Finki

Член од
5 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dobar den dali nekoj znae sto mozam da rabotam i dali se isplati da studiram na smerot Primena na informaciski tehnologii
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Во Кам на каса.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Освен горе-споменатите, можеш да работиш и во сендвичара, слаткарница, такси компанија, јсп, кафич....

Најсериозно, ако стварно сакаш да студираш на овој факултет, научи ги основните работи од типот - пребарување на веќе споделено искуство и одговорени прашања, за да не нѐ тераш да се повторуваме секоја недела. Веќе искоментира на темата на ФИНКИ, па дај малку одвој време да ги прочиташ дел од постовите пишувани во врска со уписите.
Ако не ја совладаш оваа вештина, не ти го препорачувам факултетот.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Освен горе-споменатите, можеш да работиш и во сендвичара, слаткарница, такси компанија, јсп, кафич....

Претеравте.
Кафиќ е за тие од земјоделски, шумарски и машински.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
13
Dobar den dali nekoj znae sto mozam da rabotam i dali se isplati da studiram na smerot Primena na informaciski tehnologii

На ФИНКИ не е многу битен смерот, дури ако не сакаш математика, избегнувај ги МТ, КНИ, оди на друг смер, помини прва година задолжителните, после си зимаш изборни што сакаш, изборните не се ограничени според насоката, можеш да зимаш од сите насоки.

За работење, што ќе научиш тоа ќе работиш. Од факултетот очекувај да добиеш минимално знаење, односно да те оспособат за да можеш сам/сама да учиш, а после тоа ти останува да си учиш и надоградуваш. Мене ако ме прашаш, да не ми треба дипломата за некои места, јас не би се запишал пак на било кој ИТ факултет. Живееме на Балкан, имаш книги колку сакаш, симни, учи, вежбај, барем тоа не го плаќаме, али за тоа, треба да имаш какво такво знаење за да знаеш што треба да учиш и како да учиш. Во последно време мислам дека дипломата стана само пожелна, но не и задолжителна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom