Што треба да се направи за да се зголемат платите во приватниот сектор?

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да, после зглувањето на платите во јавната админстрација и зголувањето на пензиите, многу луѓе останаа разочарани од оваа влада поради тоа што не можела да издејствува зголемување на платите и во приватниот сектор, и покрај тоа што секој што малку разбира екомонија ќе признае дека владата во услови на пазарна економија може да им сугерира но не може да им наредува на работодавците да направат зголемување на платите.


И сега се поставува прашањето, има ли реално во овој момент некој механизам со кој би можело покрај зголемување на платите во јав. администрација да се зголемат и платите во приватниот сектор?

Груевски рече дека стопанствениците потикнати од зголемувањето на платите во јавниот сектор, ќе ги зголемат и платите и во приватниот сектор, што реално малку е веројатно. И сега каде е излезот?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Излезот е единствено во дефицит на кадар, кој би се случил по принцип на понуда и побарувачка (што е малку веројатно во блиска иднина, освен за специфични кадри и професии). Пазарот на трудот мора да доживее голема побарувачка, а мала понуда (откако сите ќе се испозапослат, а приватните фирми ќе имаат потреба од нови кадри).

Ова само теоретски. Инаку, не постои ниту едно друго решение, во услови на пазарна економија некој да диктира висина на плати (освен најниска).
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
267
Поени од реакции
0
Излезот е единствено во дефицит на кадар, кој би се случил по принцип на понуда и побарувачка (што е малку веројатно во блиска иднина, освен за специфични кадри и професии). Пазарот на трудот мора да доживее голема побарувачка, а мала понуда (откако сите ќе се испозапослат, а приватните фирми ќе имаат потреба од нови кадри).

Ова само теоретски. Инаку, не постои ниту едно друго решение, во услови на пазарна економија некој да диктира висина на плати (освен најниска).
Kak da nema?A vovezdaneto na minimalni plati shto e?Ne e li diktirane?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A da se napravi.... PRIVATNIOT SEKTOR ...DRZAVEN... kako do sega ne se setile???
Koj moze da propise minimalna plata...toa samo pazarot na rabotna raka moze da go odredi.
Drzavata moze da propise ZAKON za isplakanje samo na BRUTO PLATA, pa posle neka trgne privatna ponuda vo zdravstvo,penzisko itn. sekoj ke si kupi usluga spored moznostite......
I veke ednas neka gi namali na minimum , ama epten minimum plakanjata vo kes i togas ke znae kade e sekoja para.....no toa ocigledno ne i e vo interes...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Да си побара работникот покачување :toe:. (ама со 30% невработеност, во некои сектори ова е невозможно)

Или како што кажа Мистичен, дефицит на кадар.

Во врска со ова, пред извесно време се сретнав со двајца сопственици на дизајнерски студија (не е битно кои и не е битно каде), со еден од нив се знам зашто пред 3 години барав работа кај него како дизајнер, ама за него бев многу млад ваљда (иако со дизајнерски вештини добро стоев), па не ми даде работа.

По само 3 години, и тие што ги имаше му заминаа, нови вработил па му заминаа, и сега ме прашуваше дали сум сакал да работам кај него, или дали знам некој што би можел да работи кај него.

Јас нормално го одбив, затоа што имам попаметна и поплатена работа, а и многу напредував за 3 години, така да не сакам да се „уназадам“.

Заклучокот нивни (пошто и двајцата имаат дизајнерски студија) беше „Абе ти викам нема деца“.
Епа нема деца, не работат веќе за 10 бона ко порано. :pos2:
Крени ја платата, па ќе најдеш „деца“

ПС. Мој совет за сите: наплаќајте си го трудот (особено ако сте од дефицитарен тип на кадар), не дозволувајте да ве цедат. На краиштата, вие го поседувате квалитетот и знаењето.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Излезот е единствено во дефицит на кадар, кој би се случил по принцип на понуда и побарувачка (што е малку веројатно во блиска иднина, освен за специфични кадри и професии). Пазарот на трудот мора да доживее голема побарувачка, а мала понуда (откако сите ќе се испозапослат, а приватните фирми ќе имаат потреба од нови кадри).

Ова само теоретски. Инаку, не постои ниту едно друго решение, во услови на пазарна економија некој да диктира висина на плати (освен најниска).

Aj i ti da kazes nesto pametno so ova deficit suficit na kadar !

Inaku teoretski ama i prakticno bas tokmu ako se digne najniskata visina na plati i vo privatniot sektor toa barem kolku tolku ke pomopgne na barem 40 procenti na vraboteni kaj nas :wink:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Sea da pojasnam kako toa se pravi prakticno i legalno:

Vladata ke gi svika na sostanok rabten prestavnicite na sindikatite i pretstavnicite od stopanska komora. Ke rece ke dignete minimalna plata od denes za 10 posto za da neam strajkovi i chuda , a za vozvrat vladata ke vi dade olesnuvanja od tipot ... danok , uvoz izvoz i taka ke se pazarat i ke bidne pokacuvanej na sekoja plata i vo privaten sektor.

Drzavata concrete i vo zapadnite zemji ima odreden minimalec koj vazi za site na primer 5 funti vo Anglija e satnica pod toa ne smee da se ide pa ti bidi i najprivaten na svet. Zasto e toa taka oti drzavata se grizi ne za drugo ako plati pomalce i nema minimalec ke pocnat mnogu da kradat i da divlja ruljata pa zatoa e toa osmisleno sekade vo svet i normalno se prati stepen na inflacijata na godisno nivo pa taka i stapkata na minimalna plata zakonski opredelena vo bilo koj sektor mora da se zgolemi.

Vo nekoi zemji toa e i po sila na zakon ja prati taa stapka a kaj nekoi se vrshat periodicni korekcii...

E sea zasto akj nas samo za administrativci a za drugi ne za mene ostanuva enigma i golema nepravda
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Sea da pojasnam kako toa se pravi prakticno i legalno:

Vladata ke gi svika na sostanok rabten prestavnicite na sindikatite i pretstavnicite od stopanska komora. Ke rece ke dignete minimalna plata od denes za 10 posto za da neam strajkovi i chuda , a za vozvrat vladata ke vi dade olesnuvanja od tipot ... danok , uvoz izvoz i taka ke se pazarat i ke bidne pokacuvanej na sekoja plata i vo privaten sektor.

Drzavata concrete i vo zapadnite zemji ima odreden minimalec koj vazi za site na primer 5 funti vo Anglija e satnica pod toa ne smee da se ide pa ti bidi i najprivaten na svet. Zasto e toa taka oti drzavata se grizi ne za drugo ako plati pomalce i nema minimalec ke pocnat mnogu da kradat i da divlja ruljata pa zatoa e toa osmisleno sekade vo svet i normalno se prati stepen na inflacijata na godisno nivo pa taka i stapkata na minimalna plata zakonski opredelena vo bilo koj sektor mora da se zgolemi.

Vo nekoi zemji toa e i po sila na zakon ja prati taa stapka a kaj nekoi se vrshat periodicni korekcii...

E sea zasto akj nas samo za administrativci a za drugi ne za mene ostanuva enigma i golema nepravda
Ova so administrativcive e prizemna demagogija , so policijata e krajna nuzda , so vojskata e glupost . Privtniot sektor e toa sto e ..., ako saka drzavata da diktira minimalni plati i po tie sektori , mora da zadvizi i dogovor so "kapitalistite".Pogolemi plati moze da ima samo ,ako istite ZARABOTAT POVEKE. Inaku pri vakva bezrabotica i spremnost i za ropska rabota , naivno e da se ocekuva deka tie GENERALNO ke bidat ALTRUISTI. Ako ne go izvlekuvaat pak maksimalniot ocekuvan profit ..ke si otidat tamu kade ke mozat..toa da go napravat....
Od druga strana VLADATA , ama epten ne gi sisa domasnite mali pretpiemaci koi verojatno ne taka lesno ke se resat na "selenje" po evtinata rabotna raka, tuku zaradi prirodata na rabotite polesno ke se slozat realno da go platat trudot na domasnite rabotnici.......Makedonija e mnogu malo stopanstvo i nacinot na koj se vodi kako da e vo najmala raka Kalifornija e totalno nedomakinski i ima samo edna cel...sto poveke ofajduvanje na svetite kravi koi izigruvaat nekakov "odbor" koj ja upravuva kompanijata FYROM GmbH.....
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Pa i ja to vikam da im dade subvencii nekakvi na pretpriemacite ... ama posle ke nema pari za vostani muzei na vmro ( glupost na decenijata ) ke nema pari da se vozat djipovi taka da vrti suchi Makedonchinjata ke go jadat za zal
 

Kajgana Shop

На врв Bottom