- Член од
- 13 јануари 2015
- Мислења
- 1.044
- Поени од реакции
- 983
Од денес па се до 7 август во Скопје ќе се одржи европското првенство за играчи до 18год во б дивизијата.Спортските сали:Јане Сандански,Борис Трајковски и кале ќе бидат домаќини на 24 репрезентации кои ќе се борат за влез во А дивизијата следната сезона.
Македонската репрезентација се најде во а-групата заедно со репрезентациите на:
Ирска,Полска,Бугарија,Унгарија и Кипар
Другите групи ги сочинуваат:
Б:Романија,Белорусија,Црна Гора,Австрија,Белгија,Португалија
Ц:Исланд,Чешка,Естонија,Холандија,Данска,Луксенбург
Д:Грузија,Словачка,Украина,Англија,Шкотска,Албанија
Резултатите по првото коло се
Група А
Македонија-Бугарија 69-88
Кипар-Ирска 67-61
Полска-Унгарија 72-76
Табела по 1-во коло:
1.Бугарија 2
2.Кипар 2
3.Унгарија 2
4.Полска 0
5.Ирска 0
6.Македонија 0
Парови за следно коло:
Бугарија-Полска 30.6 14:15,Јане Сандански
Унгарија-Кипар 30.6 16:30,Јане Сандански
Ирска-Македонија 30.6 18:45,Борис Трајковски
Група Б
Австрија-Романија 67-79
Црна Гора-Белгија 71-59
Белорусија-Португалија 66-54
Табела
1.Романија 2
2.Белорусија 2
3.Црна Гора 2
4.Австрија 0
5.Белгија 0
6.Португалија 0
Парови за следно коло
Белгија-Белорусија 30.6 12:00,Борис Трајковски
Португалија-Австрија 30.6 14:15,Борис Трајковски
Романија-Црна Гора 30.6 21:00,Кале
Група Ц
Холандија-Естонија 65-71
Данска-Чешка 53-66
Исланд-Луксенбург 97-50
Табела
1.Исланд 2
2.Чешка 2
3.Естонија 2
4.Холандија 0
5.Данска 0
5.Луксенбург 0
Парови за следно коло
Чешка-Исланд 30.6 12:00,Јане Сандански
Естонија-Данска 30.6 17:30,Кале
Луксенбург-Холандија 30.6 21:00,Јане Сандански
Група Д
Украина-Англија 74-65
Грузија-Албанија 94-39
Словачка-Шкотска 74-56
Табела
1.Грузија 2
2.Словачка 2
3.Украина 2
4.Англија 0
5.Шкотска 0
6.Албанија 0
Парови за следно коло
Шкотска-Грузија 16:30,Борис Трајковски
Албанија-Украина 18:45,Јане Сандански
Англија-Словачка 21:00,Борис Трајковски
Ова е официјална страна на Европското
http://www.fiba.com/europe/u18b/2016
Македонската репрезентација се најде во а-групата заедно со репрезентациите на:
Ирска,Полска,Бугарија,Унгарија и Кипар
Другите групи ги сочинуваат:
Б:Романија,Белорусија,Црна Гора,Австрија,Белгија,Португалија
Ц:Исланд,Чешка,Естонија,Холандија,Данска,Луксенбург
Д:Грузија,Словачка,Украина,Англија,Шкотска,Албанија
Резултатите по првото коло се
Група А
Македонија-Бугарија 69-88
Кипар-Ирска 67-61
Полска-Унгарија 72-76
Табела по 1-во коло:
1.Бугарија 2
2.Кипар 2
3.Унгарија 2
4.Полска 0
5.Ирска 0
6.Македонија 0
Парови за следно коло:
Бугарија-Полска 30.6 14:15,Јане Сандански
Унгарија-Кипар 30.6 16:30,Јане Сандански
Ирска-Македонија 30.6 18:45,Борис Трајковски
Група Б
Австрија-Романија 67-79
Црна Гора-Белгија 71-59
Белорусија-Португалија 66-54
Табела
1.Романија 2
2.Белорусија 2
3.Црна Гора 2
4.Австрија 0
5.Белгија 0
6.Португалија 0
Парови за следно коло
Белгија-Белорусија 30.6 12:00,Борис Трајковски
Португалија-Австрија 30.6 14:15,Борис Трајковски
Романија-Црна Гора 30.6 21:00,Кале
Група Ц
Холандија-Естонија 65-71
Данска-Чешка 53-66
Исланд-Луксенбург 97-50
Табела
1.Исланд 2
2.Чешка 2
3.Естонија 2
4.Холандија 0
5.Данска 0
5.Луксенбург 0
Парови за следно коло
Чешка-Исланд 30.6 12:00,Јане Сандански
Естонија-Данска 30.6 17:30,Кале
Луксенбург-Холандија 30.6 21:00,Јане Сандански
Група Д
Украина-Англија 74-65
Грузија-Албанија 94-39
Словачка-Шкотска 74-56
Табела
1.Грузија 2
2.Словачка 2
3.Украина 2
4.Англија 0
5.Шкотска 0
6.Албанија 0
Парови за следно коло
Шкотска-Грузија 16:30,Борис Трајковски
Албанија-Украина 18:45,Јане Сандански
Англија-Словачка 21:00,Борис Трајковски
Ова е официјална страна на Европското
http://www.fiba.com/europe/u18b/2016
Последно уредено: