Штипска пастрмајлијада 2013 [10 - 13 октомври]

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Регионалната нетрпеливост at it's best. Претставена во pastрмаylii.

иначе кул работа е pastрмayliјата, ама последен пат сум јадел пред дооолго време, и... не планирамд а одам дотаде
Ние стварно се поштоваме со Штипјани, они секако се лоши луѓе, али за пастрмајлива кога ќе видиме настан во Штип најсикрено ни се темни. Уште да беа вкусни и да беа пастрмајлии.

Јас лани јадев во Нецко 2 во Штип и уште имам тегоби и киселини, а само четвртина каснав од што беше нали вкусна :D

Се тргам од темава, не ме банирајте :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Јас лани јадев во Нецко 2 во Штип и уште имам тегоби и киселини, а само четвртина каснав од што беше нали вкусна :D

Се тргам од темава, не ме банирајте :)
Јади во Даблин .. Иако пак ќе мрчиш и после тоа ама во себе ќе знаеш дека не си во право. :))
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.115
Јади во Даблин .. Иако пак ќе мрчиш и после тоа ама во себе ќе знаеш дека не си во право. :))

Во Даблин е одлично, мада мој личен фаворит е швајцована во Гроф(о). Грофо грее што би рекле штипјани. И после на кафе во Скверо или во Ејнџелс и на крај во Скрим. Катерање по Исаро, поп Џаџо, Мики Ли, Сутлако, Пребек, Ванчо Прке и Славчо Стојменски и наравно Баже Клаус. Убави времиња, убави луѓе, Штип само по убаво го памтам. Ако има кворум, дефинитивно сум за, не сум бил 2 години сигурно. Да пробам во Верона и Рома немам јадено таму а ми ги фалеле.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во Даблин е одлично, мада мој личен фаворит е швајцована во Гроф(о). Грофо грее што би рекле штипјани. И после на кафе во Скверо или во Ејнџелс и на крај во Скрим. Катерање по Исаро, поп Џаџо, Мики Ли, Сутлако, Пребек, Ванчо Прке и Славчо Стојменски и наравно Баже Клаус. Убави времиња, убави луѓе, Штип само по убаво го памтам. Ако има кворум, дефинитивно сум за, не сум бил 2 години сигурно. Да пробам во Верона и Рома немам јадено таму а ми ги фалеле.
Шо е швајцована?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.115
Шо е швајцована?

Пастрмајлии во зависност од ресторанот има големи, мали и некаде и средни, така стои во менито. Швајцована е нестандрадна нарачка што ја нема во мени кога ти прават ХХХЛ пастрмајлија што од прилика е голема колку големата од менито плус малата или средната од менито, затоа ја викаат швајцована демек две пастрмајлии ги спојуваат во една. Пример Цацко (Бубо Каров) бил љубител на швајцована кога ќе одел во Штип, барем според кажувањата на мештаните.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Највкусна пастрмајлиа има во Paradiso ако веќе одите таму да пробате...позади трговски...Даблин вода можи да му носи :) и после едно кафенце во Скверо до фонтанче..под сенката на дрвото...милина..
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Ако има кворум, дефинитивно сум за, не сум бил 2 години сигурно. Да пробам во Верона и Рома немам јадено таму а ми ги фалеле.
И да нема, дојди ќе се собереме не е проблем :D верона ми е ептен шабан кафана последнио период, не можам а да не ми се слоше коа сум таму, а рома газдата ми е другарче така да можеш таму да ме најдеш... :) инаку јадењето и таму и таму е кул
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Можи да се најди таму велешка пастрмајлија за да се проба?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.376
Верона ми е најдобра до сега. Ама се уште не сум пробал во Гроф. Така да, место за промена на мислење постои :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Може ако сакаш да те натепат :D
Не бе, дали има не знам тезги онака како за пиво фест со различни видови на пастрмајлии.
Пример пробав радовишка пастрмајлија која е уште наречена сомунка и ме бендиса, па би било интересно да има тезги со штипска, велешка, радовишка и не знам каква и да има останата пастрмајлија или пак слично нешто за јадење.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Не бе, дали има не знам тезги онака како за пиво фест со различни видови на пастрмајлии.
Пример пробав радовишка пастрмајлија која е уште наречена сомунка и ме бендиса, па би било интересно да има тезги со штипска, велешка, радовишка и не знам каква и да има останата пастрмајлија или пак слично нешто за јадење.
Не бива,преголема конкуренција ќе им бидеме..така никој нема да купи штипска
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
еј ај, с курца сте веќе со муабетов... Бог да чува
 

Kajgana Shop

На врв Bottom