3Д Принтање

Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Поздрав Кајганџии, започнувам бизнис во една сеуште не доволно развиена гранка кај нас во МК, 3д принтањето. Повеќе од 6 години сум во инжинерската сфера и веќе година ипол сум фриленсер што значи работам од дома... уште некое време. Мојата позадина е индустрискиот дизајн, дизајнот на производи, кад дизајнот и од пред 8 месеци 3д принтањето. Интересот за 3д принтање датира уште од пред 2-3 години и со тек на време се интересирав и научив многу за 3д принтерите, константно ги пратам новите технологии така да за во иднина планирам да инвестирам на ова поле уште повеќе. Мислам дека многу луѓе се заинтересирани за ваков тип на услуги кои овде сеуште не се доволно застапени, знам една фирма од Карпош постои но никогаш не сум бил да ја проверам и не знам дали сеуште работат, и по огласиве еден дечко од Битола но огласот му е од пред 2 години и тоа е тоа. Генерално на ова поле на ниво на цела држава сме многу назад во споредба со нашите соседи а камоли со развиените земји, но јас сум тој кој што инвестира и го развива овој бизнис за почеток овде на МК пазар а на подолг период преку инвестирање и развој на иновации ке се прошириме и на западните пазари.
Мојата цел е да ја заинтересирам помладата популација со оваа технологија и да ја научам што се може да се постигне со неа, да ги поттикнам луѓето да бидат креативни затоа што сега нивните креации на листи или во компјутер можат да ги произведат, небото е граница. Одам на помлада популација пошто стариве само за пензија и политика бистрат. Исто така сакам да соработувам и со фирмите кои работат со дизајн на производи и кои имаат потреба од брзо прототипување како на пример играчки, гаџети за смартфон,за компјутер,за во кола, накит, макети, амбалажи, механички делови, протетика, украси за прослави и сл.
Јас како Индустриски Дизајнер можам да развијам производ од обичен рачен цртеж на бел лист хартија до краен прототип и производ спремен за производство со целата пропратна техничка документација како 2д технички цртежи, 3д модели, стрес/флоу анализи и фотореалистични 3д рендери и кратки walk thru анимации на производи.
Моментално работам на неколку дизајни на 3д принтани лептир машни кои на запад се актуелни исто како и дрвените но овие се со многу посложени форми. Лептир машните ги продавам од 500 до 800 по парче, во зависност од сложеноста, и не се само овие на сликите, ако има некој заинтересиран имам повеќе дизајни на располагање.
Работам со повеќе материјали кои ги имам во неколку бои, црна, бела, црвена, жолта, сина и транспарентна. Најчесто принатам со ПЛА пластика која е био разградлива, но исто така користам и АБС која е една од најупотребуваните пластики во светот,како и ПЕТГ и најлон за флексибилни и издржливи од удар производи. Се наоѓам во Маџари - Скопје, работам секој ден од 08.00 до 20.00 освен недела секој заинтересиран може да ме исконтактира на 072207577 или на kostevski_darko@hotmail.com
Би сакал да развиеме една дискусија да ги прочитам вашите мислења, идеи и критики во врска со овој тип на бизнис, отворен сум за соработка со било кој што се бави со дизајн или 3д принтање без разлика дали тоа му е хоби или заработува од тоа.
 

Attachments

Ф

Флеш

Гостин
Со среќа:) Прекрасна идеја ти е .... Подршка за ова од мене ....:):):)
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Bravo.
Me interesira na koj nacin ke se formira cenata na proizvodot.Dali toa ke bide po volumen potrosena plastika ili odokativno.Slozenosta bi trebalo da go tovari samo vremeto za izrabotka na fajlot ili barem taka si mislam .Gustinata na mrezata bi trebalo da e odlucuvacka vo formiranje na cenata.Jas go imam slicniot problem.Poseduvam cnc router 1325 4 oski.Cenata probuvam da ja formiram po potroseno vreme za izrabotka no na nasiov pazar toa nekako ne idi.Kja nas kolku pogolemo tolku poubavo(mentalitet makedonski) a mnogu cesto pomalite i po preciznite raboti odzemaat nekolku kratno poveke vreme.Mozebi so ovie prasanja ti se mesam vo temata no bas bi sakal da slusnam mislenje bideki nasite raboti se tesno povrzani.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Bravo.
Me interesira na koj nacin ke se formira cenata na proizvodot.Dali toa ke bide po volumen potrosena plastika ili odokativno.Slozenosta bi trebalo da go tovari samo vremeto za izrabotka na fajlot ili barem taka si mislam .Gustinata na mrezata bi trebalo da e odlucuvacka vo formiranje na cenata.Jas go imam slicniot problem.Poseduvam cnc router 1325 4 oski.Cenata probuvam da ja formiram po potroseno vreme za izrabotka no na nasiov pazar toa nekako ne idi.Kja nas kolku pogolemo tolku poubavo(mentalitet makedonski) a mnogu cesto pomalite i po preciznite raboti odzemaat nekolku kratno poveke vreme.Mozebi so ovie prasanja ti se mesam vo temata no bas bi sakal da slusnam mislenje bideki nasite raboti se tesno povrzani.
Кај 3д принтот сложеноста го товари и времето и материјалот бидејки кај сложените предмети кај што има многу детали и висечки делови кои висат како конзола или поедноставно кажано како терасите на градежните објекити што мораат да имаат потпора, столбови, ако се премногу издадени, таа потпора ја има и кај 3д принтот и одзима и на време и на екстра материјал. Бидејки со 3д принтањето се изработуваат предмети со различни геометрии цената варира од предмет до предмет и е доста тешко да се создаде некоја стандардна цена по тип на производ или за одредена група производи и сл, затоа што секој предмет се принта со различни подесувања. Исто така еден ист дел ако се принта од АБС ке има едни подесувања но истиот тој дел ако се принта со ПЕТГ или најлон има сосема различни подесувања поради својствата на материјалот и како тој се понаша при топење и потоа при ладење. ПЕТГ и најлонот имаат тенденција да се виткаат при ладење и се доста потешки материјали за принтање но се многу механички и термички поиздржливи од ПЛА или АБС пластиките, поготово најлонот, мислам дека е еден од најиздржливите пластики.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Пред 10 години гледав 3д принтер меѓу првите во Холандија работеа на дизајн на медицински предмети конкретно вентили за трахеостома...има голема иднина во ова. За техничките аспекти не се разбирам многу. Економска логика има ама ти треба добар бизнис план...аут сум од овој бизнис некое време. Ако ми текне нешто ќе ти се јавам...имав некои контакти во биомед инжињеринг ако се разбираш од тоа ок би било...
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Пред 10 години гледав 3д принтер меѓу првите во Холандија работеа на дизајн на медицински предмети конкретно вентили за трахеостома...има голема иднина во ова. За техничките аспекти не се разбирам многу. Економска логика има ама ти треба добар бизнис план...аут сум од овој бизнис некое време. Ако ми текне нешто ќе ти се јавам...имав некои контакти во биомед инжињеринг ако се разбираш од тоа ок би било...
Медицинските уреди се малку посложени бидејки треба да се исполнуваат одредени стандарди за биокомпатибилност на материјалите и треба да се добијат сертификати за продажба на вакви уреди поготово тие кои што се внесуваат во телото како на пример респираторните помагала и уреди,синтетичка кожа, вештачки органи, пумпи за срце и тн. За сега не ги исполнувам условите за добивање на овие сертификати но во иднина секако дека ке набавам и ваков принтер кој произведува медицински одобрени уреди и помагала, a кој реално бара малку посериозна инвестиција која од друга страна пак е многу исплатлива и во иднина се повеќе ке се развива и користи.
Тоа што во моментов можам во полето на медицината да го принтам е простетика за надворешна употреба нешто како на сликата.
 

Attachments

Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Дали користиш нешто како Ултимакер 3 Екстендет или нешто друго по индустриско за принтање?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Се што ве интересира околу Индустрискиот дизајн, КАД дизајн и 3Д Принтањето посетете ја нашата фб страната www.facebook.com/xtrude3dprint, исконтактирајте не и веднаш ке ви одговориме. Поздрав
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
490
Поени од реакции
59
Да не знае некој каде во Македонија се продаваат PLA ролни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom