1:16 Мahindra CJ4 - рачно правена макета

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Има напредок :)

За да функционира замислениот механизам за отварање и затварање на прозорецот (познат како сафари прозор), потребно е да изработам минијатурни шарки. Вистинскиот предизвик е делчињата да се залемат без притоа да се оштетат претходните споеви. 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Поради обврски со факултетот, работата на макетите во последно време се сведи на нула. Додека не се работи ништо, набавувам материјал и по нешто алат, а кога имам време правам мала офанзива од неколку денови по ред. Ова се фотки од последните недела дена... :)

Прво, набавив правилни и скроз точни гуми за макетите. Тенката воена гума е за Вилисите, а широката BF Goodrich Mud Terrain е за белиот Вранглер. Во наредниот период ќе излијам копии.

 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Напредокот е можеби бавен, ама споредено со претходните модели ова е најкомплицираниот што сум го правел досега.

Вчера успеав да ја направам вратата позади и шарките за неа. Завртките и навртките се М1.2, по големина слични со тие од очила. Значи многу мали :)

Тука малку го утнав растојанието помеѓу отворите за завртките, ама како е така е, нема шанси нешто да преправам.

Ги имам направено и розетните за фаровите, а слики ќе ставам деновиве. Поздрав :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Само да пријавам дека моделите се на пауза. Постепено преминав на 1:1, а како стојат работите, ниту за нив ќе немам време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom