ASP.NET со C#

Член од
27 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo izrabotuvam veb aplikacija vo visual studio pa imam problem problem kako da go skrijam div tagot na vtorata slika.

Slika1.png


Vo delot za dizajn imam staveno prven <div> <image></image> </div>
e sega koga nema da iscitam slika od bazata sakam da go skrijam div delot da ne se gledam
no toa treba da go napravam vo gornata slika.Koga brojkategorii ce bide 1 da vtoriot div tag da go snema i narednite ako nemam iscitano slika.
E toa e problemot. Slika2.png
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Едно решение ти е да поставиш дифолт слика и доколку немаш вчитано слика да ја прикажува дифолтната, во спротивно да ја прикажува вчитаната слика.
Друго решение ти е да се послушиш со CSS, доколку имаш вчитано слика да го прикаже цел див таг заедно со сликата, во спротивно да го скриеш див тагот со CSS
Код:
<div style="visibility: hidden;">...</div>
Незнам точно во ASP како е синтаксата, ама мислам дека вака некако ќе му дојде:
Код:
ime_na_div_kontrolata.Styles.Add("visibility", "hidden");
 

CrazYMinD

Искусен Кајганџија
Член од
9 февруари 2009
Мислења
36
Поени од реакции
0
Да се надоврзам на постот од скајдрајвер...можеш дифолт вредност да му ставиш на див тагот visibility="false".односно целиот код вака ќе биди

Код:
<div id="imageContainer" runat="server" visibility="false">.....</div>
и сеа во кодбихајндот можиш да гоповикаш див тагот...односно ако имаш податоци од базата го повикуваш див тагот imageContainer.visibility=true;(div тагот можиш да го повикаш во кодебихајнд доколку му ставиш runat=server и мора да му ставиш id на тагот.).
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Правам некоја веб страна во C# и кога направам листа, за да ја следам промената на индексот мора да и ставам на листата својство AutoPostBack -> enabled. Го правам ова и сега кога и да селектирам нешто од листата нели се рефрешира ама после не ми го зачувува изборот, т.е. откако ќе изберам, се рефрешира бидејќи е сменето нешто и повеќе немам ништо избрано. Чаре?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
На сите листи ти прави така во проектот или ?
Ако не чувај инфо за тоа што селектирано (index) и на pageload стави да се селектира тоа :icon_lol:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
На сите листи ти прави така во проектот или ?
Ако не чувај инфо за тоа што селектирано (index) и на pageload стави да се селектира тоа :icon_lol:
Еве го средив сега, ми текна како одеше. На PageLoad се што прави му ставив во

if(!IsPostBack)
{
...
}
--- надополнето: 11 октомври 2012 во 19:18 ---
Кажете ми само во сесија(Session) со кои варијабли можам да работам? До сега работев со ArrayList и ок е, а ListItem на пример само не дава да се чува.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
ДАли проверуваш дали е постбек на PageLoad?

Код:
protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

{
if (!this.IsPostBack)

{
Едит: Дури да пишам ти си го средил.
--- надополнето: 11 октомври 2012 во 19:23 ---
Кажете ми само во сесија(Session) со кои варијабли можам да работам? До сега работев со ArrayList и ок е, а ListItem на пример само не дава да се чува.
Може и ListItem, само треба да го кастираш кога ќе је читаш вредноста од сесија.
Само не знам зошто би ставал ListItem во сесија.
 
Член од
7 март 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво, јас сум нова на форумов и незнаев каде треба да се пише за ваков вид на тема...но ми треба помош околу еден проект во C#. Помошта нема да биде на „лепе очи“ туку ќе си има паричен надоместок. Ако некој добро го разбира и работи овој јазик, дали ќе може да ми пише на мејл: matejanestorovska@yahoo.com и да се договориме поточно за што станува збор, па ако сте задоволни и ако можете да го изведете тоа, ќе се сретнеме и ќе се договориме за паричниот надоместок. Фала многу, поздрав :);)
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
здраво , имам потреба од програма која треба да се изработи во c#. Кодот го имам во Јава истиот треба да се префрли и во C# . Кој е саинтересин нека ми пише во inbox.
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
здраво , имам потреба од програма која треба да се изработи во c#. Кодот го имам во Јава истиот треба да се префрли и во C# . Кој е саинтересин нека ми пише во inbox.
... ти реков да го разгледам кодот и денес ќе ти пишам, ако се договараш со еден немој да се договараш и со трети лица :)
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некој да знае зошто не ми ја препознава оваа функција, улоги имам додадено преку Project > ASP.NET Configuration и притоа ја имам додадено using System.Web.Security; библиотеката,
Код:
Roles.AddUserToRole(RegisterUser.UserName, "agent");
или пак друг начин како да им доделам улоги (Agent и Manager) со цел да ги ограничам новокреираните корисници при нивна регистрација преку моја форма.
 
C

cige

Гостин
Работам еден проект во asp.net mvc5 entity framework. Неможам да се снајдам како на UserID само да му се доделува ID-то.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
Работам еден проект во asp.net mvc5 entity framework. Неможам да се снајдам како на UserID само да му се доделува ID-то.
Треба на POCO класата да додадеш соодветен атрибут на UserID

[Key]
[DatabaseGenerated(DatabaseGeneratedOption.Identity)]
public int UserID { get;set;}
 
C

cige

Гостин
Треба на POCO класата да додадеш соодветен атрибут на UserID

[Key]
[DatabaseGenerated(DatabaseGeneratedOption.Identity)]
public int UserID { get;set;}
Доволно е само валидации да се стави на пропертито, не треба ништо да се пишува во контролерот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom