„Белите слонови“ на Скопје

Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Оваа се важи? Иначе јас сум. :D
Со оваа грозотија од споменик почна се....... Ако се сеќавате најпрвин овие споменици ги поставија низ центарот на Скопје. После си рекоа: Ај ке ставиме поголеми и погрди споменици и никнаа шмизлите. После шмизлите никна се останато што го гледаме денес. Мостови објекти прометеи куполи.......
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Со оваа грозотија од споменик почна се....... Ако се сеќавате најпрвин овие споменици ги поставија низ центарот на Скопје. После си рекоа: Ај ке ставиме поголеми и погрди споменици и никнаа шмизлите. После шмизлите никна се останато што го гледаме денес. Мостови објекти прометеи куполи.......
Грешка си, прво со Скендербег почнаа од другата страна на Варарот па ова и тие свирачите. :D
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
Целта на Скопје 2014 е да ги соберат сите историски и туристички градби во Европа и да ги стават во една општина(центар) .Со овој потек им овозможуваат на туристите да ги видат најзачајните споменици од цела Европа наместо да скитаат од држава на држава со што ќе заштедат пари и време:):)
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Целта на Скопје 2014 е да ги соберат сите историски и туристички градби во Европа и да ги стават во една општина(центар) .Со овој потек им овозможуваат на туристите да ги видат најзачајните споменици од цела Европа наместо да скитаат од држава на држава со што ќе заштедат пари и време:):)
како размислуваш брате па тоа е неверојатно буквално ме трогна длабоко во душата па ти си гение зашто не бидеш Премиер да не оправиш сите и да ни дадеш одговор на сите прашања кои за нас се нерешливи кога те прочитав мислам дека ти си реинкарнација на Соломон таков длабок и мудар одговор не може секој да даде БРАВО БРАВО ГЕНИЈАЛЕЦУ
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Ми мириса на барут и политика темава...

Во моментов на прва оди емисија за скопје 2014
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Врбите уште една голема утка и бубањ за перење на пари според цената која изнесува 250 000 евра само 500 евра се познати дека ке одат како авторски труд на дотичната самопрогласена уметничка Искра.Едно прашање што симболизираат овие врби барем некој посоодветен да ми одговори на прашањето како ликот погоре друго не се прифаќа.
Додека во Британското списание се наоѓаат исти такви за 130 фунти или нашински кажано 160 евриќа
ЖАЛНИ ВРБИ ВЕСЕЛА МАТЕМАТИКА.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.821
Поени од реакции
10.972
ние сме да не грабнеш и да бегаш, т.е да бегаш ОДМА.... подалеку
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
како размислуваш брате па тоа е неверојатно буквално ме трогна длабоко во душата па ти си гение зашто не бидеш Премиер да не оправиш сите и да ни дадеш одговор на сите прашања кои за нас се нерешливи кога те прочитав мислам дека ти си реинкарнација на Соломон таков длабок и мудар одговор не може секој да даде БРАВО БРАВО ГЕНИЈАЛЕЦУ
Па и планирам да се кандидатирам за Премиер!
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Па и планирам да се кандидатирам за Премиер!
good for you
--- надополнето: 21 јуни 2013 во 15:22 ---
Баграта Паднати херои и Прометеј во самиот центар на градот поставени споменици кои што според авторот имаат симболика за сите херои и луѓе кои се имаат жртвувано за Македонија.Според авторот Томе Аџиевски првиот дел Светот на живите втор дел премин помеѓу живите и вечноста третиот дел светот на вечноста.
Не ми е јасно која е поврзаноста жртвувањето и Прометеј според мене авторот има сериозни дупки у главата или е под некои силни лекарства.
Пред некое време Шведскиот дипломат направи од нас будали со статуата па ни беше криво.Му честитам и се радувам на такви потези треба секој така да не зафркава и да си игра мајтап.
А да не останат должни самопрогласените Бедем излегоа со став дека им биле повредени чуствата на сите Македонски Борци кои го имаат дадено животот за Македонија Силна држава глуп народ.
Да не биде досадно па уште му зашија пеленки на Прометеј демек им сметал на женската(курвите) да гледаат во паркот машко без гаќи.
Цена 2.3 милинчиња фина сума
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Триумфалната Порта во Париз синоним за Франција изградена од Наполен Бонапарта во чест на загинатите војници кои ги дале животите.Па така размислувам што е со нашата Порта и нејзината симболика и зошто е изградена ајде да се вратиме назад понапред имало порта ама не таму туку кај старата железница во чест на Султанот што доаѓал во посета на Скопје.И пак не ми е јасно зошто ама баш Порта по се ми се чини дека е маркетинг зашто да се оди по други земји кога сите ние ки прибравме на едно место така фино и скоцкано си одиш и ги гледаш сите така позеленети сијаат и неми те гледаат а ти па појма немаш што е симболиката и логиката во нив.Домаќински човек е Грујо видиш што ти значи мисли на тебе прав пример за сите треба да е кои ке станат премиери.
Него читав за портата и гледам има 32 релјефи преку кои е искажана праисторијата преку наколнита населба во заливот на коските антика со Ацета наш средниот век со Кирил и Методиј подоцна со Кралета Марка и Карпош а потоа егзодус на егејска македонија илинден па се до прогласувањето независност 1991.
Поврзаност со ова и порта како магаре и козметика барам некој поосдветен да ми го објасни ова пошто мојата интелектуална моќ нема одговор секогаш ми излегува error и никако да се одблокира инаку цената на ова како што велат значајно дело е 4.4 милиони евра делото е на Валентина Стефановска.
Имаше објасненија дека имало порта како што пишав погоре па да се возбонови следат две слики пронајдете ја разликата


 

Kajgana Shop

На врв Bottom