Што добиваат и што губат оние кои ја напуштаат Македонија?

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Demek u tugina site na otvoreno spijat ili vo shtali. A ti u MK kao oblecen pistol spiesh pod pokrivot sto sam go sozdade i gi vdomi roditelite,babati i dedoti,vnucite,snaite i zetovcite. Alal vera mladicu!
znaci da ne se raspravam nema da smenami mislenje i ke si stojam na stavot znaci jas znam deka sofer od kaj nas vo prosek zema 1000-1500 e toa se dobri pari za kaj nas no dali nekoj razgovaral so ovie luge koi kukja im e kamionskata kabina se tusiraat po patistata se hranat so brza i nezdrava hrana i na kraj ne im ostanuva nisto edinsveno makata edino koga tuka ke si dojdat ke vidat tra bel den da ne pravam muabet za toa koj rizik e da vozis kamion nedaj boze eden mal incident ili kazna ke vozis cela godina za da se otplatis jas pravam muabet za kvaliteten zivot jas imam 3 pati pokvaliteten zivot i pozdrav nego koj bil nas sofer vo zapad
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
326
Поени од реакции
315
za zal mnogu ja napustaat a tamu se robovi robuvaat po cela godina ziveat kako volot za slamata edinsveno koga ke dojdat vo rodnata makedonija mozat da se iskurcat mesec i toa so nekoe kreditce koe ke go plakjaat cela naredna itn itn itn , a si ja gubat slobodata i ovaj nas makedonski lezeren zivot kade nikoj za leb ne umira a za poveke nikoj ne se zamara i to e to
taka e se slagam ama barem ovde imame pokriv nad glavata ne ziveeme vo supi stali magazini i podrumi ,ostavete gi vie onie nasinci koi se tamu 2-3 generacija togas i tamu i kaj nas se pecalese ne gi gledajte onie koi nivnite roditeli se tamu gledajte gi ovie sto sega odat kako goli pistoli
................i reche shturecot na mravkata, i prodolzhi da si sviri..........................
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
taka e se slagam ama barem ovde imame pokriv nad glavata ne ziveeme vo supi stali magazini i podrumi ,ostavete gi vie onie nasinci koi se tamu 2-3 generacija togas i tamu i kaj nas se pecalese ne gi gledajte onie koi nivnite roditeli se tamu gledajte gi ovie sto sega odat kako goli pistoli
А кога ќе немаш платено сметки, долгови, даноци и кога за наплата извршителите ќе ти го проценат имот, бидејќи само тоа имаш ? Ако немаш врски, како ќе завршиш една најобична работа ?
Барем таму ќе можеш да заработиш за пристоен живот, иако немаш дипломи, едино треба да те бива за некој занает. Тука истата работа, амалската ќе ја работиш, само ќе имаш за да врзиш крај со крај.
На пример, келнер на запад е добро платен (за тоа кафаните им се поскапи) и се е по закон и голем дел од луѓето (Work&Travel) остануваат да работат како келнери и се презадоволни.
Сепак зависи од кој слушаш муабети, на пример ако ти си по струка економист и правиш муабет со некој (што едвај нашол работа во Комуналното), нормално е дека ќе се жали, кога очекувал јахта, а добил нормален живот. Затоа што си гледаш, струка си и со таков човек и ќе си правиш муабет како одат работите во некоја држава и ќе добиеш појасно претставување на работите, бидејќи може една струка да е одлична во некоја држава, додека во друга едвај да се преживува
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
Uzivaj be prijatele ti.Cim so tolku uzivas dzabe ponatamosna diskusija.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
Ти си газда у Македонија, а немаш врски ?
Мора да има некој bug во матриксот
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ne znam zosto vregjate kako da sum vi ja otsekol glavata sto sum napisal mislenje koja ja otslikuva surovata realnost ednostavno jas mislam taka a dali sum bug ili gazda toa jas si znam
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.841
Поени од реакции
5.121
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava[/quote
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
Многу страшно го замислуваш тој живот на Запад.
Замисли уживанција како во МКД само со повеќе пари.
For fucks sake, овде не работам ни една третина повеќе од МКД, а земам 15 пати поголема плата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
ne znam zosto vregjate kako da sum vi ja otsekol glavata sto sum napisal mislenje koja ja otslikuva surovata realnost ednostavno jas mislam taka a dali sum bug ili gazda toa jas si znam
затоа што неаргументира зборуваш, затоа што луѓето имаат видено, како е тука, како е таму и ти даваш мислење без никаква позадина т.е пиши прво
Имам бизнис, ама имам врски, чичковци, вујковци, ваму таму на видни позиции. Не е битно кои се тие, битно дека ги имаш.
Кога ќе си ја кажеш позадината ќе добиеме појасна слика и никој нема да се навреди дека си напишал мислење.
Не за џабе викаат, здравството во Македонија не е лошо, туку вие немате врски.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
@gade ај ај не ги лажи, кажи им во Лондон уште со камшик тепаат и затвараат по тоа Tower of London. Кој не работи одма една ваква патрола му праќаат...

upload_2015-4-10_3-2-10.jpeg

А за у народна кујна мора да знаете вака да одите иначе нема влез, креирале и министерство за тоа, еве ја брошурата

 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
И водата од Темза не е за пиење. Ако оди некој да не се зае*е.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
Едноставно е.Кој каде се снашол во системот.Ти си се средил во системот Македонски а јас сум се средил надвор од Македонија.Гледам кај нас `дома` 95% средени се сите и имаат кров над главата.Точно ама под кровот имаат и некоја кофа за водата да ја собира.Брат,не ме заебавај.Ако останев во Македонија ме чекаше иднина/или затвор ќе бев криминалец или пак 200 евра плата и сурвајвл фамилијарен.Е сега,едино нешто тука што ми јаде некој дел од парите е киријата што ја плаќам,ама исто и во Македонија ќе сум плаќал.Освен ако сум имал стан да си купам сам а не да ми купи ТАТЕ.Јас а и доста други познавам што дошле тука или било каде на светот биле ГОЛЧОВЦИ а и јас сум бил тоа.А сега брат и јас а и многу од тие што дошле се средени цакум пакум,нормално живеење......Здравство ТОП.Ифраструктура тоа кај нас не постои а тука е бомбона,освен ти ако се движиш од центар до кисела вода или пак немаш кола па леташ со авион по Македонија.Ауууу да заборавив еве Гвујо сега ја оправи Македонија и пат имаме како што нема никаде.....ТОЧНО пат имаме како што нема никаде.Сакав да си идам верувај ми многу во Македонија ама сега мрсулот не ми се лепи доле.Не дека не си ја сакам матичната држава.Ги мразам ебаните лигуши од политичари.Јас да му го лижам газот на некој што ќе ме ебе не можам.
Јадам дома иначе а и по ресторанти одам да не ме мислиш а и немој да ги мислиш повеќето дека одат по црквите да јадат.Работам како што работат сите нормални луѓе и платен сум за тоа што го изработувам.Не одам по неколку месеца да ме проба газдата дали ме бива или не ме бива,ГРАТИС....Платена ми е саатнината ако работам повеќе..Значи се е ЕКСТРА од работното време,а кај нас е дневница......Саатот не се рачуна кај нас////................Многу имам да кењам на ваа тема така да викаат не расчепкувај лајно оти ќе смрди[DOUBLEPOST=1428793178][/DOUBLEPOST]
za zal mnogu ja napustaat a tamu se robovi robuvaat po cela godina ziveat kako volot za slamata edinsveno koga ke dojdat vo rodnata makedonija mozat da se iskurcat mesec i toa so nekoe kreditce koe ke go plakjaat cela naredna itn itn itn , a si ja gubat slobodata i ovaj nas makedonski lezeren zivot kade nikoj za leb ne umira a za poveke nikoj ne se zamara i to e to
Замисли цела година требало да се работи.цццц....Кај нас во Македонија се работи ли????Па тоа е научна фантастика.За курчењето си во право тоа не можам да ти го порекнам,ама изгледа и со погрешни луѓе си се запознал.Секаде во светот има такви и такви.ама па кај нас колку што имаат земено кредити на западот нема толку кредити.Тука се зема кредит за да се купи кола,стан или пак за бизнис.А ние во Македонија зимаме кредит за да одиме на одмор,да си купиме телефон/ајфон или некој мангупски телефон.Брат никој никаде не умрел за леб.И во Африка не умираат за леб...Која е иднината моментално.СДСМ=ДПМНЕ?????На запад кур ги боли за политика освен ако не дадат нешто на ТВ а кај нас на ТВ е само политика и оние ролна сериите........
А кога си одам дома трошам толку многу пари што со тие пари верувај дека можам да одам било каде на земјинава топка на одмор.Сепак од таму сум.Да не се моите доле се додека не се оправи ситуацијата не влевам во таа држава.А имам инвестирано сигурно многу повеќе отколку што имаш ти инвестирано дома.......
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.819
Поени од реакции
80.326
ok luge kako sakate ete povelete vo stranstvo na hormonska terapija i tie brda i dolini dzebovi polni evra i dolari pa mozebi 5 0d 100 ke uspeat 10 od 95 se po zatvori 30 od 85 se na narodni kunji ostatokot krparat isto kako i mene ovde ,razlikata e sto tie robuvaat sekoj den a jas od mojata zemja od mojata imovina kade sto jas si sum gazda si robuvam sam za sebe onolku kolku sto sakam i mozam nemam nikakva norma ni nekoj nafuran debil da mi se deri nad glava
За жал, во држава со непостоечко право и киднапирана судска власт, ти не си никаков газда на ништо што мислиш дека го поседуваш. Можам со неколку примери од секојдневието тоа да ти го доловам.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.021
ne znam zosto vregjate kako da sum vi ja otsekol glavata sto sum napisal mislenje koja ja otslikuva surovata realnost ednostavno jas mislam taka a dali sum bug ili gazda toa jas si znam
Суровата реалност е што немаш поима што пишуваш. Од нашинец газда во странство, а не од 2-3ца кои не се згнале и многу јасно дека не успеале надвор. Си се запрашал ли дека постојат луѓе кои се образуваат надвор и се ѕверови во својата сфера и успешно тераат/живеат? Или луѓе кои успеале со други бизниси, уметност, музика итн...? Зарем ќе се ограничиме на најлошото само? Надвор постојат држави кои интелектот го штитат, без разлика дали е нивен кадар или е присвоен од друга земја. Немој да ме јебеш, ова овде не е нити функционира како држава, за разлика од тоа што се случува на западот па и истокот да речеме Кина, Јапан.. (збориме за мигрирање во нормални држави, не Африка).
И да, врие од такви Македонци брате мој, само не се замараат со оваа банана република која ни трошки не им остави.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Добиваат финансиска стабилност и нормален живот. Добиваат можност на блиските во Македонија да им помогнат а не само да ги гледаат нивните страдања и да не можат да сторат ништо. Ова не е за занемарување.
Губат можност да си ги видат своите луѓе за добро, за лошо.
Најголема болка се децата, ги гледаш како раснат на фејсбук деца од брат од сестра, ги гледаш сите тетки вујковци стриковци со своите внуци а своето не си го видел во живо или одамна.
За недај Боже тешко болни или смртни случаи слушаат на вибер и често не можат да дојдат, ние тука ќе се гушнеме едни со други ќе се утешиме а на некој сам некаде далеку што поминува низ таква тага, Господ да му е напомош.
Инаку сега е многу полесно од одамна кога чекале писмо со месеци или кога бил скап телефонот. Барем за тоа секој ден се слушаме, секогаш знаеме еден за друг како сме.

И добиваат и губат ама не жалам многу што имам блиски далеку зошто овде ќе ги гледав како се мачат да преживеат. Така некогаш ме фаќа некоја тага, поминува. Тоа е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom