ATP тенис - општа дискусија

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.645
Поени од реакции
2.614
многу подобра игра на Рафа, исто ко првите 2 меча почна добро ама бар не падна и играше многу поагресивно.. сепак Руд е многу послаб сервер од Алијасим/Фриц и мислам тука беше целата разлика. Мечот со Феликс му беше крш, ко да не му ни беше таму паметот.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.394
Поени од реакции
7.326
Нешто се случува со Новак, не знам зошто не побара лекарска помош.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
5 минути гледам на SK1 и не слушам коментатор и наеднаш се појави.
Бил на кењање?
Пошо, откако му го слушнав гласот, сега јас ќе одам на кењање.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Lelej kakov mech i choke na Medvedev. Djokovic ispusti dusha, se vlecese na teren od krajot na vtoriot set. Kako uspea da go dobie ova samo on znae.

Valjda mu ostanalo neso snaga za utre.
 
Член од
17 ноември 2022
Мислења
84
Поени од реакции
133
Медведев два пати по ред сам се тепа. И со Циципас 45 на сервис губи во ТБ. И тука исто. Од финалето на АО против Надал дефинитивно ја загуби самодовербата и ритамот...али мислам дека и не е играч познат по континуитет и добри партии. Фали Зверев многу за да беше интересно крајот на оваа година, а којзнае кога и каков ќе се врати.
Автоматски споено мислење:

Нешто се случува со Новак, не знам зошто не побара лекарска помош.
Ги загубил леќите ваљда проблеми со вид. Така разбрав. А тоа што беше преуморен после тоа е друга приказна.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
Како школкси му изигра Ноле од 5-4 па нагоре, мислам дека една долга размена Фриц не успеа да добие, единствено нешто што го оставаше во живот беше сервисот и едноставно му беше укотвено во глава дека ако не помине со сервис губи.
Вреди да се спомне само тоа дека на 30-30, у втор сет кога Фриц сервираше за сетот, на зицер некој од публика викна пред да го удри топчето и истото го закова у мрежа, мислам беше 30-30 или 30-15 за него, така нешто, нефер потег и тоа дополнително го осакати.

Како и да е, не е лошо ... за некој што моментално е 8ми у свет.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
Како школкси му изигра Ноле од 5-4 па нагоре, мислам дека една долга размена Фриц не успеа да добие, единствено нешто што го оставаше во живот беше сервисот и едноставно му беше укотвено во глава дека ако не помине со сервис губи.
Вреди да се спомне само тоа дека на 30-30, у втор сет кога Фриц сервираше за сетот, на зицер некој од публика викна пред да го удри топчето и истото го закова у мрежа, мислам беше 30-30 или 30-15 за него, така нешто, нефер потег и тоа дополнително го осакати.

Како и да е, не е лошо ... за некој што моментално е 8ми у свет.
rington,zazvonil telefon,bar takvo info dade komentatirot
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.559
5 oд 5 во Торино, издоминира едноставно Новак, доста захтевна група, не сакаше да танка ни со Медо иако веќе беше првопласиран, физички исцеден отиде на Фриц, после тој меч се знаеше кој ќе биде исходот едноставно ваква прилика немаше шанса да пропушти без разлика кој и да беше од другата страна. Му се поклопија коцките со Медо зашто немаше шанса уште еден таков меч да изигра се гледаше дека има некои физички проблеми.

И денес ги имаше на старт од прв сет али некаде после 4ти, 5ти гејм си влезе у своја зона, а у втор сет изигра на unbeatable ниво, премалце неизнудени, перфектен на свој сервис, перфектен у сите долги размени и скоро секој удар што го имаше увртено у глава го пласираше, јасно тоа и на Руд му беше веќе, тоа беше тоа.

Руд од друга страна, со оглед каков беше после Америка и кои резултати ги имаше, премија е овој пласман и кревање на ниво на игра, вчера го откажа од тенис Рублев у еден момент, 9 гема по ред му зема после 1-2 у прв сет, добар турнир изигра и може да се смета посериозно на него следна година нарочито на земја, и секако ако Надал е дефектен.

Каков беше стартов на сезонава, Новак боље и од ова скоро и да не можеше, једино може да жали за финалето со Руд ама затоа тука надокнади, многу побитен му беше овој триумф од тоа финале, ако веќе се бираше, сега се израмни со Федерер и тука по број на титули и си испиша уште една историја и си го зацементира својот статус во тенисот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Покрај сите глупости што му се изнадесија без негова вина пак сезониште изигра.

Ја ебаа слем трката со политика али нема везе пак се тука, плус ги прави следните сезони поинтересни за пратење. Криво ми е што му скратија неколку месеци на број еден. И годинава и 2020 кога ги замрзнаа поените. Над 400 недели ќе беше моментално.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
rutina,bukvalno rutinski go osvoi zavrshniot.Igracishte.Moze kolku saka da palamudi tenuskiot svet,da polemizira,da esapi koj kako mu odgovara, no batkata e GOAT ushte sega,nema shto da cekame da se penzionirat so Rafa.
Dva mastersa i shest zavrshni mastersi se povekje od eden slam,kako sakash esapi gi, bez da dodavame vo esapot nedeli na broj 1 atp listata ili H2H.
Za Rud...pa moze glava da ostavam deka Djovak na Rud na beton ili treva od 100 mecha ke go dobie 101 pat.
Se najdobro za Rud ,ama so vakov bekhend (se poznava deka uchel tenis vo akademijata Nadal :):)) teshko da bide konkurenten vo kontinuitet.Djovak vo vtoriot set bukvalno go izmaltretira,kaj skoro site poeni koga se vleguvashe vo razmeni,shablonot mu beshe isti,a Rud beshe nemokjen da nametne protivigra.Vo nieden moment ne ni pomisliv deka Djovak moze da go izgubi finaleto.Pak,povtoruvam,igracishte,goat.So site sopki i gluposti shto mu gi priredija,pak najde sila da izigra sezona so koja shto bilo koj drug teniser(osven Rafa i Fed normalno) bi bil srekjen i bi mu bila zivotno dostignuvanje.Bratot ja iscepa sezonata kako na zaebancija.
Ajde,odmor,pa down under, da vidime koj e kum koj e svat.Idemooo
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.617
Урко не бладај бе те пратам 3 дена збориш за танкање, знаеш ваљда дека секој меч носи поени и пари така да танкање нема смисла у ситуацијава. Тоа што изигра напорен меч е заслуга на Медо зашо е екстра досаден тенисер и секогаш мечевите со него се долги и мачни.

Руд од друга страна додека му е доживљај да игра против Новак и Рафа никад нема да освои битна титула у живот. Земал братот ладно изјавил дека не играл со 100% против Рафа, а ова му беше ултимејт шанса да упише една победа против него. Руд реално ми е некоја можеби подобра верзија на Ферер, не ради стилот на игра него ради статусот у тенисот, послабите од себе генерално ги делка, а од појаките е демолиран во сите битни мечеви. Мислам, ликот и квалитативно заостанува зад најдобрите, јебига со тој бекенд тоа е максимумот за жал.

Како тргна сезонава на крај добро испадна од квалитативен аспект, имаме и нов Слем победник, најмлад број 1 во историјата, Новак назад на победничките патеки, Рафа со 2 Слема у сезона иако никој не го очекуваше тоа итн итн. Голема штета за повредата на Ѕверев во Париз, ќе беше мега опасен на Вимблдон и во завршниот дел од сезоната али тоа е, и повредите се составен дел од спортот. Мислам дека не очекува пеколен АО, Новак напален до даска ради све што се деси, Алкараз кој моментално е најголема закана за него на бетон според мене, Медо кој има многу што да докаже после генерално гледано слабата сезона за него, Руне кој допрва треба да видиме од што материјал е направен и како ќе игра на 3 добиени сета, Ѕверев кој се враќа од повреда итн итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom