Шеријатски закон во Западна Европа

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.801
Поени од реакции
2.791
Пред колку време имаш живеено? Сега во најмасовната емиграција и политиката на левицата или некогаш порано? Не зборам пет години уназад, зборам моментално сега.

повели https://www.youtube.com/watch?v=iay6xZpbz2Y

ti rekov idi vidi, imas eftini letovi vaka dzabe zborime. Pa uste i za propaganda na net mi zboris, lol....
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.537
Поени од реакции
783
Еве едно видео за имплементирањето на Шеријатот и тоа во срцето на Европа - Брисел поточно квартот Муленбек кој е преполн од Арапи.
https://www.youtube.com/watch?v=X8yE2CxYHIw
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.119
Поени од реакции
3.539
Во 2015 во Германија 5.7% од населението било муслиманско, денес е зголемено и расте со масовната емиграција од арапските земји.

Во Лондон самите назначуваат "зони под Шеријатски закон" каде што и не-муслиманите мораат да ги почитуваат. Имаат организирано патрола од млади луѓе кои казнуваат доколку видат некој што не го почитува исламскиот закон.

На пр. Бараат да видат дали мажот што збори со некоја жена, ако не се во брак ги казнуваат.

Или пак жени со изложена кожа можат да бидат каменувани.[DOUBLEPOST=1529711041][/DOUBLEPOST]

Но за таа конзервативна десница што збориш колку е активна и агресивна со нејзината идеологија за разлика од исламот
Знам дека во Германија емигрираа 1 милион иѕбеглици што е 1/80 од населението.
Биле 5.7% сега нека се 7% или 8% што е пак прилично нерелевантна бројка.

За Лондон не сум информиран, но некако се сомневам дека такво нешто е одржливо на долг рок. Можеби се случува во одредени делови еве да ги наречам гета, но тоа се бандитски закони и го имаш буквално во секој поголем град и во УСА имаш делови каде што белец не може да влезе во негро гета.

П.С Кога даваш статистики приложи извор инаку ова ти се кафански муабети.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
3.801
Поени од реакции
2.791
Толку од фактите

faktite se deka takvo nesto ne postoi, daj mi ti britanski DRZAVEN izvor na informacii a ne kvazi sajtovi i rekla kazala muabeti pa da diskutirame a vaka samo si pravis film, ali ok, ako toa te ispolnuva, teraj....
 
Член од
4 март 2018
Мислења
1.768
Поени од реакции
1.595
Точно. Самите имигранти ги формираат илегално во нивните квартови. Повеќето од медиумите како CNN, BBC, не ги покриваат овие вести, не знам точно зошто, да не изгледаат како "исламофоби"?..:гик:
BBC и CNN не ги покриваат овие вести зошто :

1.Не смеат
2. Си собираат политички поени.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429
Дури еден инцидент?! Стоп д пресесес!!! Инаку и самиот извор кажува дека :
Authorities haven’t disclosed a possible motive for the crash and have declined to comment further, citing the ongoing investigation.
Така да престани да лажеш.
 
J

jakovdi

Гостин
Иста...
Но, идеологијата никому не смета, се додека некој не се обиде да ја применува. Ние тука не се буниме за тоа што го има некој во главата, туку се буниме за тоа кога тој ќе почне да го спроведува (тоа што го има во главата).

Па би те прашал, колку инциденти, напади, жртви, штета... знаеш ти, во изминативе, да речеме, дваесет години, а кои се резултат на христијанската десна идеологија, а колку има такви настани, кои се резултат на муслиманската десна идеологија?
Целта е иста и од двете страни дали методите се директно или индиректно извршување на целта мене не ми прави разлика.
Едните ги води религија другите и религија и 'национализам'/расизам како и да е суштината е иста,проблем број1 е што не постои секларизам во светот,тој можеби постои напишан на лист хартија но реален секуларизам не постои,проблем број 2 е фарсата наречена национална свест на погрешни темели се базира опшеството.
Она на што треба да се темелат општествата/државите/светот е социјала,капитализам/економија,човекови права,екологија....тоа се вистински идеологии сето останато е бесмислено...барем според мене.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.945
Поени од реакции
5.620

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.565
Поени од реакции
2.429

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.114
Поени од реакции
7.977
Правам проект за зап. Европа и нејзината политика и трансформација.

Што мислите за "спората но сигурна" имплентацијата на шеријатски закон во Западна Европа преку имигрантите?

Па и влијанието на шеријатскиот закон врз автономното христијанско население.
Зависи кај го правиш проектот, не сите имаат толеранција кон вистината и реалната ситуација па биди внимателен. Појдовна рефернца треба да ти биде ова истражување

http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-overview/

Поконкретно за ставот кон шеријатскиот закон имаш во овој дел

http://www.pewforum.org/2013/04/30/the-worlds-muslims-religion-politics-society-beliefs-about-sharia/

Поинтересни табели. 20% од косоварите се за шеријат, тука негде со процент треба да се и нашите орки.

Пази тука разлика меѓу шќиптар и албанецОваа е стоката којашто треба да ја сожалуваме и на која треба да и отвориме граници. Ова се тие гомнари од кои само ситен процент биле радикални. Епа разгледај ги процентите погоре. Нека ти текне какви срања прават шпоновите наши кои се меѓу најлабавите муслимани, а после замисли како е да ти се накотат пакистанци.

Ѕирни го видеово, самите тие се што треба си кажуваат.

 
Последно уредено:

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
80
Поени од реакции
62
Правам проект за зап. Европа и нејзината политика и трансформација.

Што мислите за "спората но сигурна" имплентацијата на шеријатски закон во Западна Европа преку имигрантите?

Па и влијанието на шеријатскиот закон врз автономното христијанско население.
Ќе се случи, но не тука. Во Германија, Шведска и Франција - прво.
 
На врв Bottom