12 Monkeys

W

wicked_1

Гостин
12 Monkeys


Syfy продужуваат у исто темпо со серии од жанрот на научна фантастика. По идеја и најава на Тери Малатас и Травис Фикет и продуценти Натали Чаидез, Чарлс Ровен и Рикард Сакл, 12 Monkeys е sci-fi/mistery драма е базирана на филмот на Тери Гилиам 12 Monkeys од 1995та.
Серијата ќе се фокусира на патувањата на главниот протагонист Џејмс Кол (Арон Стенфорд) кој се враќа од постапокалиптична иднина назад во минатото пробувајќи да го најде изворот на вирусот кој истребува 93% од светското население, и со тоа да ја смени реалната проекција и пат на настани кои следат до епидемијата.
Тие кои го имаат гледано 12 Monkeys не би им требало некое подлабоко запознавање со тематиката која тек ќе се обработува у серијата, но едно е сигурно, голем залак е ова за било кој да го преработува култниот филм на Гилиан, посебно на оваков начин.
Има излезено една епизода, и е доста добра. Кастингот е солиден меѓу кои се покрај другите Аманда Шул, Жељко Иванек и Кирк Авеседо, и постои потенцијал и простор да се развива на подобро режирањето и обработката на сцените со специјалните ефекти, кои би било подобро за сите нас да бидат сведени на минимално ниво. :rolleyes:
Overall, прерано да и се даде било каква оцена, останува да чекаме на тоа шо ќе ни презентираат извршниве директори понатака, air на втората епизода е закажан на 23 јануари.

its a must watch. трејлер
 
Последно уредено:

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Со години го немам гледано филмов и скроз заборавив на него. Не ќе е лошо да го гледам пак деновиве во HD (тогаш кога го гледав беше некоја катастрофална кино снимка)
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Филмот е ремек дело,па поради тоа сметам дека серијава заслужува шанса.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Nro

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Не ми се почнуваат нови серии, али ако се обнови за втора сезона, ќе и' дадам шанса.
Без Брус и Бред некако чудно ми е.
 
W

wicked_1

Гостин
Не ми се почнуваат нови серии, али ако се обнови за втора сезона, ќе и' дадам шанса.
Без Брус и Бред некако чудно ми е.
Нормално, не е филмот оваа ипак е серија со многу измени и се приметува уште у првата епизода.
Немав големи очекувања у врска со серијата, ама од пилотот бев позитивно изненаден, добар кастинг, добра платформа. There is hope.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
posledniot comeback na syfy sea ako ne se vratat tolku
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.086
Не требаше до сеа да искочи нова епизода на торрент шо е застојов ?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.860
Поени од реакции
7.086
Гледана ми е, мислев за еп3 али сеа гледам дури на 30ти треба да искочи ... Ме прелажа еден торрент на кат.пх :(
12 Monkeys S01E03 WEBRipx264-L215 MP4 (n)
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Серијава ме потсеќа на Fringe, добра е вреди да се гледа.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Знаевте ли дека серијава се снимала во Македонија?

Во Македонија снимени три епизоди од серијата „12 Monkeys”

Во петокот на 27-ми февруари беше емитувана епизодата „Keys”, прва од трите епизоди на серијата „12 Monkeys” снимени во Македонија. Снимањето во Македонија се одвиваше на 4 локации: Манастирот Трескавец, Кратово, Водно и Старата чаршија во Битола.
Продукцијата е на Universal Cable Productions во соработка со Atlas Entertainment, продуценти на филмската верзија. Режисер е Дејвид Гросман, директор на фотографија е Тико Пулалакис, продуцент е Мајкл Реј, локациски продуцент е Раџив Дасани, додека Миливоје Ѓорѓевиќ од ФХ3Х е главен извршен продуцент на македонската екипа на „12 Monkeys“.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Многу почнаа да ја тупат се врти во круг и на крај ништо, наредна епизода нема ни да ја симнам изгледа.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Серијава е од Syfy така да песимист сум во продолжувањто ;)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Добра е серијата ама нема потенцијал за повеќе од две сезони. Добро одглумеа Лилич и овој како се викаше мојата чудесна македонија :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom