Fenix energy го спасува Swedmilk

Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Сточарите кооперанти на „Сведмилк“ ќе ги добијат половина од парите до крајот на неделава, а втората половина до крајот на месецот. Ова е договорот меѓу фармерите и новите газди на шведската млекарница.
Сточарите излегоа задоволни по три часовната средба која траеше до доцна вечерва. Најавија, откупот на млекото ќе продолжи нормално по пазарни откупни цени со натамошна редовна исплата.
„Со мојата ведра насмевка, едно добро расположение до сите фармери, во првиот разговор со новите менаџери на оваа млекарница најдена е солуцијата, во наредните неколку дена фармерите 50% од својот дел ќе го добијат одеднаш, а до крајот на месецот ќе го добијат преостанатиот дел од долгот, и продолжуваме заеднички да го носиме млекото во оваа млекарница“, изјави Стевче Пивковски, фармер од Битола.
„Не не интересира кој како се вика, или која боја ја има на лицето. Ветено ни беше дека парите ќе ни се дадат, и очекуваме до крајот на неделата да си ги добиеме парите како што кажа колегата“, вели Недми Касами, Федерација на фармери.
Неофицијално се дознава дека новите сопственици на шведската млекарница се „Феникс Енерџи“, американско-израелски фонд.
По завршените преговори вчера со банките за репрограмирање на долговите, им остана уште да го договорат и начинот на исплата кон сточарите. Со денешната спогодба, до крајот на февруари ќе се расчисти целосно долгот кон фармерите, а првите пари на своите сметки ќе ги добијат деновиве.


4.Orhan од Dracevo на 03.02.2009 во 19:38 напиша: Fenix energy ne e fond nitu investitor.....tie se posrednici vo prodazbi na sto ke im dojde...nekakov si pretstavnik vo Svajcarija e Pacoli.....taka da jasna e vrskata so nas......Ovie pari se nasi pari samo preku firma demek od Amerika.....

Stavete ja adresata na firmata na google map i ke vidite sediste vo obicna kukja po doma...

http://maps.google.co.uk/maps?hl=en&q=72-28 66th Place&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl

Angliskiot na webstranata im e kako baba mi da go pisuvala. Eve izvadok od stranata:

Macedonia people are good and hard working people, we believe we can help the farmers to organize the export industry, with the technology and equipments and the now how from Israel, we can bring Macedonia to be one of the strong export countries in this regent

Ako ova gore go napisal amerikanec jas ke im go platam mlekoto na lugjeto..

Vakvi filmovi za mali deca pred izbori samo kaj nas ima....


Kosovskiot tajkun Bedzet Pacoli e nov sopstvenik na swedmilk,nekoj negov rodnina Naser ce bide glaven rakovoditel.

Видете само во какво куќиче е сместен мултимилјардерскиот фонд :)

нивниот сајт е www.fenixenergy.org
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ako ova gore go napisal amerikanec jas ke im go platam mlekoto na lugjeto..

Vakvi filmovi za mali deca pred izbori samo kaj nas ima....
Видете само во какво куќиче е сместен мултимилјардерскиот фонд :)

нивниот сајт е www.fenixenergy.org
ако не се најдеше инвестирот ќе викавте дека сеуште владата си поигрува со млекарите, не се способни да најдат инвеститор,
најдоа викате предизборна кампања
вас комуњариве кој ќе ве разбере :toe:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Сточарите кооперанти на „Сведмилк“ ќе ги добијат половина од парите до крајот на неделава, а втората половина до крајот на месецот. Ова е договорот меѓу фармерите и новите газди на шведската млекарница.
Сточарите излегоа задоволни по три часовната средба која траеше до доцна вечерва. Најавија, откупот на млекото ќе продолжи нормално по пазарни откупни цени со натамошна редовна исплата.
„Со мојата ведра насмевка, едно добро расположение до сите фармери, во првиот разговор со новите менаџери на оваа млекарница најдена е солуцијата, во наредните неколку дена фармерите 50% од својот дел ќе го добијат одеднаш, а до крајот на месецот ќе го добијат преостанатиот дел од долгот, и продолжуваме заеднички да го носиме млекото во оваа млекарница“, изјави Стевче Пивковски, фармер од Битола.
„Не не интересира кој како се вика, или која боја ја има на лицето. Ветено ни беше дека парите ќе ни се дадат, и очекуваме до крајот на неделата да си ги добиеме парите како што кажа колегата“, вели Недми Касами, Федерација на фармери.
Неофицијално се дознава дека новите сопственици на шведската млекарница се „Феникс Енерџи“, американско-израелски фонд.
По завршените преговори вчера со банките за репрограмирање на долговите, им остана уште да го договорат и начинот на исплата кон сточарите. Со денешната спогодба, до крајот на февруари ќе се расчисти целосно долгот кон фармерите, а првите пари на своите сметки ќе ги добијат деновиве.


4.Orhan од Dracevo на 03.02.2009 во 19:38 напиша: Fenix energy ne e fond nitu investitor.....tie se posrednici vo prodazbi na sto ke im dojde...nekakov si pretstavnik vo Svajcarija e Pacoli.....taka da jasna e vrskata so nas......Ovie pari se nasi pari samo preku firma demek od Amerika.....

Stavete ja adresata na firmata na google map i ke vidite sediste vo obicna kukja po doma...

http://maps.google.co.uk/maps?hl=en&q=72-28 66th Place&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wl

Angliskiot na webstranata im e kako baba mi da go pisuvala. Eve izvadok od stranata:

Macedonia people are good and hard working people, we believe we can help the farmers to organize the export industry, with the technology and equipments and the now how from Israel, we can bring Macedonia to be one of the strong export countries in this regent

Ako ova gore go napisal amerikanec jas ke im go platam mlekoto na lugjeto..

Vakvi filmovi za mali deca pred izbori samo kaj nas ima....


Kosovskiot tajkun Bedzet Pacoli e nov sopstvenik na swedmilk,nekoj negov rodnina Naser ce bide glaven rakovoditel.

Видете само во какво куќиче е сместен мултимилјардерскиот фонд :)

нивниот сајт е www.fenixenergy.org
А од коде тогаш пари нашле Феникс Енерџи за да го купат Сведмилк? Сигурно акционерите на Сведмилк не го подариле капиталот на фирмата.

Значи словеноидите од СДС нит се тераат, нит се водат.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
32
Поени од реакции
1
IDIOTIZAM VO NAJGLEM RAZMER

AMERICKO - IZRAELSKA FIRMA SO KOSOVSKI KORENI...... WTF !!
PA kako ne im e stram na nasata vlada bre... denes posle i ovaa od UTRINSKI so ovie stranski investicii so Jonson kontrols....
CEL den slusame nov investitor... abre luge KOJ E TOJ
A kako go najdoa toj investitor tolku expresno ?? na e-bay??
Vladata ke dade od nasi pari preku nekoj DUI dzak pa ke ja opravat pred izbori situacijata??? udri na budzetot i taka ni e golem,,,
Sramota..
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А не требаше као Зоре да биде „месијата“?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.852
Поени од реакции
26.451
Евреите влегуваат во бизниси со најголем ризик, во моментов никој не би се осудил да ја купи освен нив ради кризата. Тек ќе доаѓаат кај нас Еврејски инвестиции, јас незнам зошто ја одбивме таа за ЕСМ пред да ја лапне ЕВН.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Koi be evrei?????nema be glupi evrei...ima pijani, ama glupi nema......Gwujo plakja kes zapakuvan vo 7 oblandi , da ne se oseti mirisot.....koj drug moze da kupi vakva NIKAKVA instalacija srede bedna Makedonija...., no IZBORI SE BLIZAT ....mora da odvrze kese....:)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Oпа, значи во право беше чичото..прво Сведмилк, па друго, па трето :):) Ако ако..АБЦ, еве ти ги израелците...од Косово :D
 

30

Член од
22 април 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
ke moze nekoj da mi dade podatoci za ovoj naser pacoli sto vikat deka e predstavnik na fenix energy, koj e ovoj sto raboti..........
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
А од коде тогаш пари нашле Феникс Енерџи за да го купат Сведмилк? Сигурно акционерите на Сведмилк не го подариле капиталот на фирмата.

Значи словеноидите од СДС нит се тераат, нит се водат.
За едно евро и јас ќе најдев да ја купам СВЕДМИЛК, ама овие побрзи испаднаа:pos2:. Проблемот е што 1 евро си дадоја а долгот од 3 милиони ни на крај памет не им доаѓа да го исплатат. И најголем проблем е тоа што државата и нејзините органи не се обидуваат и не прават никакви притисоци врз новиот сопственик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom