Eurovision Song Contest (официјална тема)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.365
Селектирани песните кои ќе се натпреваруваат во Националниот избор за песна и претставник на Евровизија 2022

Избраните 6 композиции, современи и оригинални авторски дела, за кои комисијата смета дека секоја од нив ги исполнува очекуваните критериуми за учество и претставување на МРТ и земјата на најпрестижната европска музичка манифестација - Евросонг, се следните:

1. Изведувач: Kaly
Наслов на композиција: „LOVE AND LIGHT“
Автор на музика: Давор Јордановски
Автор на текст: Весна Малинова
Аранжман: Никола Васков - Нино, Давор Јордановски, Петар Луќиќ

2. Изведувач: Yon Idy
Наслов на композиција: „DREAMS”
Автор на музика и текст: Yon Idy
Аранжман: Ангел Ќосев, Yon Idy

3. Изведувач: Lara
Наслов на композиција: „FLOWER OF SORROW”
Автор на музика: Роберт Билбилов
Автор на текст: Робин Зимбаков
Аранжман: Роберт Билбилов и Дарко Димитров

4. Изведувач: Viktor Apostolovski
Наслов на композиција: „SUPERMAN“
Автор на музика: Владимир Дојчиновски
Автор на текст: Владимир Дојчиновски и Виктор Апостоловски
Аранжман: Владимир Дојчиновски

5. Изведувач: Andrea
Наслов на композиција: „CIRCLES"
Автор на музика: Александар Масевски
Автор на текст: Александар Масевски и Андреа Коевска
Аранжман: Александар Масевски

6. Изведувач: Ris Flower
Наслов на композиција: „FLYING TO BERLIN"
Автор на музика: Борис Цветановски - Ris Flower
Автор на текст: Борис Цветановски - Ris Flower
Аранжман: Мустафа Џанбазлар

Согласно Правилникот, за избраните 6 композиции, МРТ ќе изработи лирик видеа кои ќе бидат поставени на онлајн платформа за гласање на јавноста.
Песните ќе и бидат презентирани на јавноста на 28.01.2022 (петок) во емисијата Стисни Плеј на МТВ, со почеток од 22 часот, кога ќе започне и онлајн гласањето.
Платформата за гласање ќе биде отворена 7 дена, односно до 04.02.2022 година. Победникот ќе се добие по пат на онлајн гласање, како и според гласањето на меѓународното стручно жири во сооднос 50%:50%.
Извор:
https://mrt.com.mk/node/69376
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Интересно е што пак има национален избор и МРТ не си избираат сами изведувач ама искрено не сум ни слушнал за ниту еден од овие изведувачи...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.365
Интересно е што пак има национален избор и МРТ не си избираат сами изведувач ама искрено не сум ни слушнал за ниту еден од овие изведувачи...
Хахахаха, ни јас. Освен за Виктор Апостоловски. Ама сега ги преслушав сите (секако, со нивни претходни песни) и сите звучат многу помодерно и по-ОК од било која песна, која на било кој наш избор за Песна на Евровизија (додека организиравме), од било кој пејач, била отпеана. Подобро вака млади имиња кои очигледно се трудат да се пробијат со оригиналност (дел од нив се и кант-автори), отколку некој диносаурус да се прошета до Италија.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Националниот избор за песна и претставник на Евровизија 2022

Избраните 6 композиции, современи и оригинални авторски дела
Песните ќе и бидат презентирани на јавноста на 28.01.2022 (петок) во емисијата Стисни Плеј на МТВ, со почеток од 22 часот, кога ќе започне и онлајн гласањето.
Платформата за гласање ќе биде отворена 7 дена, односно до 04.02.2022 година. Победникот ќе се добие по пат на онлајн гласање, како и според гласањето на меѓународното стручно жири во сооднос 50%:50%.
Извор:
https://mrt.com.mk/node/69376
Те поздравија учебниците од 1-2-3 одделение со сликичкиве
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
882
Поени од реакции
1.404
Ланската евровизија малку ги врати надежите за самиот фестивал, пошо имаше еден куп интересни песни и настапи. Ете ги Италјаните имаат светска турнеа, Финланѓаноте, тие од Исланд.. убава манифестација што ме врати у детските денови коа коси кубевме за евровизија.

Ме чуди од кај изникнаа овогодинешните кандидати за Евровизија ама ок, убаво е да се знае дека ете има нови свежи и надежни дечки кои се бафтаат со музика.

Е, што немаме салам композитор тоа е друга прича.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Од сите избрани Лара ќе биде таа што ќе оди на Евровизија. Така некако мислам јас дека ќе биде.

И добро е што имаме нови свежи луѓе што се бават со музила поточно со пеење. Доста веќе едни исти се вртат , да видиме и малку смена на генерации нова свежа крв.

Едно време кога беше Скопски фестивал имаше нови луѓе ама се гураа секакви и такви што немаат слух ниту талент за пеење ама сега барем изборов се луѓе што имаат талент, глас, слух за пеење. Не се некој залутани во музиката.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Кој има најмногу врски, тој ќе оди.
Автоматски споено мислење:

Од сите избрани Лара ќе биде таа што ќе оди на Евровизија. Така некако мислам јас дека ќе биде.

И добро е што имаме нови свежи луѓе што се бават со музила поточно со пеење. Доста веќе едни исти се вртат , да видиме и малку смена на генерации нова свежа крв.

Едно време кога беше Скопски фестивал имаше нови луѓе ама се гураа секакви и такви што немаат слух ниту талент за пеење ама сега барем изборов се луѓе што имаат талент, глас, слух за пеење. Не се некој залутани во музиката.
Музика и гореспоменативе ,,пеачи" нема никаква допирна точка. Боље пак Калиопи да ја пратеа.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
817
Поени од реакции
1.208
По имињата вака сигурно Билбилов и Димитров ќе добијат,не поминува евровизија без нив.Робин ќе спонзорира и тоа е тоа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не, те прашувам од каде доби таков заклучок.
Зарем треба да добијам заклучок за тоа дали се добри...? :eek:
Не ме јеби, боље Сања Барби Цинцева да ја избереа. Барем ако не со песна, со атрибути ќе освои бодови на Евросонг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom