DUSEL

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Наместо трилионите фрлени за војни да се инвестираа во наука, којзнае каде ќе беше светот денес.
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Наместо трилионите фрлени за војни да се инвестираа во наука, којзнае каде ќе беше светот денес.
Не се секирај, трилионите идат у "наука" исто така и најдобрите умови работат таму.
Прашање на време е кога ќе го видиме "бенефитот" од таа работа.
Јас не би се радувал многу, ама ај времево ќе го оставиме да покаже.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Ехее изградени се пред трисетина години не една повеќе .
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Не се секирај, трилионите идат у "наука" исто така и најдобрите умови работат таму.
Прашање на време е кога ќе го видиме "бенефитот" од таа работа.
Јас не би се радувал многу, ама ај времево ќе го оставиме да покаже.
Сметам дека бенефитот од науката постојано се гледа. Да ја земам за пример теоретската физика, откритија кои на прв поглед изгледаат неважни испаѓаат дека се доста важни подоцна. На пример, неможеш да кажеш дека тоа што ќе биде откриено во ЦЕРН нема да има никакво влијание врз нашиот живот за еве да речеме десетина (можеби и помалку) години :)

Исто така, некои теории на Ајнштајн (како пример релативноста) би изгледале како небитни или без бенефит ако погледнеме од тогашна гледна точка од окото на "обичните луѓе"...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Не се секирај, трилионите идат у "наука" исто така и најдобрите умови работат таму.
Прашање на време е кога ќе го видиме "бенефитот" од таа работа.
Јас не би се радувал многу, ама ај времево ќе го оставиме да покаже.
Смешен си Игорче.
Бенефитот од таа работа го гледаш насекаде околу тебе.
--- надополнето: Jul 25, 2011 7:48 PM ---
Ехее изградени се пред трисетина години не една повеќе .
Али ништо слично на ова.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Али ништо слично на ова.
И подлабоки и пошироки и поврзани меѓу себе со Маглев возови, генерација непозната официјално.

Ова е да се смират неофицијалните гласини.
--- надополнето: Jul 25, 2011 8:04 PM ---
 
T

Tetro

Гостин
И подлабоки и пошироки и поврзани меѓу себе со Маглев возови, генерација непозната официјално.

Ова е да се смират неофицијалните гласини.
--- надополнето: Jul 25, 2011 8:04 PM ---
Да не се вреѓаме сега. Подземните лаборатории се едно, тунели за возови се друго. Рудниците сосема трето. Додека Русите копале, на Балканот било непознато зборчето "рудник". Тоа некаде 1929 година од нашата ера.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Да не се вреѓаме сега. Подземните лаборатории се едно, тунели за возови се друго. Рудниците сосема трето. Додека Русите копале, на Балканот било непознато зборчето "рудник". Тоа некаде 1929 година од нашата ера.
Па зар навистина мислиш дека сега американците почнуваат да копаат бази толку длабоко под земја?
А во почетокот на деведесеттите години од минатиот век има сведоштва на луѓе кои што работеле во тие подземни бази или учество во нивна изградба.
 
T

Tetro

Гостин
Па зар навистина мислиш дека сега американците почнуваат да копаат бази толку длабоко под земја?
Не.Одамна постојат бази, ама ваква лабораторија, немаа. И знам дека имаше записи некои за постоење на нешто слично некаде во 70-тите, ама тоа над земја е. Подземните ги користеа само за хемиска индустрија во воени цели.
А во почетокот на деведесеттите години од минатиот век има сведоштва на луѓе кои што работеле во тие подземни бази или учество во нивна изградба.
Еве, сам си даде одговор. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.967
Поени од реакции
7.762
Не.Одамна постојат бази, ама ваква лабораторија, немаа. И знам дека имаше записи некои за постоење на нешто слично некаде во 70-тите, ама тоа над земја е. Подземните ги користеа само за хемиска индустрија во воени цели.
Ама не знам што не е јасно вакви бази подлабоки поголеми се изградени одамна со технологија која што се крие од нас, затоа што одат чекор по чекор. Пред само пет година да се трубеше за ваква база официјално ќе негираа, еве не пет и лани да се трубеше како што се труби ќе викаа дека тоа е чиста глупост. Ама ете дојде време да се признае нивното постоење како и поседување на технологија за созадавање на такво нешто толку длабоко под земја.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Ама не знам што не е јасно вакви бази подлабоки поголеми се изградени одамна со технологија која што се крие од нас, затоа што одат чекор по чекор. Пред само пет година да се трубеше за ваква база официјално ќе негираа, еве не пет и лани да се трубеше како што се труби ќе викаа дека тоа е чиста глупост. Ама ете дојде време да се признае нивното постоење како и поседување на технологија за созадавање на такво нешто толку длабоко под земја.
Podzemnite bazi se nesto drugo, a temava e otvorena za sosem treto...
I mnogu normalno deka podzemnite bazi se tajni, vprocem kako golem broj voeni kompleksi...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom