ANIME (Генерална дискусија)

H

HCL

Гостин
Te gledam epten se razbiras od anime , pa ako mojs kazi mi koja e razlikata pomegu Hellsing i Hellsing OVA ? Dali stanuva zbor za ista serija ili dve razlicni serii ?
OVA - Original video animation.
OAV - Original animated video.

OVA=OAV

OVA често се користи за анимеа кои се многу кратки, најчесто од 3 до 5 епизоди. Бидејќи OVAта Hellsing ја немам гледано неможам да ти кажам што е разликата, но во едно сум сигурен, дека не е истата серија. Често се случува во OVA да ја имаш сосема истата содржина како и во серијата, само скратена, другачие нацртана итн... А ја користат и за дополнување на приказни (sidestories), ако нема каде да се стават во анимето. Пример во Rurouni Kenshin имаш две OVA покрај 95 епизодната серија. Првата ова ти е за почетокот на Kenshin, а втората после некои 10 години од крајот на серијата. Така да гледај си ја и OVAта, а по можност и ќе ми ја дадеш бидејќи ја немам.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
OVA - Original video animation.
OAV - Original animated video.

OVA=OAV

OVA често се користи за анимеа кои се многу кратки, најчесто од 3 до 5 епизоди. Бидејќи OVAта Hellsing ја немам гледано неможам да ти кажам што е разликата, но во едно сум сигурен, дека не е истата серија. Често се случува во OVA да ја имаш сосема истата содржина како и во серијата, само скратена, другачие нацртана итн... А ја користат и за дополнување на приказни (sidestories), ако нема каде да се стават во анимето. Пример во Rurouni Kenshin имаш две OVA покрај 95 епизодната серија. Првата ова ти е за почетокот на Kenshin, а втората после некои 10 години од крајот на серијата. Така да гледај си ја и OVAта, а по можност и ќе ми ја дадеш бидејќи ја немам.



OK fala koga ke gi spustam ke ti kazam , i uste nesto dali gi imas Samurai Showdown ili nekoj od tie animea , ili da kazis kade mozam da gi najdam .
 
H

HCL

Гостин
СООПШТЕНИЕ:

На ден 16.05.2008 година (петок), во 20 часот, во културниот центар Точка, ќе се одржи аниме презентација. Во моментов се дебатира кое ќе биде прикажано, но најверојатно ќе биде Grave of the Fireflies. Може да дојде кој сака.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ej steta so nema da mozam da dojdam..........
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Не се сеќирај, ќе има пак и тоа не само аниме, туку и јапонски филмови. Инаку дефинитивно Grave of the Fireflies ќе биде во петок.

http://japmk.blogspot.com <--- За повеќе информации.

Gi gledav Vampire Hunter D i Afro Samurai , epten zakon , osobeno Afro Samurai , baska i poznati glumci i gi pozajmuvaat glasovite .
 
Член од
12 април 2008
Мислења
240
Поени од реакции
7
Mnogu sum sreken sto ima uste eden fan na Pretty Soldier-Sailor Moon!!!
Dali nekoj od vas moze da mi ja simne 1 sezona na Sailor Moon?
Ve molam da mi odgovorite...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Soundtrackot на Afro Samurai е на RZA.


edno prasajne , kade mozam da najdam animea so se sinhronizirani na angliski po so tri cisti vneam od japanskiot jazik , a so prevod glupo mi e nekako , po so na You Tube gledav 2-3 epizodi od Hellsing na angliski jazik i ubavo i prilegaa na karakterive .
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ludak japonskiot go pravi filmot so ti e tebe .....ako e na angliski dzabe gleas.....
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Не се сеќирај, ќе има пак и тоа не само аниме, туку и јапонски филмови. Инаку дефинитивно Grave of the Fireflies ќе биде во петок.

http://japmk.blogspot.com <--- За повеќе информации.

da da go iam gledano ovoj od poodamna interesno anime e.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom