Alternative music

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Juliette (глумицата од филмот -Од самрак до зори- со Клуни) & The Licks
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Nada Surf се многу добри и пријатни за слушање, премногу се слични на Pixies
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Гижо, колку години имаш ти, што алтернативната музика мислиш дека станува популарна во последно време? :)

Самата идеја за „алтернативна музика“ е поврзана со раните '90 години, претпоставувам дека денешни бендови што се етикетираат како алтернативци треба веќе ретро да ги викаат. :)

Гижо напиша:
малце луѓе го поштуваат овој стил, во последно време стана многу популарен, посебно групата The Killers, станаа досадни новиве бендови, се некои исти се копираат еден друг

најомилен алтернативец ми е Beck
а најомилена песна ми е

Maximo Park - Apply some pressure

еве ја песната, слушнете ја, екстра е :arrow: http://s4.yousendit.com/d.aspx?id=280YBOLIR71CS0Q3CSLFFT3Q50

едно прашање да видам колку се разбирате од музика

Кој стил е заслужен за популаризирање на Алтернативниот Рок??
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
имам 20 години, прашањето ти е зашто мислам дека алтернативната музика станува се попоуларна?

затоа што се повеќе е присутна по телевизиите рамо до рамо со поп музиката, основен и доволен показател, иако алтернативната музика, во раните 90 ти била само колеџ музика односно пуштана по факултетските радија, но со експлозијата на гранџот на музичката сцена, алтернативната музика е поприфатена и добива поголемо внимание од кога и да е, за да дојде до тоа што е денес
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Поентата ми е дека само некој што уште во забавиште бил '91 може да мисли дека алтернативната музика покажува постојан нагорен тренд на популарноста.

Гижо напиша:
имам 20 години, прашањето ти е зашто мислам дека алтернативната музика станува се попоуларна?

затоа што се повеќе е присутна по телевизиите рамо до рамо со поп музиката, основен и доволен показател, иако алтернативната музика, во раните 90 ти била само колеџ музика односно пуштана по факултетските радија, но со експлозијата на гранџот на музичката сцена, алтернативната музика е поприфатена и добива поголемо внимание од кога и да е, за да дојде до тоа што е денес
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
PetarK, ај кажи ти нешто, да видиме зашто не мислиш така, алтернативната музика сеуште постои во оној формат што бил на почетокот кога се појавила, ама повеќе ја има и во денешен формат односно во стилот на White Stripes, Killers кои што имаат голема популарност.Тие се алтернативци, и покрај тоа што продаваат милиони албуми, и неможеш да негираш дека има поголема популарност од кога и да било

тоа што сум бил у забавиште 91 нема разлика, тогаш не сум знаел ништо ни за гранџот, па сега знам повеќе од кој и да е у македонија.Ако се потруди човек ке научи за музиката, а сега блазе си ти на тебе ако си бил сведок на алтернативната музика од 91, тоа е твој плус, ама ја се трудам да научам колку што можам, за да парирам на оние што знаат повеќе од мене

дај кажи ти што мислиш за денешнава алтернативна музика и зашто мислиш дека не е популарна
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Јас мислам дека алтернативната музика денес е помалку популарна од тоа што беше пред 10-15 години, на основа на тоа што го гледам околу мене. Ме мрзи да гуглам бројки, ама тешко White Stripes да се попопуларни од тоа што беше Нирвана на времето.

Гижо напиша:
тоа што сум бил у забавиште 91 нема разлика, тогаш не сум знаел ништо ни за гранџот, па сега знам повеќе од кој и да е у македонија.Ако се потруди човек ке научи за музиката, а сега блазе си ти на тебе ако си бил сведок на алтернативната музика од 91, тоа е твој плус, ама ја се трудам да научам колку што можам, за да парирам на оние што знаат повеќе од мене

дај кажи ти што мислиш за денешнава алтернативна музика и зашто мислиш дека не е популарна
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Апсолутно неможе да се спореди со Нирвана, они јес да се искочени од алтернативната, ама повеќе ги сметам за мејнстрим, секако не по нивна вина.јебига популарноста им ја залепи таа етикета ма колку и да се гранџ или алтернативни
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Ај одлучи се сега, што е за тебе „алтернативна музика“? Музички правец, односно фамилија на музички правци, или назнака за немеинстрим музика?

Ако е првото, тогаш многу тешко да тврдиш дека Нирвана не спаѓа под алтернативна музика. Ако е второто, дали и некој андерграунд хипхоп, што знам, би го сметал за алтернативна музика?

Гижо напиша:
Апсолутно неможе да се спореди со Нирвана, они јес да се искочени од алтернативната, ама повеќе ги сметам за мејнстрим, секако не по нивна вина.јебига популарноста им ја залепи таа етикета ма колку и да се гранџ или алтернативни
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
нирвана се гранџ (гранџ=алтернатив+треш метал+панк рок), не се алтернатив, туку со примеси на алтернатив и споменатите

а мејнстрим не го сметам за правец, туку период кога бенд ке стане општо прифатлив за сите луѓе
 
K

kicodarker

Гостин
pa iskreno NIRVANA mi se nekoj iskomercijaliziran granz koi se zdobija so popularnsot blagodarenie na NEVERMNID vo 1991 godina.pa slagot na tortata go napravija so nivnata smells like teen spirit za koja sto kurt velese daka e pop pesna :) a vo koj stil bi gi vmetnal??? pa alternativen pop-rock i so primesi pa alternativen pank so grunge resursi.
a spored mene mainstream e vrvot na karierata na bendot koj sto ja dostignuva kulminacijata.
pa zosto nekoj ne pise nesto za pearl jam?
i tie na nivnoto debi vo 1991 godina TEN napravija melodicen grunge boom koj den denes se razviva vo pogorni strui i e spored mene najdobriot runge album na site vreminja so antologiskite jeremy , alive , evenflow...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom