21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Да! ама на календарот на Маите! И на 31-ви декември годинава се ближи крајот!......ама на грегоријанскиот календар за 2010-та година!
Да ама на грегоријанскиот ќе има и 2011,2012 и тако даље ама на тој од Маите "топки".А и што се замараме кога ние не сме Маи да го ебам :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Да ама на грегоријанскиот ќе има и 2011,2012 и тако даље ама на тој од Маите "топки".А и што се замараме кога ние не сме Маи да го ебам :D
Како што грегоријанскиот има месеци, така календарот на Маите има циклуси...не ми текнува називот како беа! Кога завршува еден циклус, започнува нов. Така да кога ќе завршат сите циклуси, календарот почнува одново! Како што кај грегоријанскиот после завршувањето на сите 12 месеци, календарот почнува пак одпочеток.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Како што грегоријанскиот има месеци, така календарот на Маите има циклуси...не ми текнува називот како беа! Кога завршува еден циклус, започнува нов. Така да кога ќе завршат сите циклуси, календарот почнува одново! Како што кај грегоријанскиот после завршувањето на сите 12 месеци, календарот почнува пак одпочеток.
Е сега ми олесна. - шала:smir:
Туку дај нека се деси нешто - досадно е.А и преку кур ми е од интеграцииве во Еу и Нато.
 
T

Tetro

Гостин
Значи сепак се ближи крајот? :D
Може и поминат е, ако календарот на Маите завршил порано :)

--- надополнето ---

Почекав неколку дена да објават и некои така... не толку третолигаши, како и да е, веста е само и само за публицитет.
Точно, само за активирање на некои непознати луѓе со докторски титули, како во случајов.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
апокалипто само го преведил линкот шо го постирав кој беше на насловна на Yahoo :toe:
Apokalipto само го превзеде од некои кои го превеле :) а ова стандарно како на форум - очекувано е да се коментира.
 
Член од
26 октомври 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Пророците претскажуваат, астрономите предупредуваат, скептиците стравуваат, режисерите режираат, а обичните смртници пет пари не даваат.
Низа од филмски сценарија, од нуклеарна војна, па се до сончева експлозија.
Милиони залудно потрошени на документарци, несомнено интересни за гледање, но без успех во “продажбата” на нивните идеи. Ниту една од овие димензии на хаосот нема да го натера обичниот човек да се откаже од своето место под сонцето.
Затоа што “овој свет не е само обичен премин, a човекот не е само обичен патник”. :angry2:
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
spored mene kraj nema da ima vo 2012 no ke ima ledeno doba se poveke umot me tera da mislam na toa site ovie klimatski poremetuvanja namaluvanjeto na golfskite strui za dva pati silni nevreminja i buri nasekade vo svetot , a ova so globalnovo zatopluvanje e film na onie koi znaat tocno sto ke se sluci , za da ne se sluci masovna panika kaj lugeto ledenodobata svojot vrv ke go dostigni po iljadatina god od denes i toa ne se slucuva kako na dey after tumow tuku postepeno severnite delovi na zemjata poleka ke se se poladni i poladni vo zimskiot period a vo letata umereni i tn fim ke treba da snimam
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.739
Се активира нов вулкан во Индонезија


Индонезија го крена на највисоко ниво степенот на предупредување од можна ерупција вулканот на планината Бромо на островот Јава, што вообичаено се активира еднаш годишно.

Владата го предупредила локалното население и туристите да бидат подалеку од подножјето на планината, бидејќи вулканот почнал да исфрла пепел, јавува АП.

Во неодамнешните ерупции на вулканот Мерапи загинаа повеќе од 300 луѓе. Бромо, меѓутоа, ретко исфрла пепел и врели гасови далеку од кратерот, па околните места најчесто не се во опасност.Извор


Ова е четврт по ред вулкан само за околу месец дена. Претходно беше Мерапи во Индонезија, еден на Камчатка и еден на Филипините.
Некако зголемена активност?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Пак за некоја ѕвезда читав што ќе се појавела на небото и ќе се гледала и дење и ноќе.

Znamen zvijezde

12. prosinca 2008. godine fondacija Share International distribuirala je obavijest za medije u kojoj je najavila da će se u vrlo bliskoj budućnosti na nebu pojaviti sjajna zvijezda, koja će se moći vidjeti širom svijeta, i danju i noću, i koja će najaviti Maitrejin prvi intervju na jednoj američkoj televiziji.
Od tada ljudi širom svijeta izvještavaju o viđenjima zvijezde, na Youtubeu i na blogovima, a časopis Share International primio je stotine fotografija.
 
Член од
28 мај 2010
Мислења
201
Поени од реакции
25
Како што грегоријанскиот има месеци, така календарот на Маите има циклуси...не ми текнува називот како беа! Кога завршува еден циклус, започнува нов. Така да кога ќе завршат сите циклуси, календарот почнува одново! Како што кај грегоријанскиот после завршувањето на сите 12 месеци, календарот почнува пак одпочеток.
Па мора ли да значи ако започне календарот одново дека треба да има крај на светот и катаклизми , разни чуда? :) :vozbud::costumed2
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom