Чернобил и Припјат

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.999
Поени од реакции
168.226
оставете тоа што луѓе живеат таму и демек радиоактивноста била мала. Не значи дека ако е мала, ја нема. За десет години преку сила ако не почнат да се јавуваат тумори кај тие повторно вратените та еве. И нас не лажат со денови на дрво а оџаци чадат преостанатите 363 дена во годината, ѕвезди заборавив како изгледаат од смогот и ете, пораснат е процентот на луѓе заболени од опасни белодробни заболуваља... Едноставно дејството е разорно.


п. с. не се зеза Стелт. :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.157
Што се однесува до мене би сакал да одам барем на некои 3-4 часа да посетам иако нормално дека е опасно по живот радиоактивноста но како и да е убаво е да се доживее тоа чуство. Инаку некој да не знае кои документи се потребни да се влезе во Украина?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Што се однесува до мене би сакал да одам барем на некои 3-4 часа да посетам иако нормално дека е опасно по живот радиоактивноста но како и да е убаво е да се доживее тоа чуство. Инаку некој да не знае кои документи се потребни да се влезе во Украина?
За во Припјат ти требаат посебни документи да влезеш.Таму е потешко да влезеш него во Пентагон.
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 05:42 ---
После Грујо пензија ќе ти даде за трета цицка.:pos:
хахаха :D
--- надополнето: 25 ноември 2013 во 06:03 ---
а кај нас има ли нуклеарна база? знам дека има во бугарија, па ако таа пукне ко во чернобил готови сме и ние !
Нуклеарна централа не база,ама не знам дали ја завршија.Нема врска тоа ако во регионот има нуклеарна централа дека си готов,пукна и Фукушима па радијацијата дојде до Европа,плус и во нашиот регион има доста нукларни централи,пример Кршко во Словенија.Радиоактивните честици се шират слободно низ воздухот зависи само колку ќе бидат ослободени и од која далечина.Само за пример за време на бомбардирањето од страна на НАТО врз Србија 1999та со осиромашен ураниум,радиокативната прашина се прошири низ пола Балкан,во Грција беше воздухот 7% загаден со ова а во Бугарија 8% или 10% не се сеќавам точно,во Македонија никој никогаш не кажа колку,ама кога ќе видиш колку се испоразболеа од рак после тоа ќе видиш дека е многу.Десет илјади ќе умрат во Србија во наредните години од рак и други тешки болести само од овој осиромашен ураниум (според разузнавачки проценки).
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
Ти требаат околу сто еуриќи.
Во секој случај.Ама знам дека се плаќа,на времето се плаќаше,би требало и сега затоа што е туристичка атракција и државата профитира.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
:(

.Само за пример за време на бомбардирањето од страна на НАТО врз Србија 1999та со осиромашен ураниум,радиокативната прашина се прошири низ пола Балкан,во Грција беше воздухот 7% загаден со ова а во Бугарија 8% или 10% не се сеќавам точно,во Македонија никој никогаш не кажа колку,ама кога ќе видиш колку се испоразболеа од рак после тоа ќе видиш дека е многу.Десет илјади ќе умрат во Србија во наредните години од рак и други тешки болести само од овој осиромашен ураниум (според разузнавачки проценки).
По однос на ова прашање ти препорачувам:

Башка имаше голем дел војници посебно од Италија кој умреа како последица на тоа зрачење.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.474
Поени од реакции
643
:(


По однос на ова прашање ти препорачувам:

Башка имаше голем дел војници посебно од Италија кој умреа како последица на тоа зрачење.
Го знам ова од порано уште,од луѓе кои се бават со безбедност.Знам и за италјанските војници кои имаат формирано и здружение кое бара Италјанската влада да признае дека италјанските војници на Косово заболуваат од рак од осиромашениот ураниум од 1999.Тешко на тие што живеат таму...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.999
Поени од реакции
168.226
A zaso da ne e?
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
459
Поени од реакции
410
Стварно малку е крипи за туристичко место да се смета, како и да е, не би ризикувала сеуште има радијација а и ништо спектакуларно нема да видам, само напуштен град, ништо повеќе.
Mоја втора братучетка е родена слепа како резултат на хаваријата :(
 
C

cige

Гостин
Стварно малку е крипи за туристичко место да се смета, како и да е, не би ризикувала сеуште има радијација а и ништо спектакуларно нема да видам, само напуштен град, ништо повеќе.
Mоја втора братучетка е родена слепа како резултат на хаваријата :(
Од каде е?
 
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
22
I mene Mi se odi nekogas ama zdravje ponataka toa vo Ukraina mora da se poseti Pripyat :vozbud:
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.796
Поени од реакции
8.746
Уште долго време ке се чуствуваат последиците од хаваријата,околу 3000 години треба да поминат за да може безбедно да се живее во Припјат.Среќа,на планетава има разумни како Германците кои после хаваријата во Фокушима донесоа одлука до 2022 година да ги затворат сите 17 нуклеарни централи.Во меѓувреме,грозните слики од луге и животни кои се распаѓаат живи,нека послужат како предупредување до останатите вжештени глави кои преку нивната трка за профит,го доведуваат во знак прашање опстанокот на светот
 
На врв Bottom