Blender

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610



Чекав долго време, ама како никој од тука да не користи Blender.
Blender е open-source (и секако бесплатен) софтвер за 3D и анимација. Софтверов полека но сигурно ги стига главните компетитори, според мене е и многу подобар во некои работи, а секој ден и ден се додаваат нови особини и ствари што го прават подобар и ја шират самата можност да се направи нешто. Достапен е за Windows, Mac OS X и Linux.

Еве клипче на краток филм, направен целосно во Blender:

Патем исто така и лесен е за учење.
Темава ја отварам за дискусија околу овој софтвер, проблеми и решавање на истите, и сѐ поврзано со ова. Па ајде, сефте...

П.С. гледам некои фаци дека имаат негативни мислења, т.е. го подценуваат, и ве молам доколку имате такви мислења, воздржете се од коментирање на срања, нека биде квалитетна тема каде што луѓето што им треба нешто ќе можат да најдат, или секако да дадат по некој совет!
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Лесен за учење.. Малце ми е измешан интерфејсот бидеејќи сум навикнат на cinema 4d, инаку Blender e предобар и нуди неверојатни можности иако е бесплатен!
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Еве еден модел за симулатор за автобуси - OMSI што го преправувам во Blender. Моделот е направен од Wheelman, русин, али поради временски причини ми го даде на мене да го довршам. Фалат некои клучни работи како решетка итн али ќе се доврши за што е можно побрзо време :)

 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Еве еден модел за симулатор за автобуси - OMSI што го преправувам во Blender. Моделот е направен од Wheelman, русин, али поради временски причини ми го даде на мене да го довршам. Фалат некои клучни работи како решетка итн али ќе се доврши за што е можно побрзо време :)

Работиш ли долго со 3D модели :D ? Јас имам учено C4D и сега започнав со Solid Works.. Тешко ми оди моделирањето и незнам да скицирам.. Ако се разбираш во Solid Works може да ми кажеш како најлесно се учи скицирање и претворање во 3д објект? :D
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Работиш ли долго со 3D модели :D ? Јас имам учено C4D и сега започнав со Solid Works.. Тешко ми оди моделирањето и незнам да скицирам.. Ако се разбираш во Solid Works може да ми кажеш како најлесно се учи скицирање и претворање во 3д објект? :D

Не друже. Активно работам еден и пол месец, можеби 2 максимум. Го учам Блендер, и го правам Саносот паралелно. За скицирање претходно скицирав Застава и Југо од скици на интернет, и лесно е. Ставаш слика од 3/4 перспективи и следиш со точки и сегде ги приспосбуваш точките, т.е. првин правиш фејсови, итн. Лесно е, ама ова во Блендер. Имаш куп, куп, куп туторијали на интернет! А за Solid Works поима немам, немам чепнато ништо друго освен Blender и 3DS Max (ми треба за конвертирање, ни него не го знам).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom