FrontEnd/Back End бесплатен курс ?

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.245
Поени од реакции
3.162
Дечки врска немам од програмирање затоа што професоката од средно каде што учев благе везе немаше од тоа што го предаваше па сега сакам да ми дадете некој совет од каде да почнам кој јазик е добар за почеток а воедно и лесен и поради тоа што професорката не знаеше да предаде сега ни јас не знам дали знам или не знам па затоа ве молам за помош:):)
Што сакаш да програмираш? Веб, игри, апликации за телефон?
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Што сакаш да програмираш? Веб, игри, апликации за телефон?
Веб и апликации за телефон
Автоматски споено мислење:

Што сакаш да програмираш? Веб, игри, апликации за телефон?
Плус сакам да го стекнам тоа логично програмерско размислување за да можам понатака и проблеми да решавам:):)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Јас не ви препорачувам само да скокате од еден на друг програмски јазик, туку прво да си ги разграничите основните концепти во глава. За одредени проекти ќе дојде ред и да ви затреба некој друг програмски јазик поради тоа што истиот може многу подобро да се вклопи и да добиете на функционалности или перформанси.

Јас лично прво сметам дека почетник треба да си ги разграничи во глава следните работи за да не биде како паднат од Марс.

За бекенд:

COMMUNICATION PROTOCOLS
  • TCP
  • UDP
  • HTTP
  • WebSockets
WEB SERVERS

DATABASE ENGINEERING

  • SQL vs NOSQL
  • RDBSM vs ODBSM
PROXY
  • Cashing
  • Reverse
  • Load balancers
  • TLS termination
CACHING
  • Memory caching
  • Stateful
  • Stateless
WEB API

MESSAGING SYSTEMS

MESSAGE FORMATS

SECURITY

  • ENCRIPTION
  • TLS
  • OPENING/CLOSING ports
Класичен фронтенд не сум работел никогаш во живот и искрено можеби некој ќе ве насочи подобро, од мене совет ви е си прочитате барем основи од:
  • MVC
  • MVVM
  • HTML
  • CSS
  • Javascript
  • UI/UIX
па после да одите на некој фрејмворк + барем основни познавања на голем дел од работите што ви ги наведов кај бекенд.


Јазик за брзо наоѓање работа во мкд: C#, javascript
Најлесна синтакса: python
нешто кое сигурно ќе ви затреба кај било кој сегмент SQL.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom