Crypto Locker - Многу опасен вирус/заклучувач!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ја инсталирам алатката чисто ради превентива зашто знам колку ме напнува кога треба да правам формат. Во комбинација со AVG Antivirus Free 2013 со дневни updates доволно е за home user? Долго го користам AVG и не сум имал проблем, кој знае и дали наоѓа нешто, сумљиви ми се овие бесплатниве алатки. :)

Мислење?

AVG - Junk.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Може предлог за Antivirus што е бесплатен и што не го успорува премногу компјутерот? Нешто што е user friendly без да треба да превземам низа сетирања да биде функционален, мислам на го инсталираш и си работи во позадина и не те замара. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Може предлог за Antivirus што е бесплатен и што не го успорува премногу компјутерот? Нешто што е user friendly без да треба да превземам низа сетирања да биде функционален, мислам на го инсталираш и си работи во позадина и не те замара. :)

Наведи конфигурација.

Наведи дали гледаш често онлјан видеа во 1080p.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Наведи конфигурација.

Наведи дали гледаш често онлјан видеа во 1080p.
Core 2 Quad Q6600, 4GB Ram, GTS 450 1GB со Windows 7 (без service pack). Компјутеров го користам за сурфање, играње, слушање музика и гледање филмови. Гледам видеа на Youtube во 720p/1080p. Не чувам ништо битно па да ми треба NASA левел заштита туку нешто основно и едноставно а сепак бесплатно.

Фала!
 
Ф

Флеш

Гостин
Core 2 Quad Q6600, 4GB Ram, GTS 450 1GB со Windows 7 (без service pack). Компјутеров го користам за сурфање, играње, слушање музика и гледање филмови. Гледам видеа на Youtube во 720p/1080p. Не чувам ништо битно па да ми треба NASA левел заштита туку нешто основно и едноставно а сепак бесплатно.

Фала!
Avira Antivir ....... стави си и како мене ComodoFireWall ....
http://www.avira.com/en/index
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
A како се шири вирусот т.е како ние можиме да го закачиме? Од отворање сумливи страни, имеил атачменти... ?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
...Adding more locks to the front door does no good when the backdoor is left wide open... Пазете што кликате и користете sandbox
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Core 2 Quad Q6600, 4GB Ram, GTS 450 1GB со Windows 7 (без service pack). Компјутеров го користам за сурфање, играње, слушање музика и гледање филмови. Гледам видеа на Youtube во 720p/1080p. Не чувам ништо битно па да ми треба NASA левел заштита туку нешто основно и едноставно а сепак бесплатно.

Фала!

Avast.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
И со ова безбедни сме или не баш.

Секогаш има шанса да излези понова верзија на crypto која што нема дефиници.
Но за да го заразиш компјутерот со нешто такво треба редовно да ги отвораш сите спам/phishing емаили.

Така да ако не отвораш често емаил особено реклами или што и да е сумнително нема да се заразиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom