Aperol vs Campari

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Кое е подобро? Кое ви е омилено. FYI ја не осеќам горчливо
Имам пробано кампари и океј је, а разбирам дека аперол треба да е прилично слично
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Campari дефинитивно. Чист аперол не знам кој пие, највеќе се продава Аперол сприц. Јас лично кампари имам пробано на 10-11 години и топ ми е од тогаш до ден денес. Го пијам чисто, евентуално со парче свеж портокал ради шмек. Предлог, пробајте коктел Негрони - една третина од коктелот е кампари во комбинација со темен(сладок) вермут и (мислам)џин- се класира како машки коктел - аперитив.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Мислев да набавам сув вермут(темниот ми е многу како сируп за кашлање , не ми прави кеиф) и едно од тие 2.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Темниот има исти вкус како бјанкото само што е по-благ и има друга боја
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Го имам пробано. Не се баш слични. Темниот(россо) е по вискозен, има како чадест тегавец фкус, и подтони на чај од камилица.
Белиот го имам пробано, но не може да ти го опишам многу добро. Како....благ џин со дополнителни билки... ама по пријатен.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
За вкусови не се дискутира Инаку и двете се верментирани вина со големо количество на шеќер.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Засилени вина, не ферментирани. Замисли...мало количество водка на вино. Секако, со билки и други ствари(линцура, кардамом, итн). Ако ферментираш вино добиваш оцет...
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Засилени вина, не ферментирани. Замисли...мало количество водка на вино. Секако, со билки и други ствари(линцура, кардамом, итн). Ако ферментираш вино добиваш оцет...
Грешно ми е презентирано. Фала на информација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom