebesi.Ako nekoj od vernicite ostavi imot,neka mu go ostavi na negovata familija,posle umiračkata,a koj umira,a ostavil dolg ili deca,neka mi gi ostavi mene i jas ќe se griżam za niv.“
(Rijadus-Salihin Hadis br.170)

Avtor na prevodot od Arapko-Bosanski jazik:
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Prodolzenie

EHADIS MUHTARE MIN RIJADUS-S-SALIHIN
IZBOR NA HADISI RIJADUS-S-SALIHIN
OD IMAM JAHIJA IBN ŠEREF EN-NEVEVI (631.-676.H.G.)
Avtor na prevodot od Arapko-Bosanski jazik:
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.

بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
(Vo imeto na Allah Dobrotvorniot-Milosliviot)

Stroga (farz) obvrska vo čuvanje na sunnetot (hadisot)

Ahmed,Ebu Davud i Et-Tirmizi,prenesuvaat od Ebu-Rafi’e r.a.,koj kažuva:
”Go slušnav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,koga reče: “Nemojte da zateknam nekogo od vas kako je potpren na svojata ležalka,pa mu dojde vestta za ona što sum zapovedil ili zabranil,a toj da veli:
‘Ne znaeme.Ona što go naogjame vo Allahovata Kniga toa i go sledime!” (Sunen Ebi Davud,Kitabus-Sunne,5/12;
Et-Tirmidhi,4/144;Ahmed,El-Musned, 6/8)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا ”Onoj koj e pokoren na Pratenikot toj e pokoren i na Allah.” (Sura En-Nisa 4:80)
Ebu Hurejre r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Koj ќe mi bide pokoren,toj e pokoren na Allah,a koj ne mi e pokoren mene,toj ne e pokoren ni na Allah.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.671)

إِلا بَلاغًا مِنَ اللَّهِ وَرِسَالاتِهِ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا أَبَدًا “A onoj koj ќe bide neposlušen na Allah i Negoviot Pratenik,sigurno go čeka ognot Xehennemski.” (Sura El-Dżin 72:23)

” وَمَا كَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَى اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ يَكُونَ لَهُمُ الْخِيَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالا مُبِينًا ”Koga Allah i Negoviot Pratenik nešto ќe odreduvaat, togaš ni vernikot ni verničkata nemaat pravo da postapat po svoeto mislenje.” (Sura El-Ahzab 33:36)

وَمَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلا وَحْيٌ يُوحَى ” 'Ve ma jentiku`anil-heva (Toj ne zboruva po svoeto mislenje (zaklučok),In huve illa vahjun juha (toa e samo objava koja mu se objavuva”) (Sura en-Nexm 53:3-4)

قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيم “Kaži:Ako go lubite Allah, mene sledete me,i vas Allah ќe ve saka i grevovite ќe vi gi prosti.”(Sura Ali-Imran 3:31)

فَلا وَرَبِّكَ لا يُؤْمِنُونَ حَتَّى يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لا يَجِدُوا فِي أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا ”Vallahi,tie ne ќe bidat pravi vernici,dodeka tebe ne te prifatat za sudija vo nivnite megjusebni sporovi i potoa,zaradi presudata tvoja,vo dušite nivni nikakva teškotija ne osetat,i dodeka potpolno tebe ne ti se pokoruvaat.”(Sura En-Nisa 4:65)

Dodeka,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
“Koj ќe go ostavi (se odalečuva) mojot sunnet (hadis),ne mi pripagja mene.” (Rijadus-Salihin Hadis br.143)

“Ona što vi go dava Pretenikot,toa zemete go,a ona što vi go zabranuva,ostavete go!” (Sura El-Hašr 59:7)

بَعْضِكُمْ بَعْضًا قَدْ يَعْلَمُ اللَّهُ الَّذِينَ يَتَسَلَّلُونَ مِنْكُمْ لِوَاذًا فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَنْ تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
لا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ ”Neka se pripazat onie koi postapuvaat sprotivno na naredbata Negova,da ne gi stignuva nekoe iskušenie,
ili bolno patenje da ne gi snajde!” (Sura En-Nur 24:63)

وَاذْكُرْنَ مَا يُتْلَى فِي بُيُوتِكُنَّ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ وَالْحِكْمَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ لَطِيفًا خَبِيرًا
”I spomnete gi Allahovite ajeti i mudrost koi se učat vo vašite kuќi,(tj. Spomnete gi Allahovite ajeti i sunnetot (hadisot) na Allahoviot Pratenik,sallallahu alejhi ve sellem!”) (Sura El-Ahzab 33:34)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
“Ne prašuvajte me se dodeka ne vi każuvam.Navistina,onie pred vas propadnaa poradi nivnoto prekumerno rasprašuvanje i raziduvanje so nivnite Pratenici!Pa koga nešto ќe vi zabranam, ostavete go(odalečete se),a koga nešto ќe vi nareduvam, napravete go toa,po svoite možnosti.” (Rijadus-Salihin Hadis br.156)

Ebu-Nexih el-Irbad b.Sarij r.a.,i raskażuva:"Allahoviot Pratenik,sallalahu alejhi ve sellem,ni odrża jasen vaz (govor) od koe,našite srca zatreperija, a očite zasolzija,pa si rekovme:"Allahov Prateniku!Kako ova da e proštalen govor,pa daj ni poraka."Pratenikot s.a.v.s.,reče:
"Vi poračuvam bogobojazlivost i pokornost,pa makar bil rob (sluga) Abesinec (Etiopjanec).Onoj koj ќe pożivee od vas,ќe vidi mnogu raziduvanja.Dolżnost na vas e da go sledite mojot sunnet (hadis) i tradicijata na moite prvi tri generacii,(koi Muhammed s.a.v.s.,gi okfalifikuval kako najdobri generacii na islamot) ispravno upateni halifi (naslednici).Maksimalno drżete se za mojot sunnet (prifatete se cvrsto so zabite) i nikako ne sledite novotarii zašto, sekoja novotarija e zabluda." (Rijadus-Salihin Hadis br.157)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
(( تفترق اليهود على إحدى وسبعين فرقة،أو اثنتين وسبعين فرقة والنصارى مثل ذلك،وتفترق أمتي على ثلاث وسبعين فرقة )) ”Ќe se podelat Evreite na 71 sekta,Hristijanite na 72,a mojot ummet (muslimanite) na 73 sekti,site ќe bidat vo pekolot osven edna.Go prašale koja e taa Allahov prateniku? Odgovoril:Taa što ќe bide na ona što sum bil jas.” (Abu daud,4596-4597;
al-Tirmidhi 171;2640-2641; Imam Ahmad,(2/332, 3/120 145 and 4/120 i Ibn Madże,3991-3993)

Avfa ibn Malik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Se kolnam vo Onoj na čii race e mojata duša,mojot ummet (muslimanite) ќe se razdelat na 73 grupi,72 ќe bidat vo ogan osven edna."Ashabite rekoa:”Allahov Prateniku,koja e taa?”
Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče: “Xema’at.”
(Ibn Madže,Kitabu el fiten,321/2,3992)

Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli: رَبَّنَا آمَنَّا بِمَا أَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ “Gospodaru naš,nie vruvame vo ona Ti što go objavuvaš i nie pratenikot go sledime,zatoa zapiši ne megju vernicite!”

Muslim prenesuva od Enesa ibn Malik r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Sigurno e deka na Izvorot Kefther ќe dojdat lugje od mojot ummet koj ќe bidata odvoeni,pa ќe rečam:“Gospodaru,tie se od mojot narod (ummet) od mojot narod“
Pa ќe se veli: “Ti ne znaeš što vovedoa vo verata i što izmislija posle tebe“ (Muslim,Kitabul-fedail,4/1800)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
“Ќe gi povikuvam“Dojdite“.Togaš ќe se veli:“Onie se koi napravija izmeni."A jas ќe velam;“Neka bidat odstraneti,neka bidat odstraneti.“ (Muslim,Kitabut-tahare,1/218)

Sehl ibn Sa’d r.a,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Jasum vašiot predvodnik na Izvorot Havd,koj ќe mu priogja ќe se napie,a ako se napie,nikogaš nema da ožedni.ќe mi priogjaat lugje koi gi poznavam i koi ne gi poznavam,potoa megju niv i mene ќe se postavi prepreka.” (El Buhari,Kitabu reqaiq,264/7,
Muslim, Kitabu fedail,1793/4,229)
Vo drugiot rivaet stoi: ”Tie se od mojot ummet (narod)”,pa ќe se kažuva:”Ti ne znaeš što novo vovedoa posle tebe.”A jas ќe velam: ”Neka se odalečeni onie koi izmenija posle mene.”
(El Buhari, Kitabu reqaiq,264/7,6583)

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
“Site moi sledbenici ќe vlezat vo Xennet,osven onie koi neќat.“
Nekoj reče:”Allahov Prateniku,koj ќe odbiva da vleze vo Xennet?“
Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:“Onoj koj ќe mi bide poslušen ќe vleze vo Xennet,a onoj koj mi e neposlušen,toj veќe go otfrlil Xennetot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.158)

Ebu Muslim r.a.,ili Ebu Iljas El Ekve r.a.,prenesuva deka kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,eden čovek jadel so levata raka na što,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče: “Jadi so desnata.“
Čovekot reče:“Ne możam.“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,mu reče:
“Nitu pak ќe możiš“,(a ništo ne go prečeše toa da go napravi osven neposlušnosta),i poveќe rakata ne go krena do ustata.“
(Rijadus-Salihin Hadis br.159)

Od Ebu-Abdullah en-Numan b.Bešir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,rekol: “Navistina ili ќe gi izramnuvate vašite safovi ili Allah ќe vi gi razdeluva vašite srca.“
Vo predanieto na Muslim,stoi:
“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi izramnnuvaše našite safovi kako da go ispravuva strelata,duri ne bi videl deka sme go naučile značajnosta na izramnuvanjeto na safovite.Taka eden den Pratenikot s.a.v.s.,pred da go reče tekbirot (za namaz),primeti eden čovek vo safot so gradite istureni napred,pa reče: “O Allahovi robovi,navistina,ili ќe gi izramnuvate vašite safovi ili Allah ќe vi stavi razdor vo vašite srca.“
(Rijadus-Salihin Hadis br.160)

Ebu Musa r.a.,raskażuva:“Vo Medina izgore edna kuќa so nejziniot sopstvenik.Koga razbra za toa,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,reče:
“Navistina,ognot e vašiot neprijatel,pa koga ќe sakate da spiete,izgasnete go!” (Rijadus-Salihin Hadis br.161)

Xabir r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol:
”Primerot izmegju mene i vas e kako primerot na čovek koj go zapalil ognot i gi rasteruva skakulcite i peperutkite da ne naletat vo nea (vo ona što ne bilo vo verata).Isto taka i jas (so mojot sunnet-hadis) ve branam od ognot,drżejќi ve za vašite fustani,ali vie se otrgnuvate od moite race.“ (Rijadus-Salihin Hadis br.163)

Xabir r.a.,prenesuva:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,naredil,posle jadenjeto, da se ližat prstite i sadot i reče: “Navistina,vie ne znaete vo što e beriќetot.”Vo eden drug rivaet stoi:“Ako na nekoj od vas mu padne nešto od hranata,neka go zeme,neka go otstrani eventualnata nečistotija,neka go izede ne ostavajќi mu go na šejtanot,i racete neka ne gi briše so krpa dodeka ne gi izliže prstite,zošto navistina,
ne znae vo koj del na negovata hrana se naogja beriќetot.”
Vo tretiot rivaet stoi: “Navistina,Šejtanot prisustvuva pri sekoja vaša rabota, pa duri i za vreme na vašeto jadenje;Zatoa,ako nekomu od vas mu padne nešto od hranata,neka go otstrani eventualnata nečistotija i neka go izede a ne da go ostava za šejtanot.” (Rijadus-Salihin Hadis br.164)

Raskażuva Ibn Abbas r.a,:“Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,vo edna prilika zastana izmegju nas,sovetuvajќi nè,reče: “O lugje,vie,navistina,ќe se sobirate kaj Vozvišeniot Allah i goli i bosi i ne sunetisani:
يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاء كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُ وَعْدًا عَلَيْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ ”Kako što go počnavme prvoto sozdavanje,taka i ќe go povratime,toa e vetuvanjeto Naše,navistina toa ќe go napravime.”
(Sura El-Enbija 21:104),a prviot čovek koj ќe bide oblečen na Sudniot den e Ibrahim alejhis selam.”

Navistina,nekoi od moite sledbenici ќe bidat doneseni na Sudniot den,
melecite ќe gi prifatat i vodat kon pravecot na Xehennem,pa jas ќe velam:
”Gospodaru moj,ovie lugje se moite drugari.”
Togaš ќe mi bide rečeno:
”Ti navistina ne znaeš što napravia posle tebe.”
A jas togaš ќe velam ona što go rekol i dobriot Allahov rob Isa alejhis selam:”I jas bdeev nad niv duri bev megju niv,a koga Ti mi ja zede dušata,edini Ti gi nadgleduvaše;Ti nad se bdeeš.Ako gi kaznuvaš,
Tvoi robovi se,a ako im prostiš,Silen i Mudar si Ti.”
A potoa ќe mi se veli: ”Tie se odmetnaa (razdelija),vednaš posle tvojata smrt.” (Rijadus-Salihin Hadis br.165)

Avtor na prevodot od Arapko-Bosanski jazik:
Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nekoi sunitski sufii i siiti smetaat deka razlikite vo Islamot se Allahova blagodet??!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom