Casual стил на облекување(колку сте запознаени со ова)?

Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Ovoj stil na oblekuvanje e prifaten od pogolemiot del od huliganite niz svetot. Sigurno odma ve asocira na dukseri so logo na navivackata grupa , salovi preku usta . Greska . Toa e ultras stilot na oblakanje dodeka pak casualcite gi nosat najskapite marki na svetot kako sto se : Lacoste, Gant , Fred Perry , Lonsdale , Aquascutum , Stone Island, Burberry , Sergio Tacini . Ovoj stil se razvil nekade pri krajot na 70tite godini , za bidat sto pomalku primetlivi za policijata HULIGANITE . Da mozev da napravam copy paste ke vi dadev i link od wikipedia , vaka mozam da vi kazam samo ako ve interesira nesto poveke otidete na wikipedia napisete CASUALS i ke vidite nesto poveke . Inaku mene mnogu mi se sviga ovoj stil na oblekuvanje( polo maicki u svetli boi , karirani kapcinja ) i sve toa od najdobrite brandovi
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Ова е 100 % точно браво ретко кој знае :)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
598
И јас обожавам Кажуал стил вкрај убав ми е еве убава марка за кажуалците http://www.hooligan.de/
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
da ne znae nekoj dali ima u makedonijava negde da se najde Stone Island, Aquascutum ? Original da e , ne me intereisra dali se kradeni svercani :)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.017
Поени од реакции
598
Еј да и јас барам ама незнам кај има
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
http://en.wikipedia.org/wiki/Casuals
Видео водич за оние што не знаат што е casual култура , тоа е цел стил на живеење.
http://uk.youtube.com/watch?v=FLkR7QqFFns

Еве клипче за casual екипа од Скопје, главно Вардарови навивачи , подгрупирани во Skopje Casual Crew
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Цените им се превисоки за нашите стандарди, но сепак еднаш во два месеца да се купува нешто и не е прескапо. Мојот најомилен стил на облекување, кога не сум со мартинки, трегери и фаерка тогаш сум така облечен. Во Охрид летоска во еден бутик видов фалц Lonsdale ги продаваа за 400 денари маица.
 

Kopites

You'll Never Walk Alone
Член од
25 август 2008
Мислења
760
Поени од реакции
10
Casual стилот е започнат у Енглеска,а у последно време и у други земји почнуваат да го прифаќаат овој стил на живеење.Според мене Casual стилот е сто пати боље од Ultras стилот.Тука тешко да се најде некоја позната марка,у Бугарија летово глеав капчиња Burberry,ама беа чкарт,за неколку лева ги продаваа.Ако некој знае кај може да се најде тука некој од овие марки нека пише.
 
Член од
28 ноември 2008
Мислења
92
Поени од реакции
1
Цените им се превисоки за нашите стандарди, но сепак еднаш во два месеца да се купува нешто и не е прескапо. Мојот најомилен стил на облекување, кога не сум со мартинки, трегери и фаерка тогаш сум така облечен. Во Охрид летоска во еден бутик видов фалц Lonsdale ги продаваа за 400 денари маица.
Сигурен си дека беше 400 ден???.......

п.с не е ни чудно што има толку малце постови на темава....casual се повеке и повеке младината си го знае како секојдневната облека а не како посебен стил
 

Kajgana Shop

На врв Bottom