Dukan za obuvki

Н

невидливио

Гостин
Teshka odluka, Ako vie se naogate na Moe mesto shto bi prodavale koga veke ste resheni, se mislam dukan za obuvki,butik I'll dukan za dolna obleka. I bravo za vas ete gledate ste potonale no sepak ste se izdignale branovite NE ve isplashi[DOUBLEPOST=1533668833][/DOUBLEPOST]
Појма неам. Да нема забуни немам повеќе дуќан, пропаднавме. Се што сакав да кажам е да не претерувате со трошоци затоа што срце ме болеше кога го затваравме дуќанот. 10 000 марки беше загубата само од робата што остана непродадена, а платена. Требаше така да ја раздаваме само да не фаќа простор. Просторот го плативме 100 000 марки. Денес стои празен, последно ми нудеа 10 000 евра за просторот.

Ви пожелувам многу среќа и успех што и да одберете!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не мора да е на добра локација, само нека има пристојни цени. Ќе се рекламираш по фб и инстаграм со ставање на слики од моделите, цени и достапни броеви и да имаш опција и за испорака до други градови.

Ако тргне бизнисот и имаш многу нарачки може и да си вработиш некој кој 2-3 пати во неделата со сопствена кола ќе ги носи нарачките наместо парите да одат кај каргото.

Гледај поголем дел да ти се женски модели, тие повеќе купуваат од мажите.
Е сега инспекции и на нив ќе треба да им дадеш нешто.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
26 јули 2018
Мислења
18
Поени од реакции
2
Појма неам. Да нема забуни немам повеќе дуќан, пропаднавме. Се што сакав да кажам е да не претерувате со трошоци затоа што срце ме болеше кога го затваравме дуќанот. 10 000 марки беше загубата само од робата што остана непродадена, а платена. Требаше така да ја раздаваме само да не фаќа простор. Просторот го плативме 100 000 марки. Денес стои празен, последно ми нудеа 10 000 евра за просторот.

Ви пожелувам многу среќа и успех што и да одберете!
[DOUBLEPOST=1533675969][/DOUBLEPOST]Vi blagodaram I vam vi pozeluvam mnogu uspeh pa ke pisham shto ke bide[DOUBLEPOST=1533676011][/DOUBLEPOST]
Не мора да е на добра локација, само нека има пристојни цени. Ќе се рекламираш по фб и инстаграм со ставање на слики од моделите, цени и достапни броеви и да имаш опција и за испорака до други градови.

Ако тргне бизнисот и имаш многу нарачки може и да си вработиш некој кој 2-3 пати во неделата со сопствена кола ќе ги носи нарачките наместо парите да одат кај каргото.

Гледај поголем дел да ти се женски модели, тие повеќе купуваат од мажите.
Е сега инспекции и на нив ќе треба да им дадеш нешто.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
[DOUBLEPOST=1533676084][/DOUBLEPOST]Eve I jas istoto go razmisluvam kako I vie
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Може и облека, чанти и обувки се во едно, жените само тоа купуваат.

Не трупај се едно исто. Прави комбинации и жените се палат кога ќе видат се заедно како изгледа.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Kristopanch24 ако бев само со дуќанот без другата работа ќе бев одамна на дното, тешко ке испливав нагоре.
Да знаеш колку пари од едната работа префрлав во другата за да го спасам дуќанот (бунар без дно), тоа што ти го пишав погоре "ајде ќе биде" пуста лажна надеж. :(

Решение е обавезно што повеќе роба да ти е на консигнација. Обавезно што повеќе на консигнација.
Од сите фирми производители со кои што соработував во Македонија имаа два начина на плаќање:

1.Веднаш (за да ја добиеш робата ако си нов и гаранција ќе треба да оставиш додека легнат парите)
2. На одложено 30, 45 и максимум 60 дена.

После овие денови започнува звонење на телефони од сите снабдувачи со роба каде што е поминат рокот со едно единствено прашање: Кога ќе ми ја пуштиш фактурата или фактурите ?
Од тука започнува трка со времето и нервите, парите секако ги нема. :P
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
tl;dr Советот е - entry бариерата за започнување на ваков бизнис е прилично ниска. Ништо не ме спречува мене или комшијата твој или било кој да најде добавувач, да најде добра локација и да почне да продава обувки и тој. И тука имаш проблем.

Спореди го тоа со екстремен случај - правење ракети за space travel - нешто слично на SpaceX. 10+ години дури излезат некои функционални ракети, вработување инжењери, еден тон пари итн. Тешко кој може воопшто да започне нешто вакво, а не па да го истера до крај. Логично нема скоро ич competitors и пазарот е мање више твој.

Не се замарај со нешто вакво, само пари ќе изгубиш.
 
Член од
26 јули 2018
Мислења
18
Поени од реакции
2
Of bre luge pa pesimizmot epten vladee, kaj I da vlezam na sekoj forum koj I da prashal za biznis site so odgovor : NEMOJ pa dobro bre kolku biznisi I'ma shto gi vodat se osmelile pa Sega funkcionirat Ako I tie vaka razmisluvale znachi nemalo ni da pokushat pa nemalo ni da stanat gazdi kolku dukani ili butici I'ma vo Eden grad pa site funkcionirat
 
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Па пробај бе другар отвори дај боже нека ти тргне па здрави живи ќе пишеш што ќе направиш.:) :oeoeoe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom