Green mile - во каков Свет живееме ние денес?

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
S

Shellshock nam67

Гостин
гледајќи го по кој знае кој пат Зелената Милја секогаш ми остава некако празнина во душата дел од репликата меѓу џон кофи и чуварот.
I'm tired, boss. Tired of bein' on the road, lonely as a sparrow in the rain. Tired of not ever having me a buddy to be with, or tell me where we's coming from or going to, or why. Mostly I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world everyday. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head all the time. Can you understand?
што е тоа што ги тера луѓето да си нанесуваат зло едни на други, да царува омразата зависта, наместо напредокот и среќата Во каков свет живееме ние денес ?
кои нешта имаа на цена а кои пак не ?
дали и колку е присутна хуманоста или ја заборавивме ???
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Свет во кој не се познаваме ни себеси, а судиме за другите.

Mostly I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world everyday. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head all the time.
А ова е за мене најфилозофско објаснување за главоболка.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Свет во кој не се познаваме ни себеси, а судиме за другите.

a zosto si predizvikuvame sami na sebe bolka i stradanje zosto ne moze da ziveeme vo harmonija i prosperitet (toa i e porakata na filmot, da se izmeni coveckata agresivna priroda i da se zameni so humana i filantropska )

А ова е за мене најфилозофско објаснување за главоболка.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Затоа што за такво нешто е потребно да се промениме од корен, потребно е да се разбудиме. Но полесно е да се биде заспан и длабоко самоуверен. Така делува материјалниот живот, заспивачки.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Во каков свет живееме, во свет полн со омраза, искривена реалност...Доволно е малце надвор малце да прошеташ, и да ги проанализираш луѓето ќе сватиш се!

***

Затоа...
Живеј го моментот!(y)(y)(y)
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
хуманоста скоро и да ја нема...
кога ќе помислам на некои луѓе и нивни размислувања се срамам што сум човек..
еогизмот е страшна работа..
луѓето се плашат да бидат добри, да бидат отворени кон другите... се плашат да чуствуваат.. да сакаат и да бидат сакани.
многу полесно е да се скриеме позади маските ... така никој не може да не допре
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Парадоксот на денешното време...

Толку богати а толку сиромашни.
Толку зближени а толку далечни.
Толку напредни а толку заостанати. итн до бескрај.

Сепак до негде сеуште верувам дека има луѓе не планетава, само до кога незнам.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Парадоксот на денешното време...

Толку богати а толку сиромашни.
Толку зближени а толку далечни.
Толку напредни а толку заостанати. итн до бескрај.

Сепак до негде сеуште верувам дека има луѓе не планетава, само до кога незнам.
Можеби тоа се улогите што сами сме си ги одбрале претходно во некој друг свет, и за да одглумиме што подобро, да го исусиме злото, за да знаеме што е добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom