Шарена куртонијада

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Нема ништо погрешно во протести ако биле иницирани поради некакво незадоволство. Еден куп луѓе одеа на протести и немаа книшка од СДС... Мене ми смета што нема протести и после шарените. Или да преформулирам: Не ми сметаат шарените, ми смета што ниту сега ниту пред година-две немаше протести.
Знаеш колку пари дадоа само грците да помине се ова?
Овде е влезено преку една милијарда за да се деси ова што се деси.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Знаеш колку пари дадоа само грците да помине се ова?
Овде е влезено преку една милијарда за да се деси ова што се деси.
Не навлегувам во позадински финансирања... Ама не мислиш дека не е суштината да се напаѓа шарената револуција тука да се напаѓа инфериорноста на народот и да не излезе на протести кога треба?
Се убивме од филозофирање ама не видов никаде онака од внатре маледонче да земе знаме и да излезе на масовен протест. Тука никој нема да каже убав збор за ЗЗ ама бунтовноста почнува и завршува со рандом статус на Твитер или форум...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не навлегувам во позадински финансирања... Ама не мислиш дека не е суштината да се напаѓа шарената револуција тука да се напаѓа инфериорноста на народот и да не излезе на протести кога треба?
Се убивме од филозофирање ама не видов никаде онака од внатре маледонче да земе знаме и да излезе на масовен протест. Тука никој нема да каже убав збор за ЗЗ ама бунтовноста почнува и завршува со рандом статус на Твитер или форум...
Народов бара од ВМРО да организира протести, а тоа кога се случува нигде никој нема. Сведок сум веќе неколку години на назад за ова, дури и партиски симпатизери не сакаат да излезат. :)
Само од интерес, како и за време шарената на пример.

Дури не сакаа да излезат да го бутнат од власт СДС на последните парламентарни од мрза и од глупоштини!!!
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Народов бара од ВМРО да организира протести, а тоа кога се случува нигде никој нема. Сведок сум веќе неколку години на назад за ова, дури и партиски симпатизери не сакаат да излезат. :)
Само од интерес, како и за време шарената на пример.

Дури не сакаа да излезат да го бутнат од власт СДС на последните парламентарни од мрза и од глупоштини!!!
Па тоа е проблемот..Народот чека организатор, за спонтан национален протест ќе почекаме.. Или што секад е пропратно многу тажно ќе се ушлепа некоја партија за некакви поени.
Една од работиве која им ја признавам на Грците се што се шампиони во протести. Еднаш отидовме на гости кај фамилијарни пријатели во Солун, се договорено, ни викаат еве ви клуч ние имаме протест се враќаме за саат-два... Намонтирани со знамиња, пароли, свирки... Па на нив да им се занесува Каракачанов до сега ќе слушнеше цел свет.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па тоа е проблемот..Народот чека организатор, за спонтан национален протест ќе почекаме.. Или што секад е пропратно многу тажно ќе се ушлепа некоја партија за некакви поени.
Една од работиве која им ја признавам на Грците се што се шампиони во протести. Еднаш отидовме на гости кај фамилијарни пријатели во Солун, се договорено, ни викаат еве ви клуч ние имаме протест се враќаме за саат-два... Намонтирани со знамиња, пароли, свирки... Па на нив да им се занесува Каракачанов до сега ќе слушнеше цел свет.
Не постои спонтано ништо и се е секогаш организирано. У случај да се проба самоорганизација ќе пропадне уште пред да се деси :)
Секоја комуникација се следи, нема моќ никој да направи ништо на своја рака. Постојат милион начини како да се направи тоа, знам како се прави тоа и како страдаат такви наивни обиди. Не постои слобода на самоорганизирање, заборави го тоа.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
4.731
Мене ме заболе за името.
Знам. Анационални бескичмењаци сте. Само сега со тоа што ве заболе името вас, како коси црти и граѓани на севернава творба ќе не пишат и Македонците, а не само вас северџаните.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Во заблуда сте дека некаква шарена револуција предводена од Павле на бело ја турнала претходната власт. Тоа беа 3-4 000 луѓе, кој секако биле блиски до сдс и да ги прашуваш зашто сега не протестираат е смешно.
Ќе зборам во мое име, ама има доста како мене, што не идеа на протести, не се членови на партија, и гласавме зашто не ми се свиѓаше таа власт и гласот носеше промена. Да те потсетам дека вмро тогаш имаше 500 000 стабилни гласачи. Нормално дека таа власт е потешко да се бутне него оваа сега, со тесно мнозинство. Зашто оваа уште стои? Зашто луѓе како мене не ја гледаат моменталната Вмро како опозиција. Партијата што се покажа како реална опозиција со своите ставови периодов е Левица, и они го добиваат мојот глас зашто тој глас носи промена. Да имаше поише луѓе како мене, двете партии ќе беа казнети со тоа па макар и Апасиев испадне најголемиот кловн на светот после тоа.
Да ве потсетам уште еднаш, во промената на името учествуваше и старата гарнитура на вмро, и новава. Значи не забегаа само сдсм, забегавме колективно како држава.
Автоматски споено мислење:


Што знам, со исклучок на 2-3 лика што ги снема, останатите ликови што пишуваа порано во политичките теми се тука на форумот, чисто сумјам дека некој работи било што со политика, дел и ги знам лично. Така да удирате во празен ѕид.
Само човек кој што раскрстил со здравиот разум може да мисли дека мороните од сликата на воведниот пост се способни да срушат било што, а камоли пак Грујовиот режим.
Работата е што истите тие „шарени“ беа неопходни да ја играат улогата на божемниот народ, гневот и незадоволството. Односно за да странските и домашни медиуми можат полесно да ја провнат приказната за наводната „револуција“, востанието на народот на Македонија, обединет без етнички предзнак и пол, социјален статус, против заедничкиот непријател, барајќи правда и еднаквост. Мороните ја прифатија таквата улога, медиумската машинерија ја обработи како таква, го промовира паралелно концептот на „едно општество“, се продаде таква приказна и надвор и внатре...

Во суштина шарените морони директно или индиректно послужија како повод странскиот фактор да се вмеша во внатрешните работи на државата. Делуваа по сличен шаблон како впрочем во било која друга земја која што ја имала несреќата да се соочи со „западната демократија“ и нејзините вредности, употребени како параван за креирање на револуции, војни и конфликти, во чиј зачеток скоро секогаш се наоѓаат ликови како „шарените“ на сликата, за да го глумат народот.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.384
Избришани 7 мислења и доделени казнени поени на 2 члена.
Внимавајте на речникот, без навреди, без говор на омраза. Следната опомена, ако ја има, ќе биде забрана за дискусија.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Комуниста сум и баш ми е кул, но ете ќе искоментирам нешто за демократијава ваша која си ја негувате 30 години.
Милчин во едно интервју веднаш после избориве летово рече дека се бореле да го срушат Грујо зошто неправилно ја спроведувал демократијата. Но сега кога Заев дојде увидел дека ништо не може да се смени кај нас и е тотално разочаран од нашиве политичари како ја тумачат демократијата.
Вистинска демократија има само во Англија. Оттаму треба да гледаат нашиве политичари (без Апасиев) и да ја спроведуваат.
Ова овде што се дешава е курташак демократија.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Знам. Анационални бескичмењаци сте. Само сега со тоа што ве заболе името вас, како коси црти и граѓани на севернава творба ќе не пишат и Македонците, а не само вас северџаните.
А шо демек патриот си нешо на форумов? И ја на форумов можам да глумам патриотиште ко тебе. Оди прашај у градов луѓево шо мислат за името. 80% им е гајле. И не ми продавај прикаски тука дека си голем патриот коа не си. Си имаше референдум имаше опција против али вие одлучивте да не гласате пошо така ви кажаа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Само човек кој што раскрстил со здравиот разум може да мисли дека мороните од сликата на воведниот пост се способни да срушат било што, а камоли пак Грујовиот режим.
Работата е што истите тие „шарени“ беа неопходни да ја играат улогата на божемниот народ, гневот и незадоволството. Односно за да странските и домашни медиуми можат полесно да ја провнат приказната за наводната „револуција“, востанието на народот на Македонија, обединет без етнички предзнак и пол, социјален статус, против заедничкиот непријател, барајќи правда и еднаквост. Мороните ја прифатија таквата улога, медиумската машинерија ја обработи како таква, го промовира паралелно концептот на „едно општество“, се продаде таква приказна и надвор и внатре...

Во суштина шарените морони директно или индиректно послужија како повод странскиот фактор да се вмеша во внатрешните работи на државата. Делуваа по сличен шаблон како впрочем во било која друга земја која што ја имала несреќата да се соочи со „западната демократија“ и нејзините вредности, употребени како параван за креирање на револуции, војни и конфликти, во чиј зачеток скоро секогаш се наоѓаат ликови како „шарените“ на сликата, за да го глумат народот.
Ама имаше гнев и незадоволство, безразлика што шарениве не биле релевантен приказ на револтираниот народ. Доколку мислите дека истото го немаше, не знам што да ви кажам. Нивната улога е минорна во целата работа за им давате преголемо значење. Многу мал луѓе се идентификуваа со нив, а и тоа беше претежно јадрото гласачи на сдсм.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Ама имаше гнев и незадоволство, безразлика што шарениве не биле релевантен приказ на револтираниот народ. Доколку мислите дека истото го немаше, не знам што да ви кажам. Нивната улога е минорна во целата работа за им давате преголемо значење. Многу мал луѓе се идентификуваа со нив, а и тоа беше претежно јадрото гласачи на сдсм.
40 000 гласаа против промена.
Тоа се сдсмовски гласови.
Да не се пазареше Мицко со Заев ќе изгласавме против промена на името.
Вака и Заев и Мицко исти си се.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
40 000 гласаа против промена.
Тоа се сдсмовски гласови.
Да не се пазареше Мицко со Заев ќе изгласавме против промена на името.
Вака и Заев и Мицко исти си се.
Тешко дека ќе изгласавте, бојкотот беше најдобрата опција. Имаш грубо 30 посто граѓани што не се Македонци, доволно е 20% од нашите да гласаат За.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Не навлегувам во позадински финансирања... Ама не мислиш дека не е суштината да се напаѓа шарената револуција тука да се напаѓа инфериорноста на народот и да не излезе на протести кога треба?
Се убивме од филозофирање ама не видов никаде онака од внатре маледонче да земе знаме и да излезе на масовен протест. Тука никој нема да каже убав збор за ЗЗ ама бунтовноста почнува и завршува со рандом статус на Твитер или форум...
Очигчедно народов знае да протестира само со кеш, а тоа се покажа со примерот на шарениве к*ртони. Сорос плаќа-протести на сите страни. Сорос не плаќа-нема протести. Едноставно!
И ВМРО кога имаше кеш имаше протести, сега кога „немаат“, т.е. се блокирани на сите страни-нема протести! Единствено, чат пат што знаат да протестираат се само стечајците.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom