Што би направиле...?

  • Креатор на темата FrAnKEnsTEiN
  • Време на започнување
F

FrAnKEnsTEiN

Гостин
Значи вака вчера глеав еден филм и имаше една интересна ситуација и баш се замислив како би реагирал јас во таква ситуација!
Прашањето е што ако сте во врска со љубовта на вашиот живот ,меѓутоа и на двајцата ви е важна кариерата и конкурирате на исто место за работа на кое примаат само еден!(Работата и за двајцата е она што отсекогаш сте сакале да го работите)
Што ќе направите?
Ќе се откажете од местото во интерес на партнерот?
Ќе се "борите" со партнерот па нека победи подобриот?
Ќе го замолите партнерот да се откаже во име на љубовта?


Па повелете произнесете се!

П.С. Ако имало ваква тема спојте ја и ако не и е местото тука преместете ја јас тука ја отворив пошо ми е општа!:)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Значи вака вчера глеав еден филм и имаше една интересна ситуација и баш се замислив како би реагирал јас во таква ситуација!
Прашањето е што ако сте во врска со љубовта на вашиот живот ,меѓутоа и на двајцата ви е важна кариерата и конкурирате на исто место за работа на кое примаат само еден!(Работата и за двајцата е она што отсекогаш сте сакале да го работите)
Што ќе направите?
Ќе се откажете од местото во интерес на партнерот?
Ќе се "борите" со партнерот па нека победи подобриот?
Ќе го замолите партнерот да се откаже во име на љубовта?


Па повелете произнесете се!
Ма која љубов! Ја губам работата што одсекогаш сум ја сакала, само за него да го гледам среќен и леле колку романтично...:tapp:
Ете тоа ќе направам(болдираното)!..
кога е во прашање работа, кариера, не се меша тако званата љубов! Можеби нема да сум вечно со него и на крај останав и без работата(сум му ја отстапила него), и без љубов! А ако стварно се сакаме, нема потреба од љутење кој ќе ја добие работата, бидејќи нели двајца што се сакаат делат се:toe: тој кој има повеќе знаење, тој ќе си победи нема љутиш...а другиот ќе си ја дели радоста со него!
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Прво вакво мислам дека не би можело да ми се случи,затоа што имам категорично речено дека не би избрала партнер од иста бранша или професија.Добро,добро,не ме напаѓајте - никогаш не вели никогаш,знам,знам.
Еве се замислувам.:pos:
Ако и на двајцата ни е битна таа работа,тогаш верувам дека и двајцата ќе се бориме.Ако и двајцата сме амбициозни,тогаш не гледам причина зашто некој да се откаже.Кој е поквалифициран,нека ја добие работата.Ако е љубовта силна,сигурна сум дека нема да биде ова препрека.
Не е во ред некој да се откаже од работата која ја сака,без воопшто да проба.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
Подобриот нека победи, јас не се откаживам.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
paaa dokolku mislam deka sum spremna i kfalifikuvana za rabotata ne bi se otkazuvala...ama vo sekoj slucaj koj i da pobedi drugiot ke se cuvstvuva ljubomorno...poloso od drugiot,neuspesno i slicno...zatoa ne se mesaat ljubov i rabota.ne veruvam deka na toj sto nema da ja dobie rabotata ke mu bide seedno,pa koga togas ke mu prefrli na drugiot...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас не мешам работа и љубов, па и кога би се нашла во ваква ситуација би било истото.
Љубовта на една, работата на друга страна. Не би му отежнувала, но можеби и повеќе би се трудела да успеам. Важно, не би се откажала од работата во името на љубовта, а истото нема да го барам и од него. Мислам дека би била дури и симпатична една таква ситуација, ама што да правам кога неможам да најдам способен маж како мене во тоа што го работам?:podsmev:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Секако дека ќе се борам за тоа работно место...Можеби таа љубов еден ден ќе ме остави,а мојот сон за таа работа ќе остане и тоа скршен.Во секој случај фер игра би било,па кој е подобар нека победи,ниту ќе го условувам во име на љубовта,ниту пак ќе го послушам ако го направи тој тоа.И да ќе се осеќам како губитник ако не ја добијам јас работата,па дури и љубомора,но ќе ми помине,таква ми била среќата,у осталом и оправдано ќе биде,кој сака пораз.Ааах,а ако јас ја добијам работата,верувам дека ќе ми биде жал и дека повеќе ќе сакам да било обратно,таква сум,што да правам...
Во секој случај ќе се борам,несакам да зависам од никого.а уште помалку од машко,па макар и избраник на мојот живот,секогаш треба да се има доза на резерва...сепак се работи за животен сон и животна шанса која можеби нема да се повтори...а дека заради тоа љубовта ќе ме остави или јас неа,не верувам,ако е вистинска нема да се случи тоа.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ќе се "борите" со партнерот па нека победи подобриот?
Sekako deka bi go storila toa zosto i jas ja zasluzuvam rabotata kolku i toj taka da nema lutene. Neka si pobedi podobriot. I ako toj e love of my life se nadevam deka nema da se luti za toa a ako toj go dobie mestoto togas ni jas ne se lutam
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Првата мисла што ми прелета у глаа ми беше дека би се откажала онака куртоазно, очекувајќи он да не ја прифати мојата отстапка и самиот да се повлече. Шизик на ризик.

Втората мисла ми беше: е даааааа беееее па некој трет да го лапне местото додека ние се нечкаме :) Ма нека победи подобриот, и онака јас ќе ги трошам парите:pipi:

У принцип најубаво е заедно да се продискутира на кого реално повеќе му треба работата, односно на кого му е потешко на сегашното работно место, на кого му е полесно да си најде друга работа.. па одлуката да биде заедничка.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
He said She said со Kevin Bacon? :pos: На крајот двата добија поделена спикерска позиција, ама таа еднаш го тресна со филџанот по глава сред емисија. За да не мора одпосле да го носам по болници му го отстапувм местото. Јас ќе се снајдам.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Ниту ќе барам да ми попушти ниту јас ќе попуштам.Ќе се борам па нека победи подобриот.Би било интересно да се случи такво нешто.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Нема да се откажам тоа сигурно, ниту ќе го молам да се откаже заради мене или нешто слично, одам до крај па шта буде нек буде...
 

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Работата на прво место, партнерот (освен ако не се налути) се менува...
 
D

dh00|

Гостин
ќе глеам да си ја зеам работата јебига...сепак пари требаат во животов! за партнер...лесно се менува:pos2:
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Ако местото е во Blizzard да работам, no way! :pos:

Па ако стварно ме замоли да се откажам, ќе видам какви алтернативни работи има во моментот, и ако има нешто слично би одел тоа. (ако врската е сериозна, најнормално) Ако не, кој ја добие работата, тој. Важно е тоа што еден ќе се вработи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom