премногу мислење / overthinking disorder

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
поради тоа што сретнав некоја тема која ме потсети на времето пред 3,4 години кога бев во некоја чудна депресија т.е. го имав ова пореметување.
едноставно се се одвива во твојата глава. нон стоп имаш нешто во неа различни мисли , реални ,нереални /апстрактни кое најчесто завршува со депресија.
Зависи како гледаш на работите мислите можат да ти бидат депресивни-деструктивни или креативно-конструктивни. Моите мисли во моментов се креативно-конструктивни. И многу лоша ти е проценката дека сите мисли завршуваат депресивно на КРАЈ.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
Зависи како гледаш на работите мислите можат да ти бидат депресивни-деструктивни или креативно-конструктивни. Моите мисли во моментов се креативно-конструктивни. И многу лоша ти е проценката дека сите мисли завршуваат депресивно на КРАЈ.

сакав да кажам дека оние нереалните и абстрактните мисли ( пр: како и секој што некад си ги поставил класичните прашања за светот времето и оние квантни физички прашања) завршуваат со депресивни моменти =) моја грешка во пишување sry =)
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
И јас секоја вечер од мисли неможам да спијам. Што ќе биде, како ќе биде, што да правам, да не згрешам итн итн
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
И јас секоја вечер од мисли неможам да спијам. Што ќе биде, како ќе биде, што да правам, да не згрешам итн итн
Немам заспиено 2 години , онака да легнам и да заспијам , секакви срања ми се вртат у глава , што било , што ке биде , како сум постапувал и 300 милиони глупости што се случиле у блиско минато ... тиња работа ...:jaj:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
поради тоа што сретнав некоја тема која ме потсети на времето пред 3,4 години кога бев во некоја чудна депресија т.е. го имав ова пореметување.
едноставно се се одвива во твојата глава. нон стоп имаш нешто во неа различни мисли , реални ,нереални /апстрактни кое најчесто завршува со депресија.

ако има некој слично искуство нека го сподели со останатите
...и што е најлошо наеднаш ќе ти улета некоја мисла од пред пи*ку си мат*р, којзнае колку време, и после постојано ќе ти се мота во глава. На пр. гледајќи тв, или седење пред компјутер, така опуштено си работиш и наеднаш ќе улета нешто во потсвеста.
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Глеј да си поминеш убоо додека си тука на земјата,другото е пролазно-прави го тоа што те прави среќен и не се замарај за ништо друго.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
сакав да кажам дека оние нереалните и абстрактните мисли ( пр: како и секој што некад си ги поставил класичните прашања за светот времето и оние квантни физички прашања) завршуваат со депресивни моменти =) моја грешка во пишување sry =)
Нема врска тоа според мене тоа си е само твое мислење, пример за тоа ти е Архимедовото сознание додека се капел, изрипал од кадата и од радост трчал гол по улица и викал еурека. Архимед во тој момент не бил депресивен туку радосен.

Насловот треба да ти биде премногу мислење и размислување, доаѓање до одговор.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Јас ми рекол и тоа се вика уште пречуствителност и можеби е генетска особина и не е никакво пореметување. Едноставно можеби некои се поемоционални од другите и во секоја ситуација пред било што да направат се расеани и мислат на сите можни сценарија и едноставно се преотоваруваат. Според мене тоа е човечка особина кај некои луѓе и тука нема лек. Едноставно треба да се научите да живеете на ваш начин и да сватите дека за многу работи не вреди ни денарче да се фрли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom