Што кога ни е сеедно?

С

Сатори

Гостин
Што се случува кога ни е сеедно?
Кога ништо не ни е важно, ништо не е врзува, никакви принципи и правила...?Што тогаш?
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Не постои човек на кој се му е сеедно.Може некој да е летаргичен,да прикрива чувства,да изгледа ладно однадвор,но нема теоретски шанси да не се грижи за нешто.Не ни е тоа во природата.

Ако се ни е сеедно-што би била поентата на животот?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Toa e odmor na duhot, teloto, mislite, na se. Minatata nedela doznav raboti koi navistina ne mi bea prijatni. Prvite dva dena bev vo totalna down sostojba, mi bese ubavo samo da spijam, samo togas bev mi bese prijatno. Neverojatno no tretiot den koga se razbudiv ne razmisluvav na nisto, nemav nikakvi custva, ne mi vlijaese niedno mislenje, se mi bese seedno. Za sledniot den da se custvuvam bukvalno prerodeno.
Navistina cudna sostojba, neznam drugite kako ja dozivuvaat, no za mene bese nekakva pauza od svetot vo dvizenje. Mentalno begstvo...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Скулгрл напиша:
Не постои човек на кој се му е сеедно.Може некој да е летаргичен,да прикрива чувства,да изгледа ладно однадвор,но нема теоретски шанси да не се грижи за нешто.Не ни е тоа во природата.

Ако се ни е сеедно-што би била поентата на животот?
Има мигови кога се ти е сеедно. Кога си разочаран од се и едноставно не сакаш да се замараш со ништо.
Такви ми беа последниве 2-3 денови, но тоа бргу поминува и пак останува како порано.
 
С

Сатори

Гостин
walker_girl напиша:
Има мигови кога се ти е сеедно. Кога си разочаран од се и едноставно не сакаш да се замараш со ништо.
Такви ми беа последниве 2-3 денови, но тоа бргу поминува и пак останува како порано.
Но проблемот е ако веќе подолг временски период, ако не е само момент...тогаш преминува во депресија...или?
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Mislam deka ne preminuva vo depresija, tuku ednostavno neznaete po koj pat da pojdete i verojatno toa seedno ne e epten povrzano vo vrska so vas. Mozebi covekot e izmoren od se i veke mu e seedno sto ponatamu. Ali toa ne e nisto strasno, pominuva samo treba da si gleda na pozitivnata strana, i da ne se misli deka ste zapadnale vo nekoja depresija
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Никогаш не сум се нашла во таков момент да ми биде сеедно за било што. Има моменти кога не ми е до ништо, ама и тогаш не ми е сеедно за тоа што го правам јас или другите, или па општо за тоа што се случува со или околу мене. Може да ми е мака, да не сакам, да се плашам, да го одолговлекувам да го кажам тоа што го чувствувам, па да изгледа како да ми е сеедно, но во мене, никогаш не е така.
Според тоа, незнам баш што тогаш, но по некоја логика, најверојатно треба да се преземат мерки за побрзо решавање на таа состојба. Колку и да сме рамнодушни кон одредена работа некое време, тоа ќе се одрази врз нас кад-тад, што воопшто не е добро. А и да, мислам дека може човек да падне во депресија или некоја слична и лоша состојба ако долго време за се` му е сеедно ... да беше добро да се живее без чувства, сите ќе живеевме така и светов ќе беше многу подобар или полош од тоа што е сега, зависи ...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кога една работа силно ја посакувам или се трудам да има епилог онаков каков што јас сакам,после некое извесно време,на постојани напори тоа да го остварам,вложен максимален труд и внимание,доаѓам до точката кога ми станува сеедно дали ќе го добијам тоа.Тоа е моментот кога ми се спојуваат цртите го сакам тоа-не го сакам, и во буквална смисла ги губам чуствата во истиот момент за таа работа (може да биде и личност).
Тоа чуство на сеедно,мислам дека доаѓа по големо разочарување кај човекот,од некоја работа,загуба на некој,почнува да не те интересира никој,ништо,си поставуваш свои правила на однесување и поинаков однос кон другите.Но состојбата е минлива и трае одреден период.
Не би рекла дека преминува во депресија,бидејќи чуството на сеедно не се појавува,во сите свери од нашиот живот,туку само на некои делови.Ако на човек му стане сеедно за се околу него,подолг временски период,тогаш би требало да се обрати на стручна помош,бидејќи станал тотално нечуствителен и опасен по околината.
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Мене никогаш за ниедна работа не ми било сеедно,можеби ќе се обидам да го прикријам тоа да не го види околината,да ставам некоја маска,да изгледа дека ми е сеедно,но всушност не ми е.Рамнодушноста...па не знам,може да доведе до некој вид на депресија или повлеченост,зависи колку долго таа личност е рамнодушна.Обично таа рамнодушност се поврзува со некоја ментална загуба,празнина.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Лејди Сатори напиша:
Но проблемот е ако веќе подолг временски период, ако не е само момент...тогаш преминува во депресија...или?
Мислам дека не може да трае цел живот, во тој случај нашиот живот би немал смисла. За да дојде до таква ситуација мора нешто силно да не разочарало...
А тогаш ваљда, да, би поминало во депресија...
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
teska depresija, najdi si nekoj dosta ubedliv optimist sto ke te natera da ne bide seedno
"nije svejedno" :helou:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Искрено, до сега во таква положба не сум била. Ми било сеедно за една, две работи ама скроз да сум рамнодушна кон све, ноу веј. По природа сум смирена, шо и да ми кажет, или да ми се случит ќе го прифатам како да не е ништо ни страшно, ни прекрасно. Ама сепак во мене не би ми било свеедно.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Не може да ти се случи да бидеш апсолутно рамнодушен спрема се и да ти биде тотално СЕ сеедно. Едноставно не може. Може да се случи да си рамнодушен за една работа, или да си разочаран, или “загубен„ во она што се случува, “отсутен„ со мислите... Ама никогаш не може да ти биде сеедно за се што имаш и се што ти се случува. Дури и да може, тоа би било страшно. Би значело да не се грижиш дали во следните 5 минути пулсот ќе престане да ти работи. Дали ќе го вдишиш следниот здив. Би значело да можеш да убиеш човек без око да ти трепне. Да не помислиш ни во еден момент на луѓето кои ги сакаш. Не може да ти е сеедно.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Лејди Сатори напиша:
Што се случува кога ни е сеедно?
Кога ништо не ни е важно, ништо не е врзува, никакви принципи и правила...?Што тогаш?
Грда работа ејјј:helou: зезнато чувство тоа рамнодушноста.
Ми се случува, нормално, само не за се и сешто. А кога ќе се случи....игнорирам кога веќе ми е сеедно и се вртам кон она за што не ми е сеедно:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom